Sýrska zvodka 13. 10. 2015

Nešikovia z NATO

Pár neznámych lietadiel zaútočilo na bývalý tábor kurdskej domobrany v sýrskej provincii Rakka. Našťastie tábor bol už dlhšie opustený. Pravdepodobne tento „nadmieru užitočný“ útok uskutočnilo francúzske letectvo na lietadlách Dassault Rafael.

zdroj

Ruské letectvo

naproti tomu nemá za čo svoj prieskum a rozviedku kritizovať. Zasahujú islamistov presne a veľmi bolestivo. Muničáky, sklady, veliteľské bunkre.

Poľní velitelia islamského štátu, pokiaľ ostali na žive, žiadajú vyššie velenie o posily a logistickú pomoc. Len pomoc je ťažké dopraviť, islamistické kolóny sú častým terčom náletov.

A navyše, zásady rádioelektronickej komunikácie sú islamistickým veliteľom asi tak blízke ako práva žien. Kým islamista na druhej strane dovrieska Alláh Akbar, obrazne povedané – ruské letectvo už roluje na dráhu aj s koordinátmi cieľa.

V tejto chvíli už bývalý muničný sklad islamistov v severozápadnej Sýrii pre meste Salma (zdroj MO RF).

ani tu si už islamista muníciu nenafasuje – provincia Hama (zdroj MO RF)

Presný zásah v odchýľke 2-3 metrov. Presnosť by bola málo platná, keby chýbali údaje rozviedky. Sýrsko ruskej koalícii sa pravdepodobne podarilo islamistické územia penetrovať rozsiahou sieťou informátorov z radov miestneho obyvateľstva. (zdroj MO RF)

V Sýrii sú pozorované moderné raketometné komplexy TPS-1A Solncepjok. Tieto môžu byť vybavené termobarickými strelami. Nie je jasné, či majú ruské alebo sýrske posádky.

Svoju úlohu tu zohral „západ“. Dodávkou 500 ks účinných protitankových striel TOW islamistom vyvolal situáciu, keď tanky sa budú držať vzadu a sýrskej pechote bude čistiť cestu práve delostrelectvo.

TPS-1A Solncepjok (zdroj YouTube)

Ťažký raketomet je na podvozku tanku T-72 a z 30-tich hlavní jednou salvou pokryje plochu futbalového štadióna na vzdialenosť 3km. Ak sa naviac použije namiesto detonačnej hlavice termobarická, na ploche dopadu zaručene neprežije nik. Termobarická bomba funguje tak, že najskôr vybuchne nálož s aerosolom vo výške niekoľko desiatok metrov nad cieľom. Aerosol sa rozptýli a prenikne do každej štrbiny, alebo úkrytu. O chvíľu druhá nálož rozptýlený aerosolový oblak zapáli. Explózia je mnohonásobne silnejšia ako pri klasickej výbušnine a zmena tlaku v dosahu výbuchu roztrhá vnútornosti všetkých živých organizmov. Efekt salvy „Solncepeka“je porovnateľný s výbuchom malej jadrovej nálože. Nevýhoda pre obrancu je tá, že ide o plošne pôsobiace zbrane a devastačným smrteľným účinkom nezabráni žiadny úkryt. Po „práci“ raketometu ostane len spálená, mŕtva zem. Doslova. Niet sa teda čo diviť, že mnohí z džihádistov utekajú.

2 komentáre

Pridaj komentár