Rusko rozobralo lode Mistral, aby ich pre Egypt opäť dali dokopy

Ruský portál Expert s odvolávkou na správu agentúry TASS uvádza, že Egypt požiadal ruských predstaviteľov o inštaláciu ruskej elektroniky a prostriedkov rádio-elektronického boja na lode Mistral, ktoré Egypt kúpil z Francúzska.

Lode Mistral boli pôvodne vyrobené pre ruské námorníctvo. Ruské lodenice v rámci kooperácie vyrobili celú zadnú časť lode a ruskej výroby bola celá elektronika a výzbroj lode. Dokonca sa pre tieto lode plánovala výroba špeciálnej verzie vrtuľníkov Ka-52.

Po zrušení kontraktu došlo k demontáži všetkých zbraňových a elektronických komponentov. Egypt teda dostal loď, ktorej chýbala celá vojenská nadstavba.

Už v minulosti bolo oznámené, že Egypt opäť ráta s vrtuľníkmi Kamov a dnes sme sa dozvedeli, že sa objavil záujem o dovybavenie lode podľa ruskeho dizajnu.

Je to paradox, ale zdá sa, že tento obchod má jediného víťaza. Rusko nielenže dostalo všetky peniaze naspäť za storno kontraktu. Francúzi zaplatili aj nutné naklady na vývoj a demontáž ruskej časti, pričom v rámci licenčného konania a spolupráce Francúzi odovzdali aj svoje know-how na stavbu týchto univerzálnych lodí.

Ak nakoniec Egypt skutočne kúpi vrtuľníky Ka-52 a dohodne sa na inštalácii ruskej elektroniky, celý príbeh obchodu sa zapíše do histórie. Pre Francúzov to bude memento ako sa obchody robiť nesmú a nemajú. Pre Rusov to bude zdrojom večného pobavenia nad nepredvídavosťou, politickou a obchodnou naivitou až hlúposťou západných partnerov. A miliardové zisky vojensko-priemyselného komplexu namiesto ekvivalentných výdajov tiež potešia.

Zdroj:

  • http://expert.ru/2016/04/20/egipetskie-voennyie-poprosili-u-rf-radioelektronnoe-oborudovanie-dlya-mistralej/?2044

6 komentárov

  • Ak sa nemýlim, toto je typické invázne plavidlo. Neviem kam by Rusi šli robiť momentálne inváziu. Asi iba ak nejaký, chirurgický invazívny zákrok do Stoltenbergovej hlavy. Asi by radi ovplyvnili Ukrajincov aby mali „normálnejšie“ predstavy o EU a NATO. Ale aj to za nich vybavia spomenuté dve inštitúcie a čas. Náboženstvo je ópiom ľudstva, povedal Lenin a v tomto mal pravdu. Ukrajinci momentálne fičia na predvstupových kapitolách a to už nie je náboženstvo, ale tvrdá droga vyvolávajúca tažkú závislosť.

  • Cital som ,ze tie lode boli objednane za cias Serdjukova ako uplna zbytocnost ,kedze sa nehodia na plavbu v severskych vodach.
    Celkom dobra relacia popisujuca jeho spravanie v casti od 1:35:30 je https://www.youtube.com/watch?v=m4_MU9q_840

    • Ze to bolo nekoncepcne, sa vie. V podstate boli urcene ako admiralske plavidla. Ale nie je pravda, ze by Mistraly nefungovali v Arktiku. Sucastou zmluvy bolo prisposobenie lodi pre prevadzku v nizkoteplotnom prostredi. Rusi si podla mna oddychli, ked sa toho kontraktu zbavili. Podobne lode dnes vedia postavit za polovicnu cenu a naviac bez kompromisov. Stavba vrtulnikovych nosicov ruskej koncepcie sa uz pripravuje

  • Chyba už len Shooty-like karikatúra na postavenie Francúzska voči USA. Asi by sa na stránke „Intimesu (Medzičasu)“ mohla objavovať len po 22 hodine. Je to hrozné, ak si uvedomíme dôsledky toho, že Francuzsko je jadrová veľmoc a napriek tomu so sebou nechá hrať takúto nesvojprávnu hru. Čo bude nabudúce, francuzske jadrové silá s moslimskými posádkami, (ehm. asi som použil nekorektný termín, asi to budú eurohodnotové posádky ….)? Asi takto to dopadne keď politiku začnú robiť finančne orientovaní polointeligenti, hochštapleri a podobná chamraď. Good save Amerika and Israel from Europe.

  • A Rusko sa na tom aj dobre baví:-)

Pridaj komentár