Syria: Údery vzdušných síl USA na sýrsku armádu boli cielené.

V článku z 18. septembra 2016 roku, ktorý vyšiel v sýrskych vládnych novinách „Al-Thawra“ publicista Chaled Al-Aszhab odmietol tvrdenie, že nálet zo 17. septembra 2016 roku USA na jednotky sýrskej armády v Deir Al-Zor bol náhodný. Tvrdí že sily USA majú technologické prostriedky na to aby predišli takýmto chybám. Tento nálet bol podľa neho ďalším dôkazom toho, že USA kolaborujú s teroristami proti sýrskemu režimu a že im pomáhali posledných 5 rokov.

Poradkyňa Baszara Al-Assada, Buthana Sza?ban povedala francúzskej AFP: „Ten nálet bol zámerný. Všetko bolo uskutočnené koordinovane. ISIS mali presné informácie a keď útočili, tak nálety boli zastavené“  [1]

Veľvyslanec Sýrie pri OSN, Baszar AL Džaaafari, povedal, že cieľom toho úderu bolo podkopanie dohovoru medzi USA a Ruskom o zastavení útokov, ktoré bolo dohodnuté 10. septembra 2016 [2]

Fragment článku Chaled Al-Aszhab  [3]:

Prečo ľudia odsudzujú Americké letecké útoky a prečo ich prekvapujú? V prvom rade, USA bombardujú sýrsku armádu už viac 5 rokov prostredníctvom iných (napríklad opozícia voči Assadovi). Jediný rozdiel je v tom, že tento krát prst na spúšti bol jednoznačne americký. Tento krát, ako aj v stovkách prípadov pred tým, sa ich lietadla „pomýlili“. V miesto toho aby zhodili zbrane a jedlo pre ISIS, zhodili bomby na sýrsku armádu. To je ta stále to isté.

Tak, že to bol len omyl, tvrdila včera americká armáda. Nehoda. Bola by sa globálna teroristická agresia päť rokov sústreďovala na Sýriu, ak by ju USA úmyselne netlačili zo severu Sýrie až k juhu?

Kde by ISIS, Džabat Al-Nusra a iní im podobní získali zbrane, keby USA nie robili toľko zriedkavých, pravidelných „omylov“ pri transporte zbrani cez hranice alebo keby ich nezhadzovali z oblohy? Je veľmi prekvapivé, že americká technológia nedokáže identifikovať konvoj ISIS, ale len jednotky sýrskej armády.

To je samozrejme absurdné, tak isto ako to, že USA nie sú schopne rozoznať medzi teroristami a „umiernenými“ len z tohto dôvodu, že sa miešajú medzi sebou. Či sa sýrska armáda mieša s ISIS tak, že ani Američania nie sú schopní zistiť, čo sa deje? A možno že úspechy sýrskej armády odhalili, že práve Američania sa miešajú s ISIS?

Mariusz Malinowski

Zdroj:http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/9457.htm#_edn1

[1] Afp.com, September 19, 2016.

[2] Al-Quds Al-Arabi (London), September 18, 2016.

[3] Al-Thawra (Syria), September 18, 2016.

12 komentárov

 • Knieza Myskin

  Zásadný význam má útok pri Deir al Zour. Je to provinčné mesto dôležité pre – dúfajme – budúci útok na hlavné mesto Islamského kalifátu Rakku. Na jeho letisku sa už štyri roky bráni 4 tisíc vojakov sýrskej armády. Letisko je nepouživateľné, ale pokiaľ ho držia assadovi vojaci, cesta na Rakku je pootvorená. Deir al Zour tiež blokuje zásobovaciu trasu islamistov. Jednoducho, Deir al Zour má kľúčový význam pre obe strany. Letisko obkolesujú výšiny obsadené vládnou armádou. Opäť, pokiaľ výšiny okolo letiska držala sýrska armáda, islamisti letisko nemohli dobyť.

  A tam sa stal americký „omyl“. Štyri západné lietadlá viac než hodinu bombardovali výšiny. Sýrska armáda (ani Rusi) neboli pripravení na letecký útok na výšiny. Počas útoku sa pokúšali dovolať do štábu západnej koalícia, ale tam jednoducho nebrali. Nakoniec sýrsku armádu z výšin vybombardovali.
  Už počet lietadiel a dĺžka bombardovania vyvracia, že išlo o omyl. Len čo vládna armáda na výšinách prestala byť bojaschopná, zaútočili na výšiny – hádajte kto – ozbrojenci Islamského štátu. To bolo možné len ak boli americké lietadlá a islamisti dohovorení. Koncentrovať vojakov a výzbroj na tak veľký útok vyžaduje čas. Američanom padajú masky.
  To už nemohli pripustiť Rusi. Celú noc a pol dňa ich letectvo bombardovalo výšiny okolo letiska a tentoraz oni vybombardovali z výšin islamistov. Opäť ich obsadila sýrska armáda a cesta na Rakku je znovu pootvorená.
  https://blog.postoj.sk/17351/rusi-zabili-v-syrii-prvych-americanov

  • Problém je, ze rusi nechcu Islamsky stat znicit. Povedzme si to uprimne, keby chceli, tak nasadia pozemnu techniku a vlastne vojko, a Asad by proti tomu nic nemal, skakal by od radosti.
   Rusi ked tlacili Nemcov, tak maly straty 50 rusov na jedneho nemca, ale tlacili ich az do berlina, To bolo preto lebo maly evidentny zaujem porazit nepriatela. Dnes rusi nejavia zaujem porazit islamsky stat, ale len zabranit americanom roztahovat sa blizko ruských hranic.
   Takze si polozme otázku, Je okrem Asada este niekto kdo si praje likvidaciu Islámského státu? Možno kurdi, ale ti bojuju proti každému kdo sa roztahuje na ich uzemi, takze ti sa nerataju.

   • Upresnujem – nie ze nechcu znicit, ale nechcu, aby ich ta vojna zruinovala rovnako, ako intervencia do Afganistanu zruinovala ZSSR – preto sa snazia svoju intervenciu v Syrii udrzat na prijatelnej „low cost“ urovni. V praxi si teda len testuju svoje technologie, predvadzaju sa pred novymi kupcami a popri tom sa snazia udrzat frontovu situaciu pod kontrolou. A robia to dobre, pretoze ich nepriatelom nie je len IS, ale aj jeho skryti podporovatelia ( na rozdiel od Tretej Rise, kde bolo jasne, kto za koho kope ) – a prave oni by sa postarali, aby Rusov plnohodnotna vojna skutocne bolela. V ramci sucasnej situacie teda Rusi v prvom rade potrebuju, aby ich skutocni nepriatelia vysli z tiena a zlozili karty – a nasledne ich donutili stiahnut sa zo Syrie.

    • Lenze nepriatel nevyjde z tiena, amerika a rusko su dve strany jednej mince v rukách nepriatela. Ten nepriatel strasi jednu polovicu ludstva jednou a druhu druhou stranou mince.
     Afganistan bola ina situacia, tam bojovali proti partizanom, teda ludom co bojovali za svoj narod a stat, teraz bojuju len proti vonkajsiemu nepriatelovi ktoreho by mohli kludne odstrihnut od dodavok keby chceli, nezabudajme ze tu nieje rusko samo. Rusi by mohli spravit vlastnu koaliciu so Syriou, Iranom a Irakom.
     Pokial viem tak vojakov v IS je len niekolko desiatok tisíc. A pokial sa nespravia drakonicke opatrenia, tak ich počet bude len narastat, jeden den zabijete 100, a na druhy den prileti vladnym specialom 200 novych rekrutov. zabijete hlavu nejakej skupiny, a o hodinu tam blackhowk dovezie nového. Ano Rusi to hraju tak aby ich to stalo co najmenej, a aby predali co najviac. TO JE POLITIKA NEPRIATELA.

    • Prikláňam sa k Anachronosovej alternatíve. K tým kartám: tu sa hrá /teda aspoň podľa Satanovského/ štvorhra Na jednej strane stola sú wahábisti zasnúbení s jadaistami + US, na druhej strane Rusko posledne poistené Čínou. Kým strana prvá hrá v maskách / wahábisti s juda finančná podpora – US hmotná podpora zbraňami /, strana druhá ako spomenul Anachronos hrá hru otvorenú viditeľnými činmi / Rusko bojová stratégia, Čína flotila na mori a posledne daním na javo US /sumit G20 /, že otvor na vystúpenie z lietadla vládneho špeciálu amerického prezidenta kľudne môže byť aj batožinový priestor 🙂 Ako podotkol tartus – nejde tu ani nejak o ISIS, skôr je to na dlhý časový sled vysušiť USa do totálneho už ekonomického kolabujúceho deficitu a zároveň duo wahabistov / ropa gangsteri / s juda majiteľmi tlačiarní na peniaze vyničiť posledný toner. heh. Keď dôjde ku konečnému sňatiu masiek strany jedna, tak sa tu až potom len rozpíšeme ?! Saudská Arabia a Kataristi sú už ako rozmaznané deti, ktoré nevedia čo od roztopaše ?! Nedúfam, že znesú pokoru a tak sa už dopredu začali napľazovať s atom lampami od Pakistancov …, detská hlava je plná emócii – neovládnu sa. Pre istotu sa USáci začali pchať do Iránu zrušením sankcií, čo im je tak smrad platné. Nedávne vyjadrenie Iránskeho prezidenta Hasana Rúháního o pošpinení originál islamu pred svetom wahábistami, ich kolaborovaním s judaistami a úplnom odsúdení tejto bandy egoistov, ktorá úplne odbočila od vnímania bytia zámenou za kšeft v existenčnej sfére spoločnosti. Sýria je skrátka časové bojisko, kde sa nebojuje len bombami a nábojmi. Zahynie tam aj kapitalizmus, či špinavé duchovno … , len nevieme odhadnúť za aký čas ?

   • To je blbost rusi sa poucili z afganistanu nechcu tam uviaznut a mat obrovske straty ked bojovali ruski vojaci proti zastupnej armade usa teraz by to bolo pre nich este horsie lebo usa a eu by podporovali viac a viac isis a vsetkych teroristov preto tam rusi nemozu poslat svojich lebo by sa ich vela nevratilo a tlaky by isli potom aj z vnutra pretoze nielen teroristi ale aj usa a urcite by sa zapojila aj saudska arabia katar turecko a izrael a vsetci by isli po rusoch preto bolo nevyhnutne pouzit asadovu armadu aby sa tam nezatiahol cely svet a nebojoval proti nim a tiez aj z dovodu ze nech si syrcania vybojuju naspat svoju vlast preco by tam mali bojovat ruski vojaci ti tam pridu po vojne aby dohliadli na dodrziavanie mieru

  • Knieza Myskin

   Tereza Spencerová :
   http://www.literarky.cz/politika/rozhovory/22818-tereza-spencerova-o-zemanov-nonim-projevu-vyhoelych-naklaacich-v-syrii-a-hillary-clintonove

   Nevím, proč by po pěti letech syrské války, do níž Barack Obama důsledně odmítal vstoupit přímo, zničehonic změnil názor a snažil se rozpoutat konflikt se syrským režimem, a tím pádem i s Ruskem, Íránem a tak dál. Podle mého – a hysterická reakce paní Powerové v Radě bezpečnosti OSN by tomu napovídala – se USA prostě nechaly nachytat svými „umírněnými“ teroristy. Nějaký jejich návodčí, který zcela jistě prošel kurzy CIA, nahlásil jakési parametry a americké letectvo zaútočilo. Fakt, že pozabíjeli stovku syrských vojáků, a nikoli bojovníků Daeše, je pro džihád vítězstvím. Podařilo se jim Ameriku, která se z pohledu džihádu „paktuje s Ruskem, a tím pádem i Asadem“, totálně zdiskreditovat a současně prokázali, že je Pentagon v Sýrii zcela „slepý“ a lze ho vést „za ručičku“. Pro „supervelmoc“ je to ostuda.

   A protože je přiznání „slepoty“ trapné, bylo třeba přejít alespoň do slovního protiútoku, a tak nyní USA „koupou“ Rusko a Asada ve všem možném i nemožném. Ale jsou to jen slova. Nicméně, ruku na srdce, lhali už o Jugoslávii, Afghánistánu, Iráku, Libyi a Ukrajině, tak proč by nyní neměli lhát o Sýrii nebo Rusku? Funguje to ale jen na lidi, kteří ve své zaslepenosti pokročili na pochmurný level „radši se mýlit s USA než mít pravdu s Ruskem“. Takových lidí je sice v různých našich i západních vládách a médiích stále dost, ale občané už jim to tolik „nežerou“. Svým způsobem se dostáváme do situace ne nepodobné „totáči“: ÚV si tam „nahoře“ něco mele a lidi „dole“ ve své většině vědí své a řeší si své problémy. Smutné.

   Nemá smysl se zabývat výroky typu „Asad páchá zvěrstva“, když západní lídři bez rizika jakéhokoli trestu od agrese do Iráku zavinili na Blízkém východě smrt až čtyř milionů lidí a zdají se být z hlediska zmaru už nedostižnými „rekordmany“ na poli válečných a jiných mezinárodních zločinů. K tomu nyní Saúdům k jejich anihilaci Jemenu dodávají dokonce i munici s bílým fosforem, s níž před časem Američané „vyzmizíkovali“ iráckou Fallúdžu, kde se dodnes rodí deformované děti…

   Je zvláštní, že mluvíte o vybombardovaném konvoji, zatímco na všech možných záběrech jsou vidět prostě jen vypálené náklaďáky, z jejichž korb zmizelo zboží – kdyby byly zasaženy bombou, železná kostra vozu by musela být zničená, ony ale drží tvar. A nejspíš by se našly alespoň zbytky nákladu, ale všude jsou jen vypálená auta bez jakýchkoli známek, že by vůbec něco převážela. Nevěřím sice ruskému tvrzení, že o trase humanitárního konvoje nemělo ani tušení, ale na druhou stranu předpokládám, že v dohledné době se ona humanitární pomoc objeví na černém trhu, ať už v Sýrii, nebo v Turecku, a tím se celá záležitost jaksi vyjasní. Vlastně nejlegračnější na tomto „příběhu“ je skutečnost, že zatímco USA svůj masakr syrských vojáků – podotýkám, že USA v Sýrii bojují zcela ilegálně – vydávají za „omyl“, „nálet“ na humanitární konvoj, který ovšem popírá už i OSN, se vydává za cílený a zaměrný.

  • Knieza Myskin

   Ceska velvyslankyna v Syrii – rozhovor:

   http://institut2080.cz/publikujeme/bez-politicke-korektnosti-s-evou-filipi-ivo-schwarzem

   Česká veľvyslankyňa v Sýrii Eva Filipi hovorí, že začiatok nepokojov v Sýrii v roku 2011 revolúciou nazvať nemožno a z tamojšieho vývoja viní aj intervenciu Západu. Hovorí:

   „V případě Sýrie se to skutečně nazvat revolucí nedá. Sýrie podle dřívější kategorizace patřila k té ‚Ose zla‘, společně s Íránem, ale Západ se jej snažil z té osy vyjmout a přemlouval jej, aby se zřekl spojenectví s Íránem. Takže to, co začalo v březnu 2011, byl výsledek snah, které nebyly příliš uskutečnitelné.“
   Dôsledky sú podľa nej pre Západ nepríjemné: nové regionálne spojenectvo Rusko-Irán-Irak-Sýria. Tragicky tiež vidí ďalší osud Kurdov.

   ======

   Terezia Spencerova:

   Eva Filipi, naše velvyslankyně v Sýrii, která jasně říká, že ač se nám to nelíbí, rozhoduje Rusko. A dokonce i Washington Post jasně píše, že válku vyhrál Putin.

   Už i západní média – a nejen zmíněný Washington Post – konečně přiznávají, že jsme v Sýrii prohráli. Ale neprohráli jsme jen s tím neustále skloňovaným Ruskem, ale také s jeho „šíitskou osou“, kterou tvoří také Írán, libanonský Hizballáh, částečně Irák a další síly. Pokud by je Rusko nezískalo na svou stranu – samozřejmě i za cenu mnoha kompromisů – nikdy by se neocitlo v nynější pozici „plejmejkra“. Naopak, v syrském konfliktu by se spolehlivě utopilo jako Američané v Afghánistánu nebo Iráku. A mnohé hlasy, které Rusům předpovídaly krach podobný tomu americkému právě v Iráku a jinde, zřejmě prostě vycházely z předpokladu, že nelze postupovat jinak než po americku. Tedy vnutit všem ostatním svou vůli silou, být alespoň před kamerami svých vlastních televizí za vítěze a přitom tutlat realitu.

   Západní média nyní přiznávají, že na to Rusové šli jinak; opřeli se o regionální spojence, kteří jsou, pohříchu, akceschopnější než „naši“ Saúdové nebo Katařané, sdíleli s nimi přinejmenším část jejich plně legitimních cílů a zájmů a výsledek se dostavil. Média to přiznávají sice s několikaměsíčním zpožděním, ale i tak je to v pořádku. Lepší pozdě než nikdy. Přece nebudou úplně jako Rudé Právo nebo sovětská Pravda. I když… včerejší průzkum slavného Gallupu konstatuje, že se začínají podobat čím dál víc – mainstreamu v USA důvěřuje plně nebo aspoň trochu už jen necelá třetina občanů USA.

Pridaj komentár