Sýria – boj o Jarabulus

Vlajka FSA v Jarabulus (linkTwitter)

Od doby, keď „eurohodnotoví“ (západom podporovaní) islamisti prerazili obkľúčenie Aleppo sa pohyby frontovej línie na čas minimalizovali.

Potom nasledoval nepochopiteľný kurdský útok na malú sýrsku posádku v Al Hasakah, ktorá je na severovýchode Sýrie.

Tým sa rozhorel konflikt medzi Kurdami a Sýrčanmi. Sýrska vláda pomohla posádke jediným spôsobom ako mohla, masívnymi leteckými útokmi.

Lenže u Kurdov sú aj americké jednotky a americké letectvo sa snažilo kurdsko –  americké jednotky pred náletmi brániť. Vlastne sa tak USA dostali do priameho konfliktu so sýrskou vládou.

Dnes sa už v Al Hasakah nebojuje, aj keď vládna posádka má pod kontrolou už iba pár mestských štvrtí.

Potom sa stala zaujímavá vec. Z tureckého územia zaútočila na posádku ISIL Jarabuluse trojkoalícia.

Útočili protivládni rebeli z FSA spolu s tureckými jednotkami. Zo vzduchu ich podporovalo letectvo USA. USA mali na zemi aj svoje špeciálne jednotky.

Jednotky ISIL sa mesto príliš brániť nepokúšali, navyše z juhu na mesto vyrazili kurdské oddiely.

Velitelia ISIL správne posúdili situáciu, tak z vojenského ako aj politického hľadiska. Ich jednotky sa sťahujú na juhozápad posilniť obranu mesta Al Bab.

Jarabulus bol pre ISIL dôležitý, pokiaľ cez neho prúdila jedným smerom zahraničná pomoc pre jeho jednotky a druhým smerom jeho ropa. Po pokuse o puč v Turecku sa stali hranice oveľa menej priechodné, tým zároveň padol dôvod brániť Jarabulus.

Potom sa stalo, čo sa stať muselo. 10 km južne od Jarabulus na seba narazili oddiely „trojkoalície“ a Kurdov. A rozpútal sa boj. V prvých hodinách Kurdi zatlačili „trojkoalíciu“ o 2 km späť (získali obec Al Shamel). V týchto minútach je front už 2 km na kurdskej strane „línie stretnutia“ a kurdské jednotky boli vytlačené z Amarinah.

Sýrska vláda sa tvári odmerane.

„Boj proti terorizmu nemožno viesť tak, že dôjde k vytlačeniu Islamského štátu a jeho nahradeniu inými teroristickými organizáciami priamo podporovanými Tureckom,“
(zdroj)

Ale iste v duchu to berie tak, len nech si navzájom poriadne naložia.

A zrejme si aj poriadne navzájom naložia, pretože Turecko si vytýčilo cieľ vytlačiť jednotky Kurdov na východný breh Eufratu. Tie by tak prišli o čerstvo oslobodený Manbij.

Len je tu otázka, či si prezident Erdogan všetko dobre zrátal. Zrejme je málo pravdepodobné, že kurdské jednotky budú strácať územie na západnom brehu Eufratu, ktoré ťažko od ISIL dobývali, a na východnom brehu ostane štátna hranica s Tureckom „tabu“. Keďže na oboch stranách hranice žijú Kurdi, bude pokušenie na odľahčujúci útok veľké.

To by  síce mohlo aktivovať NATO, lenže kto by šiel tam bojovať? Navyše, keď je jasné, že začal si „Turek“…

 

 

18 komentárov

 • Roman Huťa – Myskin :
  Od príspevku z roku 2014 s názvom Deeskalácia uplynuli dva roky. Roman v ňom bol dosť blízko pri skladaní globálnej stratégie. Aléé od vtedy sa ťahy pomenili, šachy sa nehrajú na tri ťahy ak je k tomu spustená časomiera ?! 🙂
  V každom prípade hanenie Romana podľa mňa nie je na správnom mieste Myskin. Podľa mňa to všetko začalo ešte skôr. Myslím, že už okolo roku 2009 sa zverejňovalo zopár príspevkov o obrovskom nálezisku plynu v Katare /US aliancia/ a jeho plánovanom tranzite do EU cez Saudsku Arabiu, Jordánsko, Sýriu, Turecko – kým si masírovali prsty ešte s američanmi.
  Lenže tu bolo ešte aj nálezisko druhé /RU aliancie/ v Iráne a jeho plánovaný tranzit do EU cez Irak, Sýriu, Stredozemné more, /tí však podliehali sankciám a atakovaniam okolo vývoja jadrových zbraní/. Ak sa dobre obzeráte po mentalite EU spoločnosti – nie po tovare zistíte, že EU je vlastne jedna veľká tržnica, konzument – spotrebiteľ potrebný pre doťah ekonomík veľkých krajín mimo EU. Preto sa EU za prispievania oboch strán aj RU aj US udržiava naďalej ako celok s kolóniami a riadiacimi jednotkami DE, FR.
  Ak príde možnosť zasadnúť za jeden stôl všetkých troch strán – EU je dovolené tak maximálne zakašlať ak s niečím nesúhlasí – ale to ste si už všimli. Prúser je však, že chod tržnice hlavne v zimných obdobiach nieje možný bez energetického zabezpečenia a tak tiež ako ste si mohli všimnúť, posledných 10 rokov sa EU neustále potýka s problémom stáleho dodávania plynu do europy. Z konzumu tvoriace sa plyny v črevnom „spaľovacom systéme“ našej modernej spoločnosti naokolo sú nedostačujúce 🙂
  Čo sa deje mimo EU je výsledkom práve tohoto boja mega korporácii s energiami. UA – skúste nahliadnuť na uvolnené članky okolo troch veľkých ťažísk bridlicového plynu, Donalda Tuska jeho ženy a hlavne jej rodiny …. to všetko tvorí aktivity, stratégie a napätie vo svete. Ekonomika dnešnej doby zvaná Kapitalizmus funguje len dovtedy, kým expanduje priestorove. Na jej udržanie v chode sú potrebné energie a v akom stave je celosvetová reálna ekonomika dnes si tiež nieje problém vyhľadať na nete ?!
  Dva faktory /ekonomika, energie/ budú zo Zeme dookola robiť Planétu Opíc….. Tu je potrebné zabrať v inom smere ako materiálnom – skutočne duchovnom, duševnom a celoplošne na Zemi!!! To však je vďaka peniazom tiež v boji medzi Kresťanstvom, Islamom a Judaizmom práve pre spomínané schodné, účelové úpravy od skutočnej viery chorobou duše – nadradením človeka nad ďalšie tri elementy Zeme. Najprv musíme prijať na to, že my ľudia sme hosťami na Zemi a nie na pieskovisku…. ! Ak to nejde, potom musím s ľútosťou prehlásiť, že človek nie je človek, ale len parazit, ktorý sa nevedomosťou postupne zneškodní sám.

  • Ja nekritizujem jeho nazory, ale kritizujem ze sa nevie „vymacknut“ a ze to z neho lezie ako z chlpatej deky namiesto toho aby na rovinu povedal svoj nazor a ze chodi dookola ako macka okolo horucej kase 🙂 povazujem to za manipulativne spravanie

  • Nebolo mojim umyslom ho hanit. Precital som si ten starsi clanok o geopoltike a je to naozaj dobra analyza vtedajsej situacie.

 • Vstúpili sme do ďalšieho levelu vojny. Písal som o tom na serveri, kde publikujem, ale článok nenájdete. Zmizol. Viďte veci systémovo, je to vážne.

  • Prečo sťahujú atómové zbrane z územia Turecka? Kvôli puču? Nie. Prečo CO Nemecka vydala odporúčania? Pre istotu? Nie. Rozmýšľajte. Gradácia na Ukrajine. Vstup Turecka do Sýrie. Rôzne varovania z oboch strán, sledujte, čo robí diplomacia. Fico v Paríži a hneď do Ruska, Lajčák do Turecka. Zamyslite sa.

   • nemozes povedat na rovinu co chces povedat? namiesto nezmyselnych naznacovacich fraz ? tu si na internete, nie na javisku. Frazy tohto typu si prosim nechaj na rande, tu treba byt vecny

 • Ten 5. bod od Mate Shotaoglu ,civilians will not see harm .
  Tak to je čistá orwellovčina .

 • Ako Game of Thrones … who’s the winner? Iron Bank 🙂

 • Spominate ako som před pár tyzdnami pisal o tom ako turci pridu „pomoct“ asadovi? Netvrdim že to skončí tak ako som vtedy předpověděl ale toho scénáře sa este nevzdávam.

 • Utok bol podla vsetkeho koordinovany s Iranom, vladou v Damasku a s vedomim Rusov. A cielom nie su ISIS, ale Kurdi. Tretia svetova z toho nebude, Americania nemaju realne ako zasiahnut. Rusi cez bagdadske koordinacne centrum fakticky kontroluju vzducny priestor z Iranu k Stredozemnemu moru a s podporou Turecka USA uz nemoze ratat. Dokonca proti syrskym Kurdom su aj iracki. Utokom na Hasaku si pravdepodobne Kurdi podpilili konar. Napriek tomu ze sa s proasadovskymi miliciami nikdy nemilovali, je otazne je, ci to spravili z vlastnej vole, alebo ich k tomu „niekto“ naviedol 🙂

  • Osobny tip – doslo zasa k preskupeniu taborov. Turci sa otocili Americanom chrbtom a ti si nasli noveho regionalneho favorita – Kurdov. Vyvoj poslednych udalosti tejto teorii skor nahrava nez ju popiera…

  • Mám otázku . Kolko civilistov ,leží na územi za Eufratom ,kontrolovaných Daeš ?
   Kolko z nich tam je dobrovolne ,kolko ich je už zindoktrinovaných ?

   Podla mna tie územia su už nenávratne preč a Sýria zostane polovičná .
   (Čo dajú Asadovi vyžrať) .

   Druhá otázka ,jak sa darí línii na juhu okolo vojsk Hamasu a Sýrskej armády ?

 • smrdí to WW3 …. Celkom slušný dôvod, ako postupne postrčiť proti sebe 3 rozmery v islam programe – Osmanov, Sunnitov, Shítov. Zápalná šnúra, ktorá postupne povedie ku skladu s dynamitom v Izraeli. Myslím, že 24tým augustom 2016 začína nová epocha dejín…. Ak ju bude ovšem kde zaznamenať a uchovať ?! 🙁 Hambím sa za toto duševné smetisko tu na Zemi – ak sa globálne ľudia nezamyslia nad svojim úboho riadeným životom, tak sa tu bude musieť do nekonečna upratovať !? “ Poriadny človek poriadok nerobí, ale ho udržiava …!!! „

Pridaj komentár