Summit SCO v Dušanbe je politickým triumfom Putina a ekonomickým triumfom Číny

 

1023776362

(MZC/RIA-NOVOSTI) – Šanghajská  organizácia pre spoluprácu

Celková plocha členských štátov SCO je asi 30.190.000 km2, čo predstavuje tri pätiny územia Eurázie, a populácie – 1,5 miliardy ľudí, t.j. štvrtina svetovej populácie.

Pozorovateľské štáty SCO sú Afganistan, India, Irán, Mongolsko a Pakistan. Bielorusko, Turecko a Srí Lanka majú štatút partnerov dialógu.

Vyhlásenie o zriadení SCO bol podpísaný na zasadnutí hláv šiestich štátov v Šanghaji 15.júna 2001.

Medzi hlavné ciele SCO sú: posilnenie vzájomnej dôvery a dobré susedské vzťahy medzi členskými štátmi; podporiť ich efektívnu spoluprácu v politickej, obchodnej, ekonomickej, vedeckej, technickej a kultúrnej oblasti, rovnako ako v oblasti vzdelávania, energetiky, dopravy, cestovného ruchu, ochrany životného prostredia, a ďalšie; spoločné ustanovenia a zachovanie mieru, bezpečnosti a stability v tomto regióne; pokrok smerom k vytvoreniu demokratického, spravodlivého a rozumného nového medzinárodného politického a ekonomického poriadku.

 12. september summit SCO Dušanbe

Summitu SCO v Dušanbe sa zúčastňujú prezidenti Ruska – Vladimír Putin, Kazachstanu – Nursultan Nazarbajev, Uzbekistanu -Islam Karimov, Tadžikistanu – Emomali Rahmon, Kirgizska – Almazbek Atambayev, čínsky prezident Xi Jinping.Iránu Hassan rúhania, Afganistanu – Hamída Karzaja, Mongolsko – Tsakhiagiin Elbegdorj, minister zahraničia Sushma Swaraj z Indii, rovnako ako poradca predsedu vlády Pakistanu pre národnú bezpečnosť a zahraničnú politika Sartodzh Aziz.

 

1023776532

Otvorenie summitu prebiehalo netradične v úzkom kruhu v rámci Rady hláv štátov. Hlavnými témami bola medzinárodná bezpečnostná situácia a Ukrajinská kríza. Emomali Rahmon tadžický prezident a hostiteľ summitu skonštatoval len, že išlo o „výmenu názorov o hlavných medzinárodných a regionálnych otázkach vo vývoji SCO“.  Informácie zo zákulisia hovoria o formovaní vlastnej bezpečnostnej stratégie SCO vo vzťahu k Afganistanu, k Ukrajine a expanzívnej politike NATO.

„Naším spoločným cieľom – bojovať proti novým výzvam a hrozbám na vysokej úrovni regionálnej spolupráce v tomto smere vítame výsledok zasadnutia v Minsk k riešeniu situácie na východe Ukrajiny, ktorý je založený na realizácii plánu prezidenta Ukrajiny a ruského prezidenta a iniciatívy zamerané na mierové riešenie tohto konfliktu“- povedal Rahmon na zasadnutie Šanghajskej organizácie spolupráce.

Putin doplnil svojho tadžického kolegu, že pohľady „účastníkov summitu sú identické s ruským pohľadom alebo veľmi blízke“.

Nursultan Nazarbajev prezident Kazachstanu sa vyjadril aj o možnom členstve Iránu v SCO. Reálne ho vidí v novembri 2014, kedy by sa Irán mohol stať kandidátom na členstvo  SCO a začať s nim dialóg o pristupe.

„V záujme posilnenia spolupráce sa Čína rozhodla dať členským štátom SCO pôžičku vo výške 5 miliárd dolárov na financovanie spoločných projektov,“ – povedal prezident Xi Jinping.

Vytvorí sa fond pre hospodársku spoluprácu s názvom „Čína – Euroázia“, jeho počiatočný kapitál bude 1 mld. Dolárov a postupne sa zvýši na 5 mld. Dolárov.

Predsedníctvo SCO na roky 2014 – 2015 preberá Rusko, čo je politickým triumfom Putina, najmä vo svetle snáh Západu izolovať medzinárodne Rusko a najmä sankcií zo strany EÚ.

Zatiaľ najzásadnejším  výstupom summitu je tvorba spoločného dopravného systému SCO, čo len potvrdzuje prioritnú orientáciu Ruska na Áziu. Základom ma byť ruský Transsibírsky dopravný koridor.

„Skvelé vyhliadky, podľa nášho názoru má myšlienka na vytvorenie celkového dopravného systému SCO, vrátane využitia tranzitného potenciálu Ruska Trans-sibírskej železnice, Bajkal-Amuru s prepojení na plány Číny vstúpiť do týchto rozsiahlych projektov Silk Road.’m Sure budú slúžiť záujmy sú členmi organizácie a ďalších štátov Eurázie, „– povedal Putin na summite SCO.

Podľa neho dobrý impulz praktickej činnosti v tomto smere, bude dohoda o vytvorení priaznivých podmienok pre medzinárodnú cestnú dopravu, ktorú podpíšu do piatku.

Putin uviedol, že  realizácia tejto dohody bude vytvárať sieť cestných trás, vrátane dopravného koridoru Európa-západná Čína, spojovacie porty do Žltého mora a do prístavov v Leningradskej oblasti.

Ďalším krokom, podľa Putina, by malo byť schválenie programu koordinovaného rozvoja diaľnic členských štátov SCO, tento návrh Rusko prezentovalo partnerom v SCO už apríli tohto roku.

Poobede sa očakávajú rokovania s pozorovatľmi SCO a príprava dôležitých ekonomických, investičných dohôd v oblasti infraštrukturálnych projektov, investícií do o obranného priemyslu ako aj vytvorenie finančných inštitúcií, ktoré budú alternatívou voči MMF a Svetovej banky.

Pridaj komentár