Ukrajina sa musí vzdať Krymu a Donbasu, hovorí Putinov kritik

Ukrajinský portál Glavpost priniesol rozhovor s tvrdým kritikom a liberálnym nepriateľom Putina Alfrédom Kochom, ktorý žije v Mníchove ďaleko od priameho vplyvu ruskej vlády. Napriek tomu sa niektoré jeho uzávery Ukrajincom nepáčia. Napríklad tvrdí, že čím viac sa bude Ukrajina orientovať na vrátenie Krymu, tým bude stále viac zapadať do bahna konfliktov na Donbase.

Alfred Koch

Koch tvrdí, že pričlenením Krymu do zostavy Ruskej federácie skončila akákoľvek snaha Putina o územnú expanziu. Podľa neho je aj projekt Novoruska v páse od Charkova po Odesu v troskách, keďže vytvorenie tohto celku narazilo na nezáujem rusky hovoriaceho obyvateľstva. Z pohľadu Kocha konflikt v Donbase môže Rusko ťahať do nekonečna, keďže ich to okrem humanitárnej pomoci nič nestojí. Plne funkčné zbrane ostávajú ruskej armáde ako nadbytočné v rámci prezbrojovania a „užitočných idiotov, ochotných bojovať“, ako hovorí, je v Rusku nekonečné množstvo. Pritom Krym je pre Rusko tak dôležitý, že neexistuje žiadna možnosť jeho vrátenia Ukrajine.

Koch sa tiež usmieva pri myšlienke na často spomínaný obdiv voči Putinovi ako geniálnemu stratégovi. Putin je taktik, ktorý problémy rieši keď prídu. Kritizuje obrat k Číne, podľa neho sa Rusko stalo len surovinovým príveskom

Jeho názor na to, čo by mala robiť ukrajinská vláda je pravicovo-liberálny – štát by mal byť minimálny, zbaviť sa správy všetkých podnikov, resp. služieb a privatizovať ich. V prípade, že to nie je možné previesť ich na municipálnu úroveň.

Lenže podľa neho sú podobné rady na Ukrajine bezpredmetné, keďže vládu držia v rukách tí istí ako aj za Janukyča

Z úloh vlády považuje za najdôležitejšie budovanie obrany, a tu má Ukrajina obrovskú výhodu v kádroch, ktoré momentálne získavajú vojenské skúsenosti v bojoch. Doporučuje budovať väzby na štáty NATO. Čo sa týka vojenskej pomoci smrtiacich zbraní zo Západu najväčšou prekážkou sú vraj sami Ukrajinci. Z čias ZSSR ostali Ukrajine najmodernejšie zbrane Sovietskej armády a ich predajom sa Ukrajina stala tretím či štvrtým najväčším exportérom na svete. Ak nemá Západ istotu, že zbrane nakoniec neskončia v rukách ISIS, žiadna dodávka neprichádza do úvahy.

Považuje mienku, že USA majú vplyv na to, či bude Putin v Kremli alebo nie za naivnú. Vyvracia nádeje Ukrajincov, že Američania vyvinú taký tlak na Rusko, že Putin padne. Na námietku, že Ukrajinci trpia, sa cynicky sa pýta, či  Ukrajincov niekedy zaujímalo utrpenie ľudí v Burundi. Ak nezasiahli Američania vtedy, keď umierali stovky tisíc ľudí, rovnako nepôjdu umierať ani za Ukrajincov. Rusko sa podľa neho určite nerozpadne v priebehu najbližších 5-7 rokov, ale bude sa nakoniec musieť federalizovať a liberalizovať. Existencia regiónov ako je Čečensko, ktoré je prakticky úplne nezávislé a je viazané k Rusku len lojalitou Kadyrova je neúnosná

Hodnotí nemeckú politiku ako kompromis medzi, voči Rusko ostro naladenou kresťanskou demokraciou reprezentovanou A.Merkel a proruskou sociálnou demokraciou s hlavným zástupcom ministrom zahraničia Steinmeierom. Nemecká verejnosť však oprávnene podľa neho protestuje – Nemci strácajú trhy a pracovné miesta kvôli obrane postavenie Ukrajiny, pričom sami Ukrajinci ani nie sú ochotní bojovať.

Sankcie sú podľa neho neefektívne v krátkodobom meradle a ich hlavný efekt – t.j obmedzenie financovania a nedostupnosť know-how sa začne ukazovať až o rok alebo dva. Tvrdí, že prvé výsledky už vidno pri obmedzovaní plánov Rosneft. Prerušenie SWIFT komunikácie považuje za málo účinný krok

Doporučuje aby sa Ukrajina kľudne vrhla po hlave do bankrotu. Aj tak bude poškodený najväčší veriteľ a tým je Rusko. Defaultom sa vyčistia zlé úvery a Ukrajina bude môcť rásť od nuly s čistým stolom. Uvádza príklad rastu Ruska po jeho krachu v roku 1998.

Rovnako doporučuje aj to, aby sa vzdala Donbasu – podľa neho je to územný fetišizmus a nevidí žiadnu možnosť ako existovať v jednej krajine po tom, ako na seba ľudia celé mesiace strieľajú a zabíjajú sa. Uvádza, že tým sa Ukrajine enormne uľaví aj po ekonomickej stránke. Naviac sa tým vytrie zrak Putinovi, ktorý podporuje Donbas kvôli tomu, aby vyvíjal tlak na západ.

[sociallocker][/sociallocker]

Zdroj, krátené

http://m.glavpost.com/post/29may2015/WorldPolitics/37891-alfred-koh-chem-nepreklonnee-ukraina-budet-v-voprose-kryma-tem-krovavee-budet-eta-voyna-na-donbasse.html

3 komentáre

Pridaj komentár