Švédsko ide dole vodou. Časť 1: Polícia nezvláda situáciu.

 

Pred niekoľkými dňami hlavný veliteľ polície Dan Eliasson požiadal vládu o navýšenie počtu policajtov o 2500 príslušníkov a 1600 civilných zamestnancov.

Policajti komentujú v médiách, že minimálne toľko dôstojníkov bolo treba už dávno, zvlášť, keď veľa policajtov odchádza zo služby. Hlavná príčina sú zlé pracovné podmienky, zlá organizácia, zlé riadenie a tiež zlý plat. Počas posledných mesiacov sa polícia niekoľko krát snažila upozorniť spoločnosť na problémy, za ktoré obviňujú hlavného veliteľa polície Dana Eliassona.

V rokoch 2008-2012 Švédsko prijalo 711 544 imigrantov, v tom istom čase sa počet policajtov zvýšil o 1574. Ťažko nájsť aktuálne štatistky, ale v roku 2014 bolo vo Švédsku 7387 uniformovaných policajtov. V minulom roku odišlo z práce 836, ak nerátame tých, ktorí odišli do dôchodku. Na nových bude musieť Švédsko počkať, lebo policajné školy každý rok končí len 350 absolventov, vzdelanie policajta trvá 3,5 roka.

„Žiadne preteky do médií“, bolo prikázané vo vnútornom direktíve polície. Všetky intervencie „spojené s hromadnou migráciou“ od 20 októbra minulého roka rozhodnutím špeciálneho útvaru polície NOA boli vedené pod kódom 291. Reportér denníka „Svenska Dagbladet“ zverejnil, že pod tým kódom sa za posledné mesiace skrýva viac ako 5000 incidentov, ktoré vyžadovali intervenciu polície. Medzi nimi je 559 prípadov pobitia sa, 450 prípadov narušenia verejného poriadku, 194 prípadov hrozieb, 96 hľadaných osôb, 58 požiarov, 42 prípadov registrovaných ako psychická choroba, 9 prípadov prepadnutí, 4 znásilnenia, nastraženie výbušného systému. 5000 incidentov v priebehu 81 dni, od 20 októbra do 8 januára, tzn. 61 „udalostí“ denne.

Typickým príkladom je incident v stredisku pre maloletých azylantov v Emmaboda, kde sa vydávajúci za 16 ročného chlapca nazlostil na personál, ktorý mu nedovolil kúpiť cukríky a povolal ďalších 15 kamarátov, ktorí začali rozbíjať okná a ničiť stredisko. Vydesený personál sa zabarikádoval a čakal na príchod polície. Policajti zadržali dvoch najviac aktívnych páchateľov, ale hneď museli jedného pustiť, lebo sa vydával za 15 ročného. Polícia informovala média, že nemali dôvod, aby zadržali všetkých, ktorí sa zúčastnili incidentu.

Iným príkladom bezmocnosti polície boli nepokoje v stredisku pre azylantov Signalisten vo Västaras, kde sa zdržiava 600 migrantov. Jeden z policajtov, ktorí prišli na miesto incidentu situáciu popisoval: „Stále viac a viac ľudí sa hromadilo za nami. Bol som pripravený na boj o život. Boli sme desiati policajti v úzkej chodbe. Zrazu niekto zakričal, že za nami je evakuačný východ, hneď sme začali k nemu bežať.“. Policajti komentujú, že nie sú preškolení na to, ako reagovať v tesných miestnostiach. Natočený útek policajtov bol hneď zverejnený na sociálnych portáloch.

Veľkým problémom sú tiež veľké vzdialenosti na severe Švédska medzi sídliskami, čo má za následok, že na intervenciu polície treba dlho čakať. Nedávno lokálny šéf polície informoval, že sú také situácie, kedy 75% službu konajúcich policajtov je vyťažených intervenciami v strediskách pre azylantov.

V októbri 2015 sa v „Svenska Dagbladet“ objavil článok popisujúci situáciu dvoch statkárov, z južného Švédska, ktorých v priebehu dvoch týždňov 3 krát prepadli, ukradli im vozidlá v hodnote viac ako 100 000 švédskych korón. Polícia, ktorá prišla na miesto povedala, že im nemôže pomôcť, pretože imigranti prichádzajúci do Trelleborg a Malmo pohlcujú všetky ich sily a poradila im, aby sa obrátili na občianske hliadky z neďalekého mestečka Eslov. Hliadky za poplatok počas dvoch rokov strážia okolie a všetko fungovalo dobre do okamihu, keď polícia z dôvodu chýbajúcich prostriedkov prestala prichádzať na volania – občianske hliadky sú bez polície bezradne preto, že nemajú právo zadržiavať ľudí.

Stále väčšiu popularitu majú strelecké kluby a kurzy poľovníctva pripravujúce sa na poľovnícke skúšky, ktorej spravenie je nevyhnutné, aby mohli požiadať o zbrojný pas na poľovnícku zbraň.

Vo väčších mestách sú problémom pouličné gangy. V Goteborgu polícia registruje väznú eskaláciu. Každý deň registrujú približne 20 prepadnutí, čoraz viac smelších a s čoraz väčším použitím násilia. Pred nedávnom skupina troch osôb v priebehu dňa priložila pištoľ ku hlave 83 ročnej starenky a zobrala jej 50 korún, inej žene vytrhli mobil.

V tom okamihu vo Švédsku medzi niekoľkými desiatkami migrantov čakajúcich na deportáciu bola skupina približne 800 ľudí vydávajúcich sa za neplnoletých z Maroka. Väčšina z nich sú ľudia, ktorí od maloletého veku žijú z krádeží a prepadnutí v rôznych európskych mestách. Švédsko je pre nich teraz najviac atraktívnym štátom, lebo okrem sociálnych benefitov sú úplne beztrestní. Typickým príkladom takého prístupu je hlavný obvinený za brutálne hromadné znásilnenie zo septembra minulého roka v Štokholme. Ako obvinený pochádzajúci zo severoafrického štátu a nemajúci miesto trvalého pobytu, uviedol sa ako 16 ročný, odsúdili ho len na 9 mesiacov pobytu v stredisku pre maloletých, z ktorého hneď utiekol a doteraz je na slobode. Ani obeť, ani jej advokát neboli informovaní o jeho úteku.

S narastajúcim počtom teroristických atentátov švédska polícia informuje, že v prípade útoku je bez šance. „Je to ako ísť na poľovačku na levy s trúbkou na fúkanie hrášku v kombinéze z kože zebry“ – okomentoval situáciu jeden z nich v rozhovore pre švédsku televíziu. Po útokoch v Paríži je zvýšený stupeň teroristického ohrozenia vo Švédsku, ale policajti nemajú postačujúce množstvo zbraní ani ochranných pomôcok. Hlavnou zbraňou švédskej polície je pištoľ 9mm. Chýbajú automatické MP5. V Goteborgu je ich 10-20  a je nevyhnutné povolenie vysokopostaveného dôstojníka na ich použite. Okrem toho, príliš málo policajtov je preškolených pre pípad použitia automatických zbraní, v jednom s dystriktov len jeden na sto. MP5 používané švédskou políciu, majú príliš malý kaliber, príliš malý zásobník a efektívny dostrel 25 m, a to je tiež príliš málo. Pre porovnanie, zbraň teroristov použitá počas útokov v Paríži AK47 má dostrel 600 m. Švédska polícia vo svojich tenkých vestách a ľahkých prilbách nemá vôbec žiadne šance.

Zdá sa, že hlavnou starosťou šéfa polície Dana Ekiassona je budovanie pozitívneho mediálneho obrazu polície. K tomu cieľu je zamestnaných 200 ľudí pracujúcich na oddelení komunikácie, a tiež je vyčlenených 25 miliónov korón na nákup „strategickej komunikácie“ od agentúr PR.

Joanna Teglund

preklad Mariusz Malinowski

http://euroislam.pl/szwecja-na-rowni-pochylej-cz-1-policja-nie-ma-sily/

 

5 komentárov

Pridaj komentár