Spojené štáty získali cenný skalp – Argentínu

V druhom kole prezidentských volieb v Argentíne zvíťazil opozičný kandidát, doterajší starosta Buenos Aires Mauricio Macri, nad vládnym kandidátom Danielom Sciolim. V prvom kole bol rozdiel hlasov oveľa menší, ako prognózovali prieskumy, prvé kolo vyhral Scioli len tesne. V druhom kole už spoločnosť zareagovala negatívne pri podpore doterajšieho smeru politiky v Argentíne, ktorú doteraz reprezentovala populárna Cristina Fernández de Kirchner .

Kto je Mauricio Macri?

V skratke liberálny kandidát, ktorý národ presvedčil sľubom liberalizovať ekonomiku a uvoľniť obmedzenia týkajúce sa dolárových transakcií a dovozu, zavedených po bankrote Argentíny v roku 2001-2002. Naviac sa Argentína v roku 2014 ocitla v obrovských finančných problémoch po rozhodnutí amerického súdu z roku 2012, ktorý prikázal, že americké hedgové fondy musia byť vyplatené, čím argentínsku ekonomiku poslal do technického bankrotu. Argentína sa dnes kvôli rozhodnutiam americkej justície okolo argentínskeho štátneho dlhu súdi priamo so Spojenými štátmi, na ktoré podala žalobu v súdnom dvore v Haagu. V žalobe sa okrem iného obviňuje USA za zásah do svoje štátnej suverenity.

Scioli obviňoval Macriho, že jeho kroky budú viesť k rovnakej katastrofe, akú Argentína zažila pred 15 rokmi. Má pravdu?  Podľa všetkého áno.

Jeden z dokumentov, ktoré sú súčasťou balíka Wikileaks o Argentíne tvrdí, že Macri v diskusii z roku 2009 s americkým veľvyslancom požadoval „tvrdší prístup voči (vtedajšej) vláde“ a taktiež bol nespokojný z toho, že sa prezidentke Cristine de Kirchner podarilo odcudziť USA.

To by bola zrejme informačná bomba v prezidentských voľbách ktorejkoľvek krajiny,“ povedal Mark Weisbrot z Centra Hospodárska politika a výskum (CEPR) v tlačovej správe. Ďalej pokračoval, že nemôže byť považované za pozitívne, ak niekto žiada od silnej cudzej krajiny a zvlášť nie od USA, vzhľadom k jej doterajším výsledkom politiky v Argentíne, aby utláčala vlastnú vládu.

Z uvedeného je viac ako zrejmé, akým štýlom sa bude argentínska politika uberať. Je to veľmi podobná situácia ako na Slovensku, kde nový prezident je voči záujmom Ameriky mimoriadne ústretový za každých okolností bez ohľadu na záujem Slovenska. Je tu len rozdiel v sile a pozícii prezidenta, kde na rozdiel od Slovenska prezident bude mať právomoc ovplyvniť smerovanie krajiny.

Práve preto môžeme skoro s istotou predpokladať, že doterajší pozitívny pohľad ku krajinách BRICS, kde Argentína mala veľký záujem o spoluprácu sa stane minulosťou. Naopak, Argentína sa stane esom v rukáve pre presadzovanie politiky USA v regióne. Poučenie z minulých rokov o necitlivosti americkej politiky a mimoriadne negatívny vzťah amerických finančných žralokov k záujmom okolitého sveta zrejme pre argentínskych voličov nehralo takú rolu, ako ťažká hospodárska situácia, v ktorej sa (aj zásluhou USA) ocitli.

Zdroj:

2 komentáre

  • Fašistická klika USA si zatiaľ vždy poradila, je otázne do kedy, lebo tí poslední zmrdi budú určite popravení.

  • americká hydra nepoľaví v žiadnom kúte sveta ani na chvíľu. Smutné je, ako dokážu ľudí stále nalákať na prázdne slová. Či v Ukrajine či v Argentíne.

Pridaj komentár