Sýria – zvodka 8 – 9. 6. 2016

Najvýznamnejšou udalosťou dní je postup Kurdov na Manbij (Minbic).

Kurdské jednotky dostali mesto do taktického obkľúčenia. Samotné mesto obišli a postupom na západ sa južný hrot útoku dostal až k hore Amyal. Kurdské jednoty tak preťali poslednú významnú trasu spájajúcu Turecko s Rakkou. Samozrejme stále je možné na trase Rakka – Turecko obísť kurdské pozície po komunikáciách nižšej triedy.

Na taktické obkľúčenie Minbicu doplatil emír ISILu v Minbicu Osama al-Tunisi, ktorý zahynul pri pokuse odísť s rodinou do neďalekého Al Bab.

Nasledujúce video ukazuje postup kurdskej jednotky. Igor Strelkov by jednotku za metodiku postupu nepochválil, ale každopádne postupujú.

ISIL sťahuje k Manbij, čo sa len dá a tým pádom ISIL útok na Azaz je minulosťou. „Eurohodnotoví“ islamisti sa chopili príležitosti a otočili situáciu, ktorú už takmer každý považoval za beznádejnú. Oslobodili obkľúčenú posádku v Mare a  vytláčajú jednotky ISIL na východ po celej šírke frontu.

Ich bratia bojujúci južnejšie proti sýrskym vládnym vojskám toľko šťastia nemajú, ich pomalý postup pripomína statické obdobie 1. svetovej vojny. Navyše elitné jednotky sýrskej armády sa údajne už preskupili k protiútoku.

Obrnená jednotka „eurohodnotových“ islamistov v akcii.

Čo sa týka  ofenzívy sýrskych vojsk „smer Rakka“ informácie v posledných hodinách chýbajú. Podľa všetkého sa sýrsky postup nateraz zastavil na križovatke Rasafeh. Taký „rommelovský pochod“ ako ukazuje toto video, už asi nie je v tejto chvíli aktuálny.

 

One comment

  • Tak mi napadlo ked vidim tie kolony, ze je to nadherny biznis pre obchodnikov so zbranami a (zrejme) americkych vyrobcov. Nie je mi ale celkom jasne, kto za tie zbrane plati. ISIS ten plati ropou, ale tito „umierneni“ pokial viem nic take nemaju. Zeby CIA mala tolko ciernych fondov? Mozne to je, ak sa dostala napriklad k obsahu trezorov „evakuovaneho“ spod dvojiciek.

Pridaj komentár