Turecko sa vyhráža Rusku. Prečo?

Ako zverejnili už aj naše médiá, Turecko oznámilo, že ruský stíhací bombardér SU-34 narušil vzdušný priestor Turecka pri útokoch na pozemné ciele v Sýrii a obrazne povedané, Turecko si „umýva ruky“ pri eskalácii napätia. Velenie tureckej armády vyhlásilo oranžový poplach a vydalo príkaz protivzdušnej obrane strieľať bez varovania pri každom narušení územia Turecka. Rusko narušenie vzdušného priestoru Turecka popiera.

Povedzme si viac o aktuálnom dianí

Severna Latakia

Sýrska armáda za intenzívnej podpory ruskej aviácie, získava kontrolu nad severozápadom Latakie, kde doteraz mali základňu turkické kmene podporované Tureckom. Dnešný útok na pozície tzv. utečeneckých táborov v tesnej blízkosti tureckej hranice je narušením tzv. buffer zóny, o ktorej sme na Medzičase už písali a prekročenie ktorej Turecko považuje za vlastné ohrozenie. Naviac je viac ako zrejmé, že Turecko stráca jednotky, ktoré boli predĺženou rukou tureckých záujmov v Sýrii. Po páde Salmy a Wadie je Kinsabba poslednou pevnosťou džihádistov v horách Latakie

Turecko je stále nervóznejšie, keďže s postupom sýrskej armády mizne prácne vybudovaný plán Turecka a USA vytvoriť na severe Sýrie nárazníkové pásmo pod kontrolou Turecka, ktoré zamedzí vytvoreniu súvislej kurdskej oblasti na hraniciach s Tureckom a poskytne bezpečný úkryt teroristom. Ako to zhruba malo vyzerať si pozrite na mapke, o ktorej písal Washington Post

Buffer Zone Syria

Vzhľadom na prítomnosť ruského letectva a raketových prostriedkov protivzdušnej obrany (S-300, S-400 v Latakii a zrejme aj Buk-M2 v Kuweires) došlo prakticky k zamedzeniu prípadnej vzdušnej podpory a rozviedky, takže je vylúčené aby sa Turci pokúsili o obsadenie sýrskeho územia. Len s pozemnou armádou by ich sýrske letectvo kryté ruskou podporou mohlo vymazať z povrchu v priebehu pár dní.

Ak sme povedali, že rovnako ako v prípade zostrelenia SU-24 nešlo ani pri prípadnom porušení vzdušného priestoru v poslednom incidente o akt namierený nepriateľsky proti Turecku, bolo by vhodné sa spýtať, čo tým Turecko zamýšľa.

Ešte predtým, dovoľte malú úvahu. Rusko v Sýrii predstavilo v praxi unikátny systém, ktorý používa (a funguje!) na presné bodové bombardovanie z veľkej výšky neriadenými bombami. Ide o zameriavací strelecký a navigačný komplex SVP-24. Ruskí vývojári dokázali zlúčiť do precízne fungujúceho systému všetky údaje, ktoré ovplyvňujú voľný pád bomby – čiže systém vie, že ak má zhodiť bombu s určitými presne definovanými balistickými vlastnosťami, pri aktuálnych poveternostných podmienkach na presne definované súradnice dané satelitnou navigáciou Glonass, musí navigovať lietadlo do bodu priestoru pri určitej rýchlosti, výške a smere pohybu a v tomto bode vypustiť bomby, ktoré majú dopadnúť na vopred určené miesto. Pilotovi prakticky stačí zadať súradnice bombardovania a systém SVP-24 navedie lietadlo optimálnym spôsobom na presné zhodenie bomby. Presnosť bombardovania je za ideálnych podmienok skoro totožná s presnosťou bombardovania pomocou riadených – avšak desaťnásobne drahších, bômb.

Vzhľadom na uvedené, nie je podľa mňa vylúčené, že sa pri manévrovaní tesne pri hraniciach s Tureckom nedostane lietadlo na krátku dobu aj mimo územia Sýrie.

Môže to byť len zúfalá reakcia Turecka, ktoré sa pokúša Rusko na poslednú chvíľu zastaviť pri likvidácii protureckých teroristov. Netreba však zabúdať na posilnenie pozemného vojska na juhu Turecka pri hraniciach so Sýriou okolo možného „nárazníkového pásma“, takže nie je vylúčená ani možnosť prípravy stretu s ruským letectvom na základe vykonštruovanej zámienky.

Otvorene povedané, Rusko dnes na území Sýrie nemá plnohodnotné letectvo. To čo vykonáva vzdušnú podporu operáciám sýrskej armády je posilnený zmiešaný letecký pluk, ktorý nestačí na zastavenie odhodlaného protivníka v plnej sile s logistickým zázemím domáceho územia. Ak sa teda Turecko rozhodne v Sýrii bojovať s vedomím ťažkých strát, môže kalkulovať s víťazstvom. Pripomeňme si tiež prítomnosť dvoch lietadlových lodí (USA a Francúzsko) v Perzskom zálive, ktoré by v prípade „napadnutia“ Turecka, ako člena NATO, mohli dostať nápad na jeho ochranu pred „drzými“ Rusmi. Nakoniec, generálny sekretár NATO, Jens Stoltenberg, Rusov varoval pred „narušením vzdušného priestoru NATO“.

Bude zaujímavé, ako sa konflikt vyvinie v ďalších dňoch. Turecko spolu s  USA ide evidentne na hranu toho, čo si môže dovoliť bez vyhlásenia vojny Rusku. Skôr alebo neskôr, sa bude musieť rozhodnúť, či tú hranu prekročí. A my, ako verní spojenci USA. pôjdeme za ním…

Zdroj:

 

11 komentárov

 • Pingback: Dohoda v Sýrii vedúca k mieru? Nerobte si srandu. – MEDZIČAS

 • Celkom dobrý článok, ale s týmy dvoma poslednými odstavcami nemôžem súhlasiť.
  My v súčasnej dobe ani nie sme schopní povedať, čím všetkým disponuje Rusko v Sýrii.
  Viete to sú vo väčšine prípadov len dohady ale skutočnú dislokáciu a čo tam je vie len Rusko.
  Vôbec si nemyslím a nesúhlasim s tvrdením, že Turecko môže kalkulovať s víťazstvom – možno iba ak by bojovalo proti Sýrskej armáde, nepodporovanej Rusmi.
  Pod článkom sú zdroje, ale pripomínam, že možno pred 15 rokmi by to bolo iné, ale v súčasnej dobe je porážka Turecka a jeho konvečné pokorenie pre Rusko otázka niekoľkých dní.
  Viete lietadlové lode USA a Francúzska by si ani neškrtli, pretože by nič nevideli, nepočuli a nedokázali by zareagovať.
  Tam kde v súčasnej dobe kotvia by bolo ich oslepenie, zarušenie a zničenie zo stany Ruska hodinová záležitosť a ani by nevedeli odkiaš to prišlo – či zo vzduchu, zo zeme alebo z mora.
  Keď Rusi predávajú komplet S 300 PMU do zahraničia – tak je starý.
  keď povedia že majú S 400 a do roku 2020 budú zaraďovať S 500, tak si myslím, že už S 500 majú v praxi, S 600 vyrobený a S 700 pripravený na výrobu.
  A to je zo všetkým tak, Rus nikdy nehovorí a neukáže niečo len tak…….
  To sa možno deje v USA a NATO, ale u Rusov nie.

  • Problem je IMHO trocha komplikovanejsi, ako to popisujete Vy. Jedna vec su plany a zamery politikov, druha vec je ich realizacia v praxi. Naviac netreba popisovať realitu odtrhnutu od suvislosti. Otvorena vojna proti Rusku by sa napriek snaham ideologov nemohla obmedzit len na uzemie Syrie. To co pisem, je skor snaha vmysliet sa do schem velikasskych a iracionalnych predstav ludi ako je Erdogan, ktory si vojnu predstavuje ako Hurvinek vojnu. Rusko by v pripade konfliktu pouzilo nielen letecke sily a prostriedky PVO v Syrii, ale aj vyzbroj celej skupiny vojsk Juzneho vojenskeho okruhu, Kaspickej a Ciernomorskej floty, a strategickeho letectva. Masivny utok Turecka by mal mozno prve hodiny uspech a znicil by vacsinu ruskej pritomnosti v Syrii, odvetou za to by bola kompletna destrukcia vojenskej infrastruktury na uzemi Turecka, ktora by zakonite musela zo strany Ruska nasledovat. Tie predstavy o existencii S-500 a S-600 su znacne vzdialene od reality. Okolo Moskvy sa napriklad len teraz rozmiestnuju pluky S-400, ktore zamienaju starsie systemy PVO a na mnohych miestach S-300 stale sluzia. S-500 sa vyvija, to je pravda, ale este hodne dlho potrva, kym zacne vyroba a masivne nasadzovanie. Rusko je dnes otvorena ekonomika, kde aj statne podniky sa musia snazit o dosahovanie zisku, takze nie je mozne tak ako v minulosti utajit cele odvetvia priemyslu a financovat ich uplne v tajnosti.

 • Pekné uhly pohľadu Juraj. Ono podľa mňa to celé územie na hranici s Tureckom – či to bude v budúcnosti Kurdistan, alebo hociak inak nazvané miesto večným svárom medzi US a RU. Na šachovnici je to veľmi dôležité pole v stratégii obchodu s energiami a budú sa na ňom často meniť figurky jednej alebo druhej strany „protihráčov“. Amíci by tam radi postavili „vežu“ a rusi zas „koňa“. Zatiaľ tam rusi postavili „strelca“ a amíci na to miesto mieria s „pešiakom“ poisteného druhým „pešiakom /modro žltEho colorU-heh/“. Hra je veľmi opatrná, ale zo strany US to nikdy nebude gentlemanské, pretože menia pravidlá hry. Tým, že začali hru bielymi figurkami a zle ju rozohrali, vsunuli do hry /oni to pokladajú za fér aj modrožltú figurku „pešiaka“, v domienke ovplyvňovať protihráča, tým, že ho svojvoľne môžu meniť ako jokera za akúkoľvek rôznofunkčnú momentálne pre hru potrebnú figurku/. Pravidlá šachu vznikli v časoch, keď sa o bytí v živote zamýšľalo viac ako žití, a predstava hrať ju dnešným spôsobom za pomoci jokera je hodné správania sa jedinca v predškolskom veku, ktorý sa len učí prehrávať?! Raz sa tá rozohratá partia dohrá, ale čo s tou modro-žltou figurkou mimo pravidiel, počas hry? … je viac ako pravdepodobné, že pôjde v určitý čas zo stola, buď ako obeta, alebo ako zdetštený nápad dnešnej doby ?! Život je len o dvoch stranách /smrť-život, áno-nie, dobro-zlo, deň-noc, plus-mínus, možné-nemožné…/, človek sa musí vedieť rozhodnuť, ako im bude sekundovať sú súčasťou, nejde sa zo života vyhovoriť. Ani sa nečudujem, že nás prirodzene v evolúcii obehli delfíni ?! Držím palce „“medzičasu““, pretože hľadá vo viacrozmerne pravdu, nepreferuje ju jednosmerne na jadrách z „myslím si, tuším, alebo verím tomu…?“, spôsobujúc paradoxne dnešný zmätok v dobe najvyššej expanzie v technike a materializme !… ešte raz veľa zdaru budúcnosti priatelia ! 😉

 • Ja osobne nie som spojenec NATO ani nesúhlasím s členstvom v tejto teroristickej organizácií.

 • Som zvedavy, co urobia nasinci, akt tu nejaky trulo vyhlasi mobilizaciu a bude chcet nase deti poslat bojovat proti zlym Rusom za dobrych Turkov/USA. Ved predsa z historie je jasne, ze Rusi boli vzdy zli a drancovali nas najazdmi a Turci zomierali za nasu slobodu napriklad pocas 2. svetovej vojny. Ved Turci su obicajni podvodnici obchodujuci s cim sa da a vydierajuci a cecajuci kazdeho, kto sa da. Nadhernou ukazkou su ich narastajuce poziadavky na financie za OCRANU EU pred migrantmi. Obavam sa, ze aj tam to nikdy EU s Tureckom nikam nedotiahne. Na jednej strane ma cela EU plnu hubu toho, ze migraciu vyriesi len stabilizacia diania v Syrii, ale ako vidime aj tu ma na taketo riesenie patent len koalicia pod vedenim USA lebo Rusko nechce pomoct Syrii ale napadnut Turecko a bombardovanie Syrie pouziva len ako zamienku. Aby ma tu niekto nekamenoval to bola IRONIA.

  • no myslím že mobilizácia dopadne podobne ako na UA . A čo sa týka obrany vlastnej rodiny je potrebné sa ozbrojiť a za každú cenu ju chrániť , lebo fízli to neurobia ak príde rozkaz z hora

  • Knieza Myskin

   vyhlasi mobilizaciu a bude chcet nase deti poslat bojovat proti zlym Rusom za dobrych Turkov/USA.

   staci si precitat Svejka ako velmi sa ludia radovali ked mali bojovat za Rakusko Uhorsko
   v tomto je to velmi poucna kniha

 • Juraj, ako obvykle, dobry clanok – len mi vrta v hlave otazka, ako dlho bude trvat Borisovi Lattovi, kym najde inspiraciu? 😉

Pridaj komentár