Šebejov komplexný pohľad alebo – čo vám Arabela nepovie.

Predseda zahraničného výboru František Šebej v TA3 predstavil komplexnú analýzu udalosti v Sýrii. Je to však ako nekompletná kompletka. Aj keď Šebej ma triezvy a reálny pohľad na Islam a na otázky tykajúce sa toho, aký podiel viny na tom čo sa deje v Sýrii má západný svet, odpovedá ak moslim, ktorý nemôže úprimne odpovedať na otázku tykajúcu sa islamu, lebo by to na islam vrhlo zlé svetlo. No je tu ešte aj taká možnosť, že Šebej naozaj verí tomu, čo hovorí. Ale aj to jedno aj druhé ho diskvalifikuje ako komplexného experta.

Za konflikt v Sýrii sú podľa Šebeja zodpovední predovšetkým vonkajší aktéri, tu nemožno nesúhlasiť.  A expert Šebej je presvedčený aj o tom, že Západ nijako nemožno viniť za situáciu v Sýrii. Dokonca ani Rusko nemožno viniť, že tam dodalo zbrane a par vojakov. Rusko treba spomenúť vždy, aj vtedy keď ho nemožno viniť, aspoň ako prapríčinou všetkého zla na zemi – aj keď v tomto prípade len zdanlivo je aj podľa Šebeja zatiaľ nevinne.  V rozhovore pre Hospodárske Noviny Šebej povedal, že cely konflikt v Sýrii sa začal protestom nejakých poľnohospodárov, ktorého sa chytilo Moslimské Bratstvo, ktoré tam už dlho operovalo. V rozhovorte tom Šebej predviedol, že je dokonale informovaný o tom, ktorý z východných satrapov a diktátorov kde koncil školu a dokonca kto bol jeho tútorom na škole, a že to boli školy sovietske, tí satrapovia nikdy neboli ŇAŠI.

V Sýrii sa nepokojov chytilo Moslimské Bratstvo a tu Expert končí.

Tak na začiatok, čo je moslimské bratstvo  a kde robilo diplomovku. Úvaha o tom ako vzniklo teraz podstatná nie je, dôležité ale je, že možno povedať slovami Františka Šebeja, „to sú naši spojenci“. V novembri 2014 Biely Dom – áno ten v USA – odmieta uznať Moslimské Bratstvo ako teroristickú organizáciu. Bývalý agent FBI John Guandol už v 2011 roku povedal, že politici Bratstva brázdia chodby Washingtonu. ISNA – Islamic Society of North America je podľa MB „jednou s našich organizácií“ a keď si prezident Obama zaželal aby počas jeho inaugurácie vedľa neho sedel moslim, úradníci prezidenta sa obrátili práve na … ISNA.

Počas osláv ramadanu v Bielom dome v roku 2011 práve raditeľ ISNA Mohammed Majid sedel presne oproti Obamovi, aj keď jeho meno nebolo na zverejnenom zozname návštevníkov. Iná organizácia spojená s Moslimským Bratstvom a Hamasom, CAIR – Council on American Islamic Relations bola vychvaľovaná Valeriou Jarett, poradkyňou Bieleho domu pre kampaň v MTV proti „zastrašovaniu Američanov“. Ako hovorí expert na terorizmus Patrick Poole vláda Spojených štátov vie o previazaniach CAIRO s teroristami, lebo bola o tom informovaná. Keď Moslimské Bratstvo prevzalo moc v Egypte USA neodstúpili od svojho úmyslu vyzbrojiť  Egypt stíhačkami F-16 a tankami Abrams.

Vo Februári 2014 Britská Vlada hovorí, že činnosť Moslimského Bratstva jej nevadí, po tom čo v 2013 dovolila Bratstvu usídliť sa v Londýne.  Práve v Londýne vychádza politicky plátok Bratstva Al-Jadeed.

Samozrejme netreba tiež zabudnúť na člena NATO, spojenca západu Turecko, ktoré dovolilo Bratstvu zriadiť televíznu stanicu Rabaa (s rozpočtom 35 miliónov dolárov) v Istanbule.  A tá vysiela prostredníctvom Francúzskej siete Eutelsat.  „Díluje“ ropu nakúpenú od IS a lieči zrúdy bojujúce za islamský štát vo svojich nemocniciach. Najnovšie likviduje ako sa len dá Kurdov, ktorí sú aj podľa Šebeja zatiaľ jedinou schopnou silou bojujúcou s ISIS. Hovoríme o Turecku – členovi NATO.

Na koniec hlas koptskeho aktivistu bojujúceho za ľudské pravá Ashrafa Ramelaha, šéfa Voice of the Copts, ktorý napísal šéfovej únijnej diplomacie Catherine Ashton:

„Zahraničné intervencie dovedú do strašných v následkov konsekvencie, ktoré videli sme v Sýrii. Tam je Moslimské Bratstvo považované za bojovníkov za slobodu. Okrem destabilizácie oblasti, aké iné dôvody môžu mat svetoví vodcovia, ktorí sa snažia o prepustenie siete Egyptských teroristov?“.

Ashraf Ramelah to napísal na margo toho, aké veľké úsilie vyvíja západná demokracia aby oslobodila v Egypte zatknutých členov Moslimského Bratstva.

Moslimské Bratstvo dalo svetu také organizácie ako Hamas a Al Kaida.

Keď Šebej vie, kde Mahmud Abbas robil diplomovku, a že v nej popiera holokaust, ale nevie nič o zhovievavosti západného sveta voči Moslimskému Bratstvu?. Alebo sa jedná o selektívnu pamäť ako u alkoholikov, ktorí si nepamätajú to čo nechcú?

Ďalšou témou ktorú Šebej vo svojom deravom komplexnom pohľade nespomenul je financovanie skupín bojujúcich proti Sýrskej vláde a hlavne FSA prostredníctvom rôznych organizácií. Napríklad Syrian Support Group so sídlom vo Washingtone. A samotná vláda USA prisľúbila 132 miliónov USD na pomoc FSA. Kto napokon uverí, že práve tam kde USA majú svoje veľké záujmy, sa deje niečo na čo by USA nemali vplyv?

Za svoj úspech ISIS vďačí dôstojníckemu zboru bývalých vojakov Saddama Husajna, a priestoru kde operuje, vďačí pádu Husainoveho režimu. V komplexnom pohľade by sa patrilo spomenúť, že to USA v konečnom dôsledku dali ISIS aj dôstojníkov aj priestor tým, že zvrhli Saddama Husaina.

Šebej s ľahkosťou označuje  sýrsky režim ako komunisticko-fašistický. To slovo „fašistický“ použije ešte raz, ale o tom neskôr.

Ako ten podľa Šebeja komunisticko-fašistický režim popisuje lekár, Sýrčan bývajúci v Poľsku:

„Sýrčania boli veľmi hrdí na svoj štát. Ja stále nemôžem uveriť tomu čo sa deje. Ešte pred niekoľkými rokmi bola Syria štátom, kde bola najväčšia svetonázorová tolerancia. Ani netreba hovoriť o kvitnúcom biznise, bankách, poisťovacích firmách, ťažení surovín. Dnes mame vojnu a škody porovnateľné s II. svetovou vojnou. Všetko to ma na svedomí západný svet: EU a USA. Ten, kto chcel exportovať demokraciu do Iraku, Líbye či Sýrie. Nie je to žiadna arabská jar, je to temná jeseň, hrozný november. Šialenci z ISIS, ktorí stavajú kalifát. Demokracia ako systém vyskúšaný v našom (západnom ? MM) svete sa neosvedčí v štátoch blízkeho východu. Predstavy politikov o tom, že keď USA či Európa zvrhnú režimy Kaddáfiho a Baszara Al Asada tak že na ich miesto príde mier a demokracia sú veľmi naivné.“

Riad Haidar primár novorodeneckého oddelenia má komplexnejší pohľad na problém Sýrie ako majster karate Slovenskej Republiky František Šebej, ktorý si ako Arabela zabudol pretočiť prsteň a žije vo svete rozprávok, ktoré sám tvorí.

Ale športovec, ktorý sa zaoberá politikou sa nebojí skritizovať bývalého prezidenta Spojených Štátov Jimmieho Cartera, ktorý povedal že „bez ruskej federácie sa nedá syria riešiť“ citujem Františka Šebeja. Carter bol len prezidentom USA ale Šebej má medailu…

Do konfliktu v Sýrii aktívne vkročilo Rusko, čo je tiež pre Šebeja neodpustiteľné. Hneď pripomenul, že Sýrsky konflikt si vyžiadal už 250 tisíc životov a vojna v Afganistane 1 milión obetí a že všade tam, kde vkročila Ruská armáda to neprinieslo zmenšenie počtu obeti.  Arabela nespomína, že keby nebolo politiky USA a EU, ktorú tu popísal doktor Riad Haidar, nemali by sme dnes žiadnu vojnu na severe Afriky, ani na blízkom východe a žiaden problém z utečencami. A ani tí Rusi by nemuseli isť do tej Sýrie.

V Šebejovom portfóliu je tiež jedna stálica a tou je Ukrajina. A tu Šebej po druhý krát použil slovo „fašistický“. Úsmevne sa snažil naznačiť tým, ktorí považujú súčasnú ukrajinskú vládu za „údajne fašistickú“, že sa mýlia. Možno sa tu naťahovať o slovíčka, ale pokojne je tiež možné súhlasiť s rozprávkou Arabely-Šebeja, že súčasná garnitúra vládnuca na Ukrajine fašistická nie je. Ale ako potom nazvať vládu, ktorá oslavuje a uctieva ako hrdinov Ukrajiny, tvorcov poslednej, nepriznanej genocídy aká sa odohrala v Európe? Ako nazvať vládu, ktorá stotožňuje sa z heslami „Každa smrť jedného Lacha (Poliaka) je dalšim metrom slobodnej Ukrajiny, alebo bude slobodná Ukrajina, alebo poľská krv po kolená“, ktorého autorom bol muž ocenený Hitlerom rádom Železného Kríža. Tento muž bol členom Nachtigall a 201 oddielu Schutzmannschaft Hauptmann, hrdina Ukrajiny Roman Šuchevych. Okrem iného poctený tento rok minútou ticha v Ukrajinskej Najvyššej Rade.

Ako nazvať vládu pre ktorú „Treba krv? – vytvorme more krvi. Treba teror? spravme ho pekelným„, „Nehanbime sa za vraždy, rabovačky a podpálenia„, „Nezapochybujeme pred najväčším zločinom, keď bude to vyžadovať naša spoločná vec“ je platným odkazom a ideu v ktorej treba vyhovavat ukrajinské deti. Hesla boli už v 1929 roku naplánované ukrajinskými nacionalistami organizáciou OUN. Výsledkom bolo to, že Ukrajinec zabíjal svoju ženu, matku alebo dcéru len preto, že boli poľskej národnosti. A teraz je étos OUN-UPA odporúčaný ako vzor pre výchovu detí a mládeže, ukrajinským ministerstvom školstva.

A návrat k tomu vražednému étosu nenastal po údajnej agresii Ruska na Ukrajine. Už proeurópsky prezident Juščenko vyniesol do panteónu hrdinov Ukrajiny dvoch iniciátorov genocídy Banderu  a Šuchevyča.  Ako pán Šebej pomenujete vládu, ktorá sa hlasí k takému étosu, ktorý ma na svedomí 120 – 200 tisíc civilných obeti  a pritom vôbec nepripúšťa, že bol to akýkoľvek zločin skôr naopak?

Kto sa ešte čuduje, že Rusi nechcú žiť v takej Ukrajine? Taká Odesa 2014 môže sa zopakovať hocikedy.

Svet Šebeja je jednoduchý, sú v ňom OniMy. Tí ktorí nie sú našimi sojušnikami nemajú pravo existovať alebo minimálne mať na niečo vplyv.

Problémom Sýrie nie je Asad ako taký, ale Asad ako spojenec Ruska. Ten istý problém mali Kadáffi a Husajn, preto Asad musí odísť. Tak, že predsa pán Šebej Rusko treba za to všetko viniť ?

Šebej potvrdzuje to čo povedal Churchil „budúcimi fašistami budú dnešní antifašisti“ a Šebej k tým zdanlivým antifašistom patri.

Poľský minister zahraničných vecí, Sikorski povedal – síce neverejne, ale nahrali ho – „Fajčíme Američanom“. Aspoň si to od na rozdiel od Arabely Šebeja uvedomuje.

Mariusz Malinowski

 

 

4 komentáre

  • o holokauste nic nebolo? jaj, pardon, to bolo POD LAMPOU. Kto je tak blby ze pozve Sebeja ako „analytika“ k takej teme?

    Inak vyyyborny clanocek vdaka, ani nechcem tu TA3 pozerat, zas by som sa iba zhnusil nad chrobakom truhlikom.

  • Sebejka uz netreba brat prilis vazne. Zda sa, ze mu ta „medaila“, ktoru spominate v clanku spadla parkrat na gebulu. A okrem toho jeho takzvane nazory len dokladuju jeho nielen selektivnu pamat, ale najma senilitu v pokrocilom stadiu. Jedine, co je este schopny „verklikovat“ su dookola tie iste nezmysly, bez kuska zmyslu pre komplexnu realitu. Ked mu za to pajacovanie niekto este aj plati, tak to by bol dalsi dovod jeho tliachania bez zmyslu pre objektivnu skutocnost.

  • Počuj, a Izrael si prečo v článku o Šebejovi nespomenul?

  • Pingback: Anonymous Slovensko UK &raquo Šebejov komplexný pohľad alebo – čo vám Arabela nepovie.

Pridaj komentár