Slovenský a český Internet opäť naletel?

Sociálne siete sa plnia odkazmi na články, ktoré hovoria o zatknutí „Hrdinu kolínskej noci“ Ivana Jurčeviča za účasť v tzv. občianskej hliadke (napríklad na portáli Aktualne.cz alebo Aktualne.sk). Ľudia píšu rozhorčené vyjadrenia. Mohli si ušetriť klávesnicu a nervy, príbeh zrejme nie je pravdivý

sharia controlled zoneMojim pôvodným zámerom bolo napísať príspevok, kde som chcel porovnať postoj štátnych orgánov v Nemecku k občianskym a náboženským hliadkam. Podľa vyjadrenia nemeckých médií, ktoré písali o rozhodnutí súdu vo Wuppertale v Nemecku, neodporuje nemeckým zákonom ustanovenie tzv. „šaria polície„. Moslimovia, ktorí ako súčasť takejto hliadky kontrolujú dodržiavanie náboženských predpisov a upozorňujú na ich porušenie, konajú bez možnosti postihu zo strany štátnej moci, ktorá by ich teda mala tolerovať – a Internet robiť srandu

sharia

V porovnaní s týmto rozhodnutím nemeckej justície vyzeralo zatknutie Jurčeviča ako člena občianskej hliadky kontrolujúcej dodržiavania zákona v Kolíne úplne absurdne. Chcelo to len jedno – odkaz na nemecký zdroj, kde by sa o tomto zatknutí písalo. Nevidno, že by Ivan Jurčevič trpel, jeho osobná stránka http://www.ivan-jurcevic.com/news.html ani facebooková stránka https://www.facebook.com/ivan.jurcevic.56 o žiadnej krivde zo strany policajných orgánov nepíše. Akurát Jurčevič musel dementovať, že ho riaditeľ hotela vyhodil. V skutočnosti nebol zamestnancom, robil len výpomoc počas Silvestra

Netuším, odkiaľ zobrali miestne portály svoje podivné informácie, je možné, že čerpali z anglicky písaných portálov, kde sa o tejto kauze začalo písať ( Interestingly, German police later arrested him and his group for „vigilantism.“)

Vzhľadom na uvedené skutočnosti som skoro na 100% presvedčený, že ide o fámu, klebetu hoax.

Jediné, čo ma zaujíma, je pravda. Preto som napísal priamo Ivanovi Jurčevičovi, aby sám potvrdil, či sa tieto informácie zakladajú na pravde. Zatiaľ si môžem len znechutene povzdychnúť nad úrovňou miestnej žurnalistiky, ktoré zverejní čokoľvek bez toho, aby si overila fakty. Len dúfam, že to bol obyčajný omyl v snahe dosiahnuť čo najvyššiu čítanosť. Horšie by bolo, keby išlo o zámer.

Zdroj:

4 komentáre

 • Pingback: Dementi nášho článku o (ne)zatknutí Ivana Jurčeviča v Kolíne nad Rýnom – MEDZIČAS

 • Je to podstatne horsie, a toto tvrdim ako celozivotny kritik soc.praktik, praviciar, reakcionár atd. Za sociku totiz sice chceli zmenit myslenie ľudí, ale tam to asi koncilo. Dnesni socialni inzinieri nielenze chcu, ale aj uz vo velkom realuzuju genocidu bielej rasy a krestanstva v europe, a nasu nahradu za mnoziace sa tmavofarebne, menej mysliace, neplanujuce, temperamentne agredivne etnika majuc plnu hubu obvinovania z rasizmu na kazdeho kto nesuhlasi alebo kritizuje. Zorganizovali to tzv.altruisti dobrodinci z Sorosovho prachatych zahadnych zvacsa zidovskych kruhov, zamestnavajuci tzv. treti sektor plateny tymito sponzormi, ktorých ich tajtrlici vdacne velkohubo podporujú vsetki chrapunske tretosektorove sracky, a dovoluju sa este dokonca drzo tvarit ako nejaka intelektualna smotanka obyvatelstva. Naschval nevravim naroda, kedze ten neuznavaju.
  Tvrdo podporuju invaziu arabov moslimov do europy, majuc za ciel zmenit strukturu rasovu, nabizensku, atd.strukturu povidneho obyvatelstva, co sa bezne zovie genocida.
  Takze vlastne objavne sa z tychto samozvanych intelektualov deklarovanych hlavnych kritikov rasizmu sovinizmu, nacizmu, fssizmu, std, stali fasisti, dikratori, rasisti za zaujmy arabov moslimov tvrdo utlacajuci povodne obyv., skratka nechutne vredy na tele europskych narodov.

 • Čas ukáže, či naozaj ide o hoax alebo niečo v štýle, na každom šprochu je pravdy trochu. Jedno je jasné, že posledný príspevok na jeho FB stránke je 18 hodín starý a stránka neobsahuje žiadne sťažnosti na Políciu.

  Dnes je pri necenzurovanom pohľade blogera na Nemecko jeden problém. Po tom všetkom čo sa udialo, dohody Merkelovej s FB a inými sociálnymi sieťami, rôzne postihy ľudí za vyjadrenie nesúhlasu s migráciou je už nie celkom možné pristupovať k Nemecku ako k plne demokratickej krajine.

  Ja osobne vnímam Nemecko už ako krajinu s takou mierou politickej slobody ako malo Husákove normalizačné Československo. A na vyjadrenia nemeckej polície sa dívam s rovnakou dôverou, ako by som sa díval na vyjadrenia tej československej.

  Iste ani Husákove normalizačné Československo ani dnešné Nemecko nie je tým najhorším miestom na život a aj československá polícia mala neraz pravdu.

  Je tu ale niekoľko odlišností. V Nemecku zatiaľ ešte nie je vo voľbách jednotná kandidátka národného frontu.

  Za Husáka bola sloboda prejavu odtiaľ potiaľ (na USA ste mohli nadávať, koľko ste chceli) ale za „protisystémové“ či „antisovietske“ reči bol problém. Ako v dnešnom Nemecku za „protisystémové“ či „antiislamistické“…

  Na druhej strane Husákov systém nespôsoboval situácie, že by sa ženy a dievčatá mali báť ísť von…nevyzdvihoval práva jednej skupiny obyvateľstva proti inej a už vôbec nie podľa farby pleti. A nesťahoval sem pol Afriky. Takže jednotlivec bol pod oveľa menším tlakom systému ako je dnes občan merkelovského Nemecka.

Pridaj komentár