Tony Blair, konzultant brutálneho diktátora?

(MCZ/WELT) – Prečo je dnes Vladimír Putin „ten zlý“ a Nursultan Nazarbajev napríklad ten dobrý? Kto utvára mediálny obraz jednotlivých štátnikov? Akú úlohu dokážu hrať v utváraní tohoto obrazu poradenské firmy na PR a rôzne mimovládne organizácie? 

Die Welt prináša škandalózne informácie o tom ako firma Tonyho Blaira utvárala imidž Nursultana Nazarbajeva. (tu http://www.welt.de/politik/ausland/article131585379/Tony-Blair-Berater-eines-brutalen-Diktators.html)

Najnovšie prípad okolo  Blaira, odkrýva jeho vzťah s diktátorom Nursultan Nazarbajev, ktorý vládne v bývalej sovietskej republike Kazachstan železnou rukou.

Nasarbjevov režim je obviňovaný  organizáciami pre ľudské práva, ako sú Human Rights Watch,  pre dlhoročné hrubé porušovanie ľudských práv.

Ani to však  Tony Blaira a jeho poradenskú firmu „Tony Blair Associates“ nezaujíma a  kazašskej Astane riadi PR agentúry, ktoré vytvárajú „dobrý obraz“ o režime v Kazachstane.

Blair sám sa netají priateľstvom s Nazarbajevom.

„Ťažkú úlohu“, riešila Blairova konzultačná firma v decembri 2011, keď Nazarbajevov režim v meste „ropy“  Schanaozen strieľal  do davu demonštrantov a 14 ľudí zomrelo.

V októbri toho istého roku Blair podpísal „multi-milión“ poradenskú zmluvu s Nazarbajevom, len niekoľko mesiacov po tom, čo bol Nazarbajev  zvolený  „podozrivo“ s 96 percent  hlasmi ako prezident.

Čo robí PR poradca, ak váš klient je medzinárodne zdiskreditovaný?

Navrhuje stratégie ako zlepšiť imidž svojho klienta na medzinárodnej scéne, využíva svoje kontakty a vplyv v médiach, píše reč ktorú vkladá do úst ruke, čo ho platí.

To bola aj slávna hodina Tonyho Blaira.

Kým Nazarbajev v roku 2012 sa  pripravuje na prednášku na univerzite v Cambridge,  Blair posiela svojich 500 slov do „Cambridge“ prejavu. Tých 500 slov je o tom ako sa vysporiadať s citlivou otázkou policajnej streľby v Schanaozen.

Text 500 slov je ručne písaný Blairom a  informácie unikli do Sunday Telegraph:

„Vážený pán prezident,“ píše Blair: „Považoval by som za najlepšie, ak sa sám v prejave budete konfrontovať s problémom Schanaozen. Faktom je, že to musíte urobiť vy sám. No následne spomeniete aké zmeny boli vykonané v Kazachstane. Takýto prístup odporúčam najmä vo vzťahu k Západným mediám“.

500 slov Tonyho Blaira bolo zapracovaných do prejavu a priniesli presne ten účinok ako Blair predpovedal – Nazarbajev bol vnímaný ako ten „čo robí reformy“ v Kazachstane. Vďaka pozitívnej imidž, ktorú stvoril svojimi mediálnymi kontaktami Blair a dokonca inzerciou na západe, západne média taktne mlčali o obmedzovaní slobody slova, mučení politických protivníkov a zákazoch opozičných strán.

„Úrad prostitúcie predsedu vlády““

 Hugh Williamson z Human Rights Watch nazýva správanie Blaira ako „úbohý a nehanebný“.

Historik Dominic Sandbrook napísal v júli: „

„Len zriedka mala v minulosti Británia takého vodcu ktorého hraná odhodlanosť a  dôstojnosť úradu premiéra bola priamo úmerná jeho bezohľadnosti smerujúcej výhradne k osobnému prospechu a exkluzívne doplnená o nemorálnu prostitúciu tak ako v prípade Blaira“.

„Tony Blair Associates“ je celosvetová sieť ktorá pracuje na imidž režimov v Katare alebo Kuvajte, Saudskej Arábie a Kazachstan odtiaľ pochádza hlavný zdroj príjmov Tonyho Blaira.

Mimovládky na multiúčel

Rôzne neziskové organizácie, obiehajú okolo Blairovej firmy ako družice sprostredkujúce jeho hlavný obchodný účel a činnosť.

Faith Foundation, Africa Governance Initiative  alebo  Blair Sports Foundation to sú len mená niektorých z nich. Celkovo sa odhaduje, že majú až 130 zamestnancov.

Tony Blair je označovaný ako SpinDoktor vlastných ziskuchtivých záujmov.

 Odhalenie jeho politickej PR činnosti ukazuje fatálny obraz Západných médií, kde v jednom okamžiku je nejaký prezident krajiny označovaný za reformátora, demokrata a spojenca Západu a behom 48 hod. za diktátora, autokrata a nepriateľa, pričom za oboma kampaňami stoji jedna a tá istá PR agentúra aj so svojimi mimovládnymi satelitmi ktoré dopĺňajú „nezávislý mediálny obraz“. 

One comment

Pridaj komentár