Švédsko sa otrávilo občianskou spoločnosťou – časť I

Jedovatá občianska spoločnosť – Aké je dnešné Švédsko?

Aké je dnešné Švédsko, čo znamená občianska spoločnosť, čo znamená občianska spoločnosť plus multikulturalizmus, čo pre spoločnosť znamená, keď nič neznamená rodina a dokonca ani pohlavie.

Rozhovor s Joannou Teglund, Polkou ktorá od roku 1981 býva vo Švédsku a od 12 rokov pracuje na švédskom imigračnom úrade.

Zhováral sa Grzegorz Lindenberg.

ŠVÉDSKO SA OTRÁVILO OBČIANSKOU SPOLOČNOSŤOU ? ČASŤ II

Grzegorz Lindenberg: Pracuješ na Imigračnom Úrade už takmer dvanásť rokov. Kedy si sa začala kriticky pozerať na situáciu vo Švédsku

Joanna Teglund: Keď som v roku 1981 prišla do Švédska, bola som šokovaná tým, že sa tu všetko tak ľahko dostáva. Tí viac skúsení mi hovorili, že treba brať čo sa dá, lebo Švédi sú sprostí, teraz rozdávajú, ale to sa o chvíľu skončí. Tá chvíľa trvala dosť dlho, ale práve nadišla.

V roku 2010 som požiadala o neplatenú dovolenku, aby som mohla pracovať pre švédsku Cirkev a koordinovať projekt pomoci imigrantom v meste Södertälje, na juh od Štokholmu, ktoré bolo známe tým, že po vypuknutí vojny v Iraku prijalo viac utečencov ako Spojené štáty a Kanada spolu.

Bol to ako malý Bagdad, pre mňa to bol šok, doteraz som si neuvedomovala, aká priepasť delí obyvateľov z centra Štokholmu, kde bývam, od obyvateľov Södertälje.

Imigranti chceli, aby som im čítala noviny, vtedy som zažila ďalší šok. To čo sa písalo na tému imigrantov nemalo nič spoločné s realitou s akou som sa stretla pracujúc s nimi, počas celého môjho profesionálneho života.

Vtedy som pochopila že Švédsko, to sú dva rôzne štáty a priepasť medzi nimi stále narastá. Mala som však nádej, že sa to dá zmeniť, že ten proces rozpadu štátu sa dá zastaviť. Snažila som sa podať informácie o tej druhej realite novinárom, politikom, odborovým zväzom a polícii. Novinári a politické strany nechceli o tom ani počuť, odborové zväzy a polícia hovorili, že o tom vedia, ale nemôžu nič spraviť, lebo politici nemajú záujem.

Potom som našla blogy, alternatívne médiá… bola som rada, že nie som so svojimi pocitmi sama. Pochopila som, že ten štát smeruje k samodeštrukcii. Poslednú nadej som stratila, keď už Švédsko prestalo zvládať nápor imigrantov, a napriek tomu predseda vlády Fredrik Reinfeldt sa prihovoril k občanom a vyzval ich, aby otvorili svoje srdcia imigrantom a nikto neprotestoval.

Doteraz švédske médiá skrývali všetky problémy spojené s imigráciou. Všetci tí, ktorí chceli opísať realitu boli úspešne zastrašovaní a utišovaní označením rasista a nacista. Desiatky rokov jediným správnym názorom bol názor, že imigrácia obohacuje Švédsko. Každá reportáž vo verejných médiách, teda liberálno-ľavicových sa končila tvrdením, že imigranti obohacujú Švédsko. Bolo to ako mantra, opakovaná niekoľko krát denne namiesto modlitby. Reálne imigrácia obohacovala Švédsko, kým to bola imigrácia ekonomická, pokiaľ bola práca pre pomerne dobre vzdelaných imigrantov z nášho kultúrneho okruhu. Samozrejme, že imigrácia lekárov a programátorov Švédsko obohacuje, ale obrovské množstvo analfabetov a polo analfabetov a ľudí s nízkym vzdelaním z krajov tretieho sveta, ktorí nikdy sa nezamestnajú je obrovskou záťažou.

Až teraz, keď týždenne do Švédska prichádza 10 000 imigrantov a problém je nezvládnuteľný, sa začalo otvorene hovoriť o tom, aký je reálny stav. Žiaľ neskoro. Tá obrovská vlna utečencov, ktorá zalieva Švédsko, zmení tento štát na nepoznanie.  Mám dojem, že až teraz niektorí začínajú rozumieť, že klamstvo nikam nevedie. V prípade Švédska to budú následky, ktoré budú znášať ďalšie generácie.

Je nejaký špeciálny dôvoď aby upozorňovať občanov pravé teraz ?

Švédsko každý deň už niekoľko týždňov registruje viac ako tisíc imigrantov. Polícia tvrdí, že rovnaký počet prichádza, ale neregistruje sa. Nikto nevie kto sú a prečo sa nechcú registrovať.

Švédsko už teraz nemá kde ubytovať imigrantov. Ubytovanie, hotely, penzióny to všetko je plné. Dávame ich do telocviční, stanov a na chodby imigračného úradu. IKEA nestíha dodávať matrace. Z Malmö odchádzajú autobusy plné imigrantov a vodiči majú príkaz aby išli pomaly a hocikam, medzičasom zamestnanci imigračného úradu pre nich narýchlo hľadajú posledné voľné miesta v celom Švédsku.

Fascinujúci a zároveň zarážajúci je fakt s akou pokorou a oddaním zamestnanci štátneho sektora vykonávajú túto prácu, ktorá likviduje švédsky štát. Pracujú cele dni a noci, sedem dní v týždni, bez slova sťažnosti. Dokonca aj švédsky kráľ rozhodol o tom, že sprístupni časť svojich nehnuteľností, vrátané palácov pre utečencov.

Zvládnu to?

Vláda tvrdí, že Švédsko to zvládne. To nie je otázka peňazí, ale nájdenia praktických riešení, ako to povedala ministerka financií Magdalena Andersson. Napriek tomu, že len včera (9. novembra) do Švédska pricestovalo 741 takzvaných „opustených“ maloletých imigrantov, čo znamená 25 nových školských tried. Jeden maloletý stojí štát ročne 1 milión korún. Reakcia vlády bola taká, že si objednala expertízu (tillsätta utredning), ktorej výsledky budú známe koncom – roku 2017.

Keď pozorujem poľskú debatu na tému imigrantov vidím tie isté emocionálne argumenty politikov, tú istú chýbajúcu vecnosť u novinárov, a to isté rozdelenie na tábor ľavicový, ktorý je dobrý, chce otvoriť srdce a hranice,“Máme miesto a musíme zvládnuť ten strach pred cudzím“ a z druhej strany tábor konzervatívno-liberálny „tábor tých zlých“, ktorí chcú kontrolovať, chcú rátať. Je to debata dobra zo zlom, ale nie je to debata dospelých ľudí o probléme, ktorý má vplyv na osud nášho štátu a Európy. A na tú debatu sa treba solídne pripraviť, najlepšie sledovaním chýb, ktoré urobili iné štáty. A Švédsko je najlepším školiacim materiálom, lebo spravilo tých chýb najviac.

Aké je dnes Švédsko?

Vo Švédsku sa hovorí o kríze imigračnej politiky, ale pre mňa je to kríza celej spoločnosti, národa, ktorý naháňajúc sa za modernizmom, za materiálnymi hodnotami, stratil všetko dôležité, všetko čo určuje našu spoločnosť. Dnešný Švéd je človekom slabým a osamoteným. Bez identity, nemajúci oporu v rodine, náboženstve, dejinách, nemajúci korenie. Je ako list vo vetre, letí tam kde vietor fúka.

 

Teda ako?

Švédsko je štát bohatstva, kde sa žije bezpečne, pohodlne, kde sa štát stará o občana.

Vo Švédsku od roku 1932, s malými prestávkami, vládne socialno-demokratická strana, ktorá vždy hovorila občanom: „Ak budete výkonne pracovať a platiť dane, už sa o nič nemusíte starať. My sa o vás postaráme: postaráme sa o vaše deti, vašich rodičov a ak budete potrebovať pomoc od štátu, tak tú pomoc dostanete“. A tí ľudia v to uverili.

Výsledok je dnes taký, že ročné deti idú do jaslí a matka ide do práce. Vo Švédsku sa pracuje 8 hodín, plus prestávka na obed a čas na cestu  do práce. A tie deti sedia 10 hodín v jasliach a škôlkach, ktoré kedysi boli veľmi dobrým, pedagogicky zvládnutým miestom, ale dnes je to úschovňa, lebo štát má stále menej peňazí. Po 10 hodinách sa matka vracia, berie dieťa domov a posadí ho pred televízor, zohreje mu v mikrovlnke nejaké jedlo a dá dieťa spať.

Inštitúcia starých rodičov je tu neznáma. Ja som nikdy v priebehu 34 rokov vo Švédsku nespoznala rodinu, ktorá by bývala so svojimi starými rodičmi –  taká situácia vo Švédsku prakticky neexistuje. Veľa starých ľudí býva vo svojich bytoch a dostavajú pomoc od úradov, niekoľkokrát denne príde pani – na niekoľko minúť, lebo dnes už je to drahé – alebo sú v domovoch pre starých ľudí a tam z dôvodu chýbajúcich prostriedkov majú stále horšiu a horšiu starostlivosť.

Sú cele generácie detí, ktoré boli týmto spôsobom vychovávané. Produktom tejto výchovy je spoločensky prispôsobivý jedinec, ktorý nie je schopný samostatne rozmýšľať, samostatne  rozhodovať  a zvládať konflikty.

Prečo tie peniaze teraz chýbajú ?

Fascinujúce je to, že v momente kedy štát je na pokraji zrútenia, Švédi v miesto toho aby sa dožadovali od vlády zodpovednosti a rozhodnosti, zaoberajú sa úvahami nad tým, prečo úbožiak predseda nemôže nič spraviť.

Predpokladám, že dnešná politika sa neveľmi líši od dramaturgie filmu v Hollywoode, kde najdôležitejšie je obsadenie hlavných úloh. Švédom sa to podarilo vynikajúco. Predseda vlády Löfven, adoptovaná sirota, vzdelaním zvárač, nepekný vzhľadom, nevie sa dobre vyjadriť, vzbudzuje len ľútosť. A Švédi zbožňujú ľutovať. Na dôvažok na pomoc vo vládnutí si zobral Stranu Zelených, ktorých infantilita a slabosť do halucinogénnych hub je všeobecne známa. Či od tých ľudí možno očakávať schopnosť riadiť štát? Takže nikto od nich nič nevyžaduje, ale všetci veria, že aj oni chcú dobre, ale iste to nevedia. Všetky najmenšie pochybnosti o tom, že Oni možno nechcú dobre, sa pomenovávajú spikleneckými teóriami, ktorými by sa Švéd nemal zaoberať.

Naposledy, kedy už aj dokonca novinári pristali na zemi a niektorí si začali pomaly uvedomovať, že to nie je film ale realita, začalo presakovať veľa informácií. Tie informácie začali vytekať z takých miest, z ktorých doteraz nič nevytekalo, napríklad z Ministerstva financií. Čo je zaujímavé je to, že tie informácie sa nedostávajú do redakcií veľkých novín, ale známym blogerom-disidentom.

Jeden z najviac vážených disidentov, profesor Karl-Olov Arnstenberg, etnológ, už dlhšie hľadá  odpoveď na otázku, v čom zaujme je vedená táto pre štát zhubná imigračná politika. Pred nedávnom sa s ním spojil vysoko postavený úradník, ktorý presne popísal akým spôsobom je plánovaný a kontrolovaný štátny rozpočet. Výdavky na imigráciu v rozpočte sú rozdelené na tak veľa oblastí, že niekto nezorientovaný ich nie je schopný spočítať. Ale minister financií a jeho ministerstvo má úplnú kontrolu. A tá kontrola je taká detailná, že dnešné vysvetlenia „ja som to nevedel“ a tiež všetky teórie, ktorých nosnou líniou je blbosť politikov či chýbajúci kontakt s realitou, nemajú význam.

Táto situácia sa mohla vo Švédsku rozvíjať len vďaka tomu že médiá,  namiesto toho aby zverejňovali fakty, sa zaoberali vychovávaním spoločnosti. Výskumy ukazujú že vo švédskom rádiu a televízii až 82% novinárov ma ľavicové názory. Švédske rádio, televízia, najväčšie denníky také ak  „Dagens Nyheter“, „Svenska Dagbladet“, večerné denníky „Aftonbladet“ i „Expressen“ sa zaoberajú agendou setting – manipulatívnej žurnalistike.

A čo to znamená v praxi? Média cely čas opakovali mantru o tom aká je imigrácia prospešná, napriek tomu, že prináša miliardové straty. Taký „Dagens Nyheter“ prinášal tendenčné správy a ekonómovia, ktorí ich chceli uviesť na pravú mieru to museli robiť na vlastných blogoch lebo ich námietky neboli publikované.

Ale zdá sa mi, že spoločnosť si začína uvedomovať ten rozdiel medzi realitou a jej obrazom v médiách. Náklady denníkov dramaticky klesajú a stále viac ľudí aktívne hľadá zdroje informácií na alternatívnych portáloch a blogoch.

Sú nejaké výpočty, koľko to Švédsko stálo?

Počiatočné náklady na imigráciu v projekte rozpočtu na 2016 rok sú rozdelene na dve kategórie: „Imigrácia“ a „Rovnoprávnosť a osídlenie“, a sú na úrovni 40 miliárd korún. Je to značný nárast, v roku 2010 to bolo 12 miliárd, v tomto roku 34 miliárd korún.

Aký ma rozpočet tvoj úrad?

Tých 40 miliárd to sú len iniciačné náklady prijímania imigrantov, z toho je medzi inými financovaná podpora a náklady na fungovanie Imigračnej Agentúry, ktoré podľa predpovedí majú dosiahnuť 4,7 miliardy korún.

Projekt rozpočtu na rok 2016 sa zakladá na úplnej neaktuálnej predpovedi – 74 tisíc imigrantov v budúcom roku. Ale môže ich byt päť alebo aj desať kráť toľko.

Podľa údajov z 22. októbra vstupné náklady prijatia imigrantov vzrastú v budúcom roku o 29 miliárd v porovnaní so skôr predvídanými 69 miliardami. Ministerka financií Margereta Andersson predpovedala, že Švédsko bude donútené prijať šetriaci program a tiež si zobrať pôžičku na financovanie vydajov na imigráciu.

V tejto chvíli sa veľa hovorí o nákladoch na maloletých utečencoch, ktorí pricestovali sami bez rodičov. Ich živobytie stojí švédsky štát približne 1 milión korún ročne na osobu. Predpokladá sa,  že v tomto roku ich pribudne 30 tisíc.

Odkiaľ sa zobrali ti maloletí?

To je veľmi zaujímavý fenomén lebo väčšina tých tzv. detí sú dospelí ľudia, ktorí sa vydávajú za maloletých. Denníky publikujú reportáže zo života tých „detí“, s fotkami na ktorých väčšina vyzerá ako dospelá a časť dokonca vyzerá nad tridsať rokov. Švédski lekári odmietajú verifikovať ich vek. Polícia, ktorá ma blízky kontakt s tou skupinou upozorňuje, že vo veľa prípadoch sa jedná o bezdomovcov z mimoeurópskych štátov, ktorí sa niekoľko rokov nelegálne zdržiavajú v iných európskych štátoch, často sú to ľudia s kriminálnou minulosťou. Veľkú skupinu tvoria občania Maroka, ktorí sa už roky nelegálne zdržiavajú v Španielsku. Švédsko je pre nich magnetom, lebo nevyžaduje žiadne doklady a garantuje život, z ich perspektívy, v luxusných podmienkach. Ako „deti“ majú o veľa väčšie šance na získanie povolenia na trvalý pobytu. A aj keď sa im to nepodarí, riziko deportácie je minimálne, pretože nie je známa ich identita a často ani ich štát pôvodu.

Pred časom na túto tému vyšiel článok v denníku „Svenska Dagbladet“, v ktorom reportérka opísala, že spoločnosť, ktorá predáva štátu miesta pre deti v náhradných rodinách za 84 tisíc mesačne, zarába polovicu a druhu polovicu dostáva rodina. Ale videla som tiež číslo 16 tisíc korún na dieťa denne.

Vo Švédsku funguje cely imigračný priemysel, ktorý zamestnáva desiatky tisíc ľudí. To sú firmy, ktoré zarábajú miliardy vďaka tomu, že ten sektor nie je kontrolovaný. Kontrola nebola možná lebo novinári mohli o imigrantoch písať len dobre. Bola to taká „tmavá oblasť“, kde novinári mohli vojsť, ale keď už vošli, tak zistili, že to nie je v súlade s tým o čom môžu písať a tak že sa tej téme radšej vyhýbali.

Švédski advokáti zarábajú štvrť miliardy korún ročne na imigrantoch. Preto sa netreba čudovať, keď Anne Ramberg predseda švédskej Advokátskej Komory často vystupuje v médiách a bráni imigračnú politiku štátu. Ako aj na príklad dnes (11/11) vo švédskom rozhlase: „Už samotný nápad aby sme uzavreli hranice nie je v súlade zo zákonom“.

Čo sa ešte zmenilo vo Švédsku za tie posledné roky?

Vidno zhoršujúce sa výsledky v školách. Švédsko sa zúčastňuje na výskume PISA a výsledky sa zhoršujú najrýchlejšie zo všetkých zúčastnených štátov: v priebehu niekoľkých rokov sa prepadlo z 10 miesta na 30. Len nedávno si vedci začali všímať spojitosť medzi dramaticky zhoršujúcimi sa výsledkami a obrovským prílivom imigrantov z krajín tretieho sveta. Zdalo sa, že tie problémy by sa nemali objavovať pretože deti sa učia jazyk veľmi rýchlo. Lenže keď do triedy pribudnú dve či tri osoby, ktoré vôbec nepoznajú jazyk a sú zvyknuté na iný systém vyučovania, alebo pred tým vôbec nechodili do školy – to je veľká záťaž pre učiteľov.

Príchod desiatich, alebo príchod jedného takého žiaka každý deň úplne rozbíja triedu.

Sú také školy kde vôbec nie sú žiadni Švédi. Deti v triede hovoria po arabsky. Už dnes môžete stretnúť dospelých, ktorí narodili sa vo Švédsku a pri tom veľmi slabo hovoria švédskym jazykom. Tí ľudia nikdy nebudú súčasťou spoločnosti, pre nich ta spoločnosť je uzavretá.

Mam známych medzi učiteľmi ktorí hovoria, že to nie je len problém jazyka. Podľa posledných prieskumov 34% švédskych učiteľov tvrdí, že hluk v triede je veľkým problémom. Obzvlášť v tzv. no go zónach, kde sú celé triedy zložené z cudzincov, je ťažko viest hodinu, lebo deti nemajú disciplínu. Deti z kultúr, kde chýba úcta k ženám nie sú zvyknuté na to, že ich žena napomína. Jedným z prvých zvratov, ktoré tie sa učia deti je „Ja ťa obviním“. A učiteľky nechcú riskovať tým, že tie deti budú upozorňovať, lebo ak sa dieťa posťažuje rodičom, tak rodičia prídu so sťažnosťou k riaditeľovi a učiteľka bude mať problémy. Lebo riaditeľ sa bojí obvinenia z rasizmu, bojí sa že rodičia dieťa zoberú do inej školy a kvôli tomu škola príde o peniaze.

Podľa Švédskych zákonov keď sa žiak cíti ukrivdený nemusí to dokazovať. Učiteľ musí dokázať to, že mu neublížil. Podľa prieskumu ktorý medzi pedagógmi robil jeden denník sa vyše jedna tretina učiteľov ocitla v situácii kedy sa žiak alebo rodič vyhrážali sťažnosťou na učiteľa. Podľa iného prieskumu nárast psychických problémov u učiteľov je 87 %.

Veľmi dobrým príkladom na poddajnosť Švédov voči prichádzajúcim z mimoeurópskych krajín imigrantov je tragická história, ktorá sa nedávno odohrala v škole v Alvesta, na juhu Švédska. Dvaja 10 roční žiaci z nejakého mimoeurópskeho štátu sexuálne obťažovali svoje spolužiačky. Rodičia dlhšiu dobu neúspešne intervenovali u riaditeľa, ktorý im vysvetľoval, že je to normálne správanie sa chlapcov v tomto veku. Po nejakom čase jeden z tých chlapcov znásilnil na školskom dvore svoju 10 ročnú kamarátku. Škola sa snažila správu ututlať. Rodičia sa o tom dozvedeli z alternatívnych novín. Jedna z matiek povedala riaditeľovi, že nepustí svoje deti do školy kým tí chlapci nebudú premiestnení do inej školy. Riaditeľ jej pripomenul povinnosť školskej dochádzky. Až kým jednej noci nebolo na škole vybitých 24 okien a riaditeľ začal dostavať výhražné maily, médiá sa začali o prípad zaujímať a chlapci boli premiestnení. Zaujímavý je fakt, že švédske médiá ktoré opisovali prípad, predstavili riaditeľa ako obeť. Prvá otázka na tlačovej konferencii znela: „Ako sa cíti riaditeľ??“.

Treba pripomenúť, že problém švédskeho školstva spočíva tiež v tom že riaditeľ nie je platený podľa výsledkov, ale podľa počtu žiakov.

Švédsky predseda vlády Friedrik Reinfeldt povedal: „Čisto švédske bolo len barbarstvo, celý rozvoj prišiel zvonka“, takže školy neučia sa deti hrdosti na svoj štát, neučia sa švédske dejiny.

V škole sa nevyučujú dejiny?

Veľmi malo. Švédi nepoznajú svoje korene. (…) To staré Švédsko už neexistuje. Plánovane a systematicky bolo zlikvidované. Patriotizmus bol vymenený za nacionalizmus, je to špinavé, hnedé, ten patriotizmus to nie je nič dobré. Celé desaťročia vychovávali ľudí v kulte modernosti. Mladšie generácie už reflexne vedia, že staré je zlé a to nové to je dobré.

(…)

Korene európskej kultúry boli celé stáročia odovzdávané mladšej generácii prostredníctvom troch kanálov: rodinu, cirkev a školu. Švédi nikdy neboli nábožensky aktívni, rodina je v rozpade, škola v kolapse. Deti sú tvarované Facebookom a iPhonom.

 

Školy sú teda horšie a čo zdravotníctvo?

Veľkým problémom je zlý zdravotný stav imigrantov. Vo Švédsku sú povinne kontroly zdravia pre imigrantov uchádzajúcich sa o azyl, ale povinnosť je na strane štátu, ktorý má tu kontrolu zabezpečiť. Polovica imigrantov z toho rezignuje. Výsledok je taký, že v prvej polovici tohto roku bolo zaregistrovaných 392 prípadov tuberkulózy, z čoho 89% u ľudí narodených mimo Švédska. V priebehu 10 rokov počet ľudí chorých na tuberkulózu narástol o 50%.

Priemerný Švéd, ktorý pracuje a je zdravý, nemá poňatia o tom v akom stave je zdravotná služba. V okamihu keď jeho dieťa ochorie tak sa zoznámi s realitou. Je na pohotovosti a musí čakať 12 alebo 16 hodín. Vtedy sa začína tragédia. V tej chvíli je vo všetkých nemocniciach ochranka, ktorá stráži personál pred ľuďmi, ktorí útočia na lekárov a sestričky. V Uppsale  si zdravotnícke odbory vyžiadali také vybavenie aké ma polícia, keď zasahuje počas nepokojov.

Mariusz Malinowski

ŠVÉDSKO SA OTRÁVILO OBČIANSKOU SPOLOČNOSŤOU ? ČASŤ II

Szwecji, jaką znali Polacy, już nie będzie

19 komentárov

 • Pingback: Švédsko bývalo rajom, ale teraz sa bojím jazdiť metrom, hovorí Češka – MEDZIČAS

 • Pingback: Švédsky hádzanári skritizovali vystúpenie poľských roztlieskavačiek. – MEDZIČAS

 • Pingback: MEDZIČAS

 • Pingback: ŠVÉDSKO SA OTRÁVILO OBČIANSKOU SPOLOČNOSŤOU ? ČASŤ II | MEDZIČAS

 • Pingback: Jak se Švédsko samo otrávilo | cozivotdal

 • Chápem, že ste plný emócii pán Poláček, nakoľko som zverejnil videá, ktoré neboli na adresu Vášho článku príliš prajné čo do argumentácie. Chápem, že to bol pre Vás teda celkom slušný trapas. Emócie ste neudržali a začali ste cenzúrovať

  • Pôvodne som aj chcel kliknúť na video, ktoré si tu zverejnil ale keď som si všimol že tu iba trolluješ, prišlo mi to ako strata času.

   • Tak to si na tebe vážim že týmto komentárom chceš vysekať pána Poláčeka z toho trapasu do ktorého sa dostal nejakou tou argumentáciou, že mi tu nadávaš do trolla 😀 :).

 • Určite ste silne nábožný človek pán Gatial, nakoľko máte silný odpor k tzv. „New Age“. Rád by som Vám otvoril oči pán Gatial. Nebutede veriť ale náboženstvo je podvod.
  NWO tu máme už dávno a je ním náboženstvo.

  Základ náboženstva je potláčanie v sebe rozumu a myslenie. Preto náboženský človek dokáže veriť v absurdné náboženské dogmy.

  Viac vo videách:
  Nerobte reklamu svojim idolom, Vaša aktivita v tomto smere má charakter spamu. A bolo by skutočne vhodné, keby ste nevnucovali druhým svoje videnie sveta. Skúste diskutovať vlastnými slovami a odpovedať na argumenty diskutujúcich. Admin

  • Velmi sa mylite. A aj ked som kedysi v ramci sebavzdelavanie cital Bibliu, cast Koranu, Sagu o Grettim, Mein Kampf a samozrejme klasicku a historicku literaturu tak ako vystudovany fyzik nie som VOBEC veriaci. To co mi vadi, a vidim ze ste to nepochopil, je nazov slovenskeho detskeho suboru v Martine „New Age“. Nemame dost slovenskych slov na pomenovanie takychto suborov? Je napr. nazov Lucnica nieco dehonestujuce aby sme museli pren hladat cudzie slova?
   Ale co sa tyka toho nabozenstva uplne s vami suhlasim. Vacsina vojen sa vedie v mene nejakeho boha, ked chybaju argumenty a zdravy rozum tak vytiahneme boha a ked treba ospravedlnit vrazdenie v nas prospech tak bozie meno sa nam vzdy hodi

   • Tak ďakujem Vám za odpoveď. Ste rozumný človek 🙂
    Hoci som to nemal v úmysle, pána Poláčeka som nechcene veľmi nahneval a zmazal mi tie videá, pretože sa mu nepáčili. Neviem či ste si ich stihli pozrieť, mali veľmi zaujímavý obsah

    • Medzicas je portal, ktory je nadpriemerne citany. Nie ste prvy, ktory sa pokusa vyuzit popularitu portalu na vlastne ciele. Hoci nie sme komercny portal, takze nikomu „neunika zisk“, je to minimalne neslusne zaplnit diskusiu vlastnymi monotematickymi odkazmi. Rozhodne sa to da povazovat za spam a v ramci udrzania urcitej urovne a prehladnosti treba volit medzi uplnou anarchiou a kontrolou.

 • „To staré Švédsko už neexistuje. Plánovane a systematicky bolo zlikvidované“- bol som vcera s vnucencami na Mikulasovi v Martine. Pol hodinky americke swingy z 30tych rokov. Vystupenie martinskej detskej tanecnej skupiny „New Age“ akoze inac na americke pesnicky Po prichode Mikulasa US pesnicka a potom sme uz isli domov. Takze ani neviem ci ta nachystana ludova kapela hrala nejake country a ci co. Takze my likvidujeme Slovensko aj bez migrantov

 • A veľkú vinu na imigrácii má aj cirkev a pápež.
  Pápež všemožne obhajuje inigráciu

  Môže byť kresťastvo, cirkev a pápež opozíciou voči islamu? Konvička je aj hlavný aktvista proti islamu v Českej republike. Je predseda inciatívy islam v Českej republike nechceme.
  Kresťania vôbec nemože byť opozíciou voči islamu – to skôr ateisti – aj pán Konvička je ateista.
  Neexistuje žiadna kresťanská organizácia, ktorá by bola opozíciou voči islamu. Ateisti zahanbili kresťanov

  A veľkú vinu na imigrácii má aj cirkev a pápež.
  Pápež všemožne obhajuje inigráciu

  6. 12. 2015 Pápež František vyzýva k islamizácii Európy. Pápež pred pár dňami vynadal slovenským biskupom, že nie sú dostatočne tolerantní k islamským utečencom. Dnes v pastierkom liste biskupi vyzývajú k podpore islamských imigrantov do Európy, v mene kresťanskej lásky. Cirkev je zlo.

 • vychodnar501

  Kurwa vikingovia pozabíjate ich čo najviac aby ste mohli ist do Vallhaly. Srat na krestanstvo. Zoberte meč a ubránte si svoju zem. Odrežte im hlavy.

  • Vikingovia zdegenerovali za posledné generácie, keď si zvolili politikov, ktorí toto nieže dopustili ale priamo podporovali.
   Slovač degeneruje o niečo pomalšie, ale aj tuná to ide dolu vodou.

  • ti tvoji vikingovia boli aj predtym banda zlodejov a nasilnikov a ich potomkovia tiez za vela nestoja …

   • @Ja: možno to bude tým, že v tej dobe sa humanizmus a ľudské práva v podobe ako ich poznáme dnes nenosili. Je hlúposť posudzovať ich podľa kritérií dnešnej doby.

   • vychodnar501

    Ved práve preto boj majú v krvi. Aj v ich potomkoch to je len sa hrajú na buzerantov….

Pridaj komentár