Tlačová beseda po zasadnutí bezpečnostnej rady štátu.

Na zasadanie bezpečnostnej rady vlády bol mimoriadne prizvaný aj predseda parlamentu Peter Pellegrini.  Dôvodom je, že problém migrácie sa týka celého politického spektra.


Róbert Fico označil kritiku západných krajín ohľadom neochoty Slovenska prijímať migrantov za neopodstatnenú. Vláda podľa jeho slov tejto kritike nepodľahne.

Naznačil, že jedným zo zdrojov problémov je viac než benevolentná politika západných krajín v oblasti migrácie.

Poukázal na rozpor v politike členských štátov únie. Rumunsku a Bulharsku odopreli vstup do schengenského priestoru z dôvodu obáv o potencionálnu migráciu tamojších obyvateľov do západných krajín EU a dnes sa tvária, že máme povinnosť otvoriť svoje hranice komukoľvek z priestoru mimo územia EU.

Bude vypracovaná pozícia vlády SR pre rokovania so zahraničnými partnermi. Pravdepodobne sa bude trvať na tom, aby jednotlivé členské krajiny si plnili svoje záväzky ochrany vonkajších hraníc EU.

Premiér odhaduje, že až 95% migrantov sú migranti ekonomickí, ktorí podľa premiéra zneužívajú benevolenciu Únie. Snahy prichýliť všetkých migrantov bez skúmania toho, či utekajú pred skutočným ohrozením považuje za čisté bláznovstvo.

Doterajšie kroky Únie podľa neho len podnecujú organizovaný zločin k verbovaniu a „dodávkam“ nových migrantov, a nijak mu činnosť neobmedzujú.

Jediné východisko zo súčasnej situácie vidí v tom, že problém sa bude riešiť tam, kde vzniká, v krajinách kde majú migračné toky svoj zdroj.

Vláda Slovenskej republiky nebude nikdy súhlasiť s povinnými kvótami pre presídľovanie migrantov. Považuje ich za priamu podporu organizovanému zločinu.

Premiér sa sťažoval na tzv. mienkotvorné médiá, že v každom prípade vždy kritizujú vládu. Raz za tom, že je k migrantom ústretová, inokedy, že málo solidárna, proste nikdy nie je dobrá.

Potom dostal slovo minister vnútra Róbert Kaliňák. Uviedol, že členské štátu Únie prestali dodržiavať prijaté dohovory ohľadom ochrany hraníc a azylovej politiky. Kým Slovensko si dodržiavaním dohodnutých pravidiel dokonca skomplikovalo cestovný ruch (víza a podobne), iné krajiny sa nimi absolútne prestali riadiť.

Uviedol, že krajiny opúšťajú tí schopnejší, pretože len tí majú na „cestovné“ pre prevádzačov. Poukázal na rozpor s ľudskými právami, pretože migrant je zbavený práva vybrať si krajinu, čo môže byť právny problém ak by sa rozdelili rodiny utečencov.

Naznačil, že západné krajiny vysielajú signály, že prijmú každého, a keď na tieto signály reagujú migranti svojím príchodom, tak sa dožadujú kvót.

Zároveň uviedol, že ekonomickí migranti môžu vyčerpať všetky rezervy, ktoré Slovensko má pre prípad masového exodu z Ukrajiny.

Za ním vystúpil predseda parlamentu Peter Pellegrini a potom nasledovali otázky novinárov.

V jednej z odpovedí premiér kritizoval predošlú politiku voči Lýbii a súčasnú voči Sýrii. Kritizoval benevolentnosť   Grécka a Talianska a vyzdvihol zásadový postoj Španielska, ktoré tak odrazilo vlnu ekonomicky motivovanej migrácie.

Minister vnútra opätovne kritizoval benevolenciu úradov západných členov EÚ. Uviedol príklady, keď chybné rozhodnutia úradov priamo motivujú k ekonomickej migrácii. Migrantov pokladá za v drvivej väčšinou za migrantov ekonomických.

Premiér sa pridal s pomerne tvrdou kritikou krajín, ktoré útočili na Lýbiu a podporovali sýrskych rebelov.

Minister Kaliňák oznámil, že ministri vnútra EÚ sa stretnú 14. septembra 2015. Padli tvrdé slová smerom k Únii.

…vyzerá to tak, že Únia nemá problém s vlnou migrantov, Únia má problém s ich prerozdelením…

Podľa ministra začínajú byť v západnej Európe problém časti územia, nad ktorými vlády už stratili kontrolu a polícia tam radšej už ani nevstupuje.

Zobrať viac migrantov, než koľko sa ich dá reálne integrovať je podľa neho veľmi nezodpovedné. Podľa neho najdôležitejšie zastaviť vlnu a identifikovať v nej tých, ktorí sú naozaj ohrození vojnovými udalosťami.

Tlačová konferencia sa uskutočnila 31.8. 2015 a záznam z nej priniesol Smer TV

 

 

4 komentáre

 • http://www.protiimigraci.cz/

  Ze všech těchto důvodů vyzýváme českou vládu, aby

  – zabezpečila vnitřní bezpečnost a vnější nedotknutelnost hranic našeho státu všemi prostředky, které má k dispozici (včetně využití Policie a Armády ČR). Aby zajistila dodržování právního řádu naší země i přijatých mezinárodních závazků a nedopustila vznik chaosu, který v souvislosti s migrantskou krizí již v řadě zemí – včetně našich nejbližších sousedů – existuje;

  – na úrovni Evropské unie nepřijala žádné kvóty či podobná opatření, jimiž mají být migranti „přidělováni“ jednotlivým zemím EU (i proti jejich vůli), a aby se zasadila o to, že země, které tvoří „vstupní prostor“ pro imigrantskou vlnu, budou plnit své povinnosti, tedy vracet migranty do jejich zemí;

  – trvala na dodržování platných smluv v oblasti azylové politiky, odmítla nátlak na jejich změny usnadňující a stimulující imigraci a další, dnes diskutované mezinárodní závazky či právní normy podřídila schválení občany České republiky v referendu, nebo případně požádala o takový mandát v předčasných volbách.

  Podpis číslo jedna: Václav Klaus, 4. 9. 2015

 • Toto všetko sú milé rečičky. Ale uvedomiť si treba nasledovné:
  1. Európska únia riadená bruselskými úradníkmi totálne zlyhala v ochrane vlastných občanov, prípadne napĺňa záujmy niekoho iného ako občanov, a preto v podstate podporuje prílev migrantov bez ohľadu na vôľu väčšiny občanov.
  2. Jednať s Bruselom o riešení je v takomto prípade zbytočné a len sa stráca čas.
  3. Neriešenie týchto otázok a obmedzenie sa vlády na prázdne vyhlásenia znamená pre lokálne vlády vrátane tej Ficovej, že sa občania cítia ohrození a nechránení vlastnými zvolenými zástupcami. To povedie k postupnej radikalizácii a napätiu, ktorého výsledkom môže byť až zmena politického spektra v prospech extrémistických politikov. Už sa tak deje.

  Pán Fico, Vaše vyhlásenia sú k ničomu, len rozdúchavajú vášne u tých, ktorí sa boja o budúcnosť svojich detí. Rozdúchavajú ich, pretože vytvárajú dojem, že len chlácholíte miesto toho, aby ste konali. Treba začať naozaj konať. Prestaňte sa skrývať za Európsku úniu tým, že jednáte len s jej vedením. Sme suverénny štát a Vy ho reprezentujete, tak podľa toho konajte.

  Navrhujem, aby ste začali týmito krokmi:
  1. Začať bilaterálne jednania priamo s vládami suverénnych štátov Taliansko, Grécko a Albánsko o spoločnom postupe pri zastavení ďalšieho prílevu migrantov, tj. zamedzenie ich ďalšieho prílevu do EÚ. K podobnému postupu vyzvite aj priateľov z ČR, Maďarska a Srbska.
  2. Začať aktívne viesť bilaterálne jednania s vládami Sýrie, Turecka, Iraku a Afganistanu ako aj s vedením najvýznamnejších skupín v Líbyi o tom, ako pomôcť pri zastavení exodu ich občanov.
  3. Začať bilaterálne jednania s kľúčovými hráčmi pôsobiacimi v „hre o Blízky východ“, tj. krajinami, ktoré sa miešajú do vnútorných záležitostí arabských krajín Blízkeho východu. Mám na mysli najmä USA, Izrael, Veľkou Britániu, Francúzsko, Nemecko, Čínu, Rusko. Treba zahájiť rokovania o krokoch vedúcich k stabilizácii tohto regiónu. K podobnému postupu vyzvite aj priateľov z ČR, Maďarska, Srbska a všetkých, u ktorých nájdete záujem o zmenu pomerov na Blízkom východe.

  Pán Fico, mali ste už historickú príležitosť zmeniť túto krajinu vďaka jednofarebnej vláde. Premrhali ste ju.
  Teraz máte jedinečnú historickú príležitosť stať sa reprezentantom suverénnej krajiny a vytvoriť zo Slovenska významnejšieho hráča vo svetovom dianí vďaka jeho aktivitám na poli zmiernenia napätia. Nemusíme byť silní, ale môžeme byť morálni a vyvíjať tlak.
  Ak nevyužijete ani tú, tak sa practe do pekla, pretože ste k ničomu, len pre ochranu záujmov oligarchie.

 • Vratimovský odborný seminář 2015.

  Tématem letošního semináře bude:

  „Média dnes – informují a kultivují veřejný prostor, či spíše manipulují a dezinformují?“

  Hosty letošního semináře budou:

  doc. Petr Žantovský, doc. Eduard Chmelár, MUDr. Ivan David, PhDr. Josef Skála, pplk..v.z., MUDr. Marek Obrtel, Lenka Procházková, prof. Jan Keller prof. Oskar Krejčí. http://www.ovkscmfm.estranky.cz/clanky/akce-pro-verejnost/vratimovsky-odborny-seminar-2015-..html

 • Pingback: Anonymous Slovensko UK &raquo Tlačová beseda po zasadnutí bezpečnostnej rady štátu.

Pridaj komentár