Tomáš Haas: Kultúrne vyhlásenie Pravého sektora

Historik a politológ Tomáš Haas preložil a okomentoval fascinujúce vyhlásenie Pravého sektora.

Ak sledujete udalosti na Ukrajine, asi ste si všimli nebývalú aktivitu cenzorov a polície.

Konajú na základe tlačových zákonov presadených stranami „bez vplyvu“ v kyjevskej legislatíve a pod autoritou generálneho prokurátora, takto člena jednej z tých strán „bez vplyvu“ a polície, ktorej velí v hlavnom meste Kyjeve ďalší člen jednej strany „bez vplyvu“.

Či ten konkrétny policajt, ktorý zatkol niekoho z tých desiatok zatknutých preto, že si prečítali, že na Ukrajine je síce zaručená sloboda prejavu, ale akosi si nevšimli, že ten nový tlačový zákon nepočíta so slobodou po prejave, bol členom tej istej strany, som sa nemohol dohľadať. Ale „bez vplyvu“ boli tí policajti tiež, pretože konali na čísi rozkaz a museli poslúchnuť.

A teraz prichádza druhé kolo – Pravý sektor napriek nesmierne namáhavému a na čas náročnému bojovému zaťaženiu svojich bojových jednotiek, nezabúda, že nielen guľkami je človek živý a venuje sa aj inteligencii a kultúre.

Tu je ich posledné „kultúrne“ vyhlásenie. Som starý človek, pamätám si ešte dokonca tlač pred sovietskou inváziou v roku 1968, nielen tú prednovembrovú a tak mi pripadá, ako by som to už niekedy niekde čítal.

Za národnú zodpovednosť inteligencie!

vyhlásenie

V decembri roku 2014 sa v mnohých mestách západnej Ukrajiny konali akcie, ktorým by sme v čase mieru nemuseli venovať pozornosť. Jedná sa o stretnutie v odborných kruhoch notoricky známym ivano-frankivským spisovateľom Jurijom Andruchovyčom. Nie je to človek bez talentu, ako o tom svedčia niektoré jeho skoršie protivládne diela. Bohužiaľ, namiesto rozvíjania ukrajinskej literárnej tradície a svojho vlastného talentu ako spisovateľa, stal sa jedným z popredných propagátorov politických ideí postmoderného neocynizmu, tvorcom tzv. pornografie, „genitálnej literatúry.“ Možno, že tieto javy generované politickou ideológiou liberalizmu neškodia na západe, ale na dlhodobo rusko-ukrajinskou komunistickou okupáciou poškodenú Ukrajinu, majú veľmi negatívne dôsledky.

Alarmujúce a mätúce sú najmä nasledovné idey (v skutočnosti je ich oveľa viac) autora:

  •  bezpodmienečné schvaľovanie kozmopolitizmu a zároveň s tým idúcu negáciu myšlienok a statusov vodcov národnooslobodzovacieho hnutia, najmä Stepana BANDERU, ako „mŕtvych hrdinov“, na ktorých popularizáciu by malo byť „moratórium“;
  • odporné znesvätenie ukrajinských klasických spisovateľov (napr popis Tarasa Ševčenka ako „alkoholika,“ Gregoria Skovoroda ako „sodomitu“, Ivana Franka ako „maximálneho ateistu“ a podobne);
  • v jeho dielach a publicistike sa aktívne podporujú rôzne formy sexuálnej zvrátenosti (homosexualita a erotománia);
  • pridajte k tomu ešte neustále výzvy trvajúce od roku 2010 na uznanie Ukrajincov z Krymu a Donbasu, ako „Ukrajincov ruskej národnosti.“

Ešte smutnejšie a znepokojujúce je pre nás, ako ukrajinských vlastencov, skutočnosť, že iniciátormi a organizátormi týchto stretnutí sú učitelia rôznych vysokých škôl. Nechápeme, prečo títo učitelia robia z našich patriotických vodcov, pred svojimi kolegami a študentami rukojemníkov svojej vlastnej nezodpovednosti a duchovného otroctva?

Nie je ťažké v tom vidieť totálne odmietnutie národnej myšlienky, odhodenie postupov a tradícií ukrajinského nacionalizmu, odmietnutie alebo neznalosť politických elít štátu, štátotvorných ideí, ľudových ukrajinských klasikov a ich nahradenie antiukrajinskými a kozmopolitnými myšlienkami liberalizmu, pacifizmu, rusofilstva, malorusovstva a ďalšími. To viedlo priamo k nadvláde zločineckých oligarchických klanov a schvaľovanie protinárodného a kriminálneho Janukovyčovho režimu, a čo je najdôležitejšie – krvavej rusko-ukrajinskej vojne, ruskej okupácii Krymu a Donbasu (takmer ako by to pripravoval Jurij Andruchovyč a jeho liberálni spoločníci). V čase, keď celý ukrajinský národ, všetky jeho spoločenské vrstvy – robotníkov a roľníkov, podnikateľov a inteligenciu – spája jedna myšlienka na porážku moskovských agresorov a vybudovanie ukrajinského národného štátu – pokladáme schôdze s rozpútavačmi kozmopolitizmu a separatizmu za prejavy sabotáže proti našej krajine. Asi by národne uvedomelí učitelia mali našej mládeži, ktorá jasne ukázala svoje revolučné uvedomenie počas Maidanu a je aktívne zapojená do bitiek s rusko-teroristickými silami na východe, ponúknuť iných autorov ako morálne autority.

Odporúčame všetkým ukrajinským intelektuálom väčšiu zodpovednosť za ich slová a činy, mali by si spomenúť na slová veľkého syna Ukrajiny, Ivana Franka: „Všetko, čo presahuje rámec národa je buď pokrytectvo ľudí zakrývajúcich svojimi „medzinárodnými“ ideálmi preteky o ovládnutie jedného národa druhým, alebo chorobnú sentimentálnu domnienku, že tými „univerzálnymi“ frázami zakryjú ich duchovné odcudzenie od vlastného národa“.

Vedenie vojensko-politického hnutia „Pravý sektor“
3. januára 2015


http://pravyysektor.info/news/za-natsionalnu-vidpovidalnist-intelihentsiji-zayava/

Pridaj komentár