Tsipras znárodnil a vyvlastnil grécke mestá a obce

greek riot photo_0

Grécko sa  snaží nájsť peniaze, kde sa dá, a tak došlo k bezprecedentnému rozhodnutiu gréckej vlády, skonfiškovať finančné rezervy samospráv miest a obcí v Grécku a previesť ich do Centrálnej banky Grécka.

„Toto rozhodnutie vyvoláva nielen právne a ústavné otázky, ale predovšetkým morálne“, povedal George  Papanikolaou starosta Glyfada, tretieho najväčšieho gréckeho mesta. Jeho mesto tak príde o 16 miliónov euro, ktoré drží ako hotovostnú rezervu.

Grécky  premiér Alexis Tsipras nariadil bez akejkoľvek diskusie prevod hotovostných rezerv  gréckych samospráv do centrálnej banky, aby tak mohol financovať krátkodobo štátny dlh.

Vyhláška zabavuje cca 2 mld eur. Peniaze sú potrebné predovšetkým na platy vo verejnej správe a dôchodky, ktoré sa vyplácajú ku koncu mesiaca.

„Je to politicky a inštitucionálne neprijateľné rozhodnutie,“ tvrdí Giorgos Patoulis, starosta mesta Marousi a prezident Ústredného zväzu miest a obcí Grécka, vo vyhlásení z pondelka. „Žiadna vláda sa doteraz neodvážila takto znárodniť peniaze obcí. „

Atény mestská rada a Zväz miest a obcí v Grécku budú rokovať dnes, aby prediskutovali ďalší postup voči Tsiprasovi. Nie sú ani vylúčené verejné demonštrácie za návrat finančných rezerv mestám a obciam.

Internetové stránky gréckej vlády uvádzajú, že  „Ústredné orgány štátnej správy sú povinné vložiť  a previesť svoje hotovostné rezervy z komerčných bánk na účty v Bank of Greece,“ podľa vyhlášky zverejnenej pondelok na internetových stránkach vlády, ako dôvod sa uvádza „Regulácia vyhlásená v dôsledku mimoriadne naliehavých a nepredvídaných potrieb.“

Dodatočné financovanie získané vyvlastnením finančných rezerv by podľa odborníkov malo postačovať na vyplatenie tranže MMF 12. mája 2015 a zároveň na dôchodky a platy vo verejnej správe, čím si Tsipras v máji kúpi čas.  Už minulý týždeň Tsipras pristúpil k vyvlastneniu penzijných dôchodkových fondov a prostriedky z nich využíva na repo-operácie centrálnej banky, zároveň sa predpokladá prijatie legislatívy na kontrolu pohybu kapitálu s cieľom zamedziť jeho vývozu.

 

Zdroj:

 

 

 

Pridaj komentár