USA už nie je demokracia, vo Fergusone zatýkajú zahraničných novinárov

(Ferguson-MZC-Spiegel-Reuters) – Polícia v nepokojmi  zmietanom meste Ferguson zatkla dvoch nemeckých novinárov, ktorí chceli informovať o protestoch.

Ako píše „Welt“,  Ansgar Graw a Frank Herrmann boli odvedení v putách a prevezení do väzenia . O tri hodiny neskôr boli prepustení . 

Graw píše pre Welt, Herrmann pre skupinu regionálnych novín.

Pozadie zatknutia, podľa „Welt“ bolo absurdné.

 Obaja reportéri potvrdili, že postupovali podľa pokynov polície a len pokrývali udalosti vo Fergusone. Polícia sa ich snažila zastrašovať a obvinením im znemožniť informovať o dianí vo Fergusone, povedal Herrmann.

Druhý zatknutý novinár Ansgar Graw rovnako potvrdil slová Herrmanna: „Polícia nám chcela zabrániť v plnení našich pracovných povinnost“, cituje Welt. Graw dodáva: „To je do oči bijúce porušovanie slobody slova a slobodného výkonu práce novinárov“.

Agentúra Getty Images medzitým oznámila,  že jeden z jej fotografov bol zatknutý.

Scott Olson bol  vzatý do väzby, ako si fotil demonštrácii v Ferguson . 

Akcie amerických bezpečnostných síl proti novinárom, boli už opakovane kritizované. Dvaja americkí novinári boli zatknutí v reštaurácii  s rýchlym občerstvením, vrátane novinárov z „Washington Post“.

Nepokoje na predmestí St Louis (Missouri) vo Fergusone spustila smrť mladého18 ročného afroameričana Michael Browna, ktorého zastrelil policajt, aj napriek tomu, že podľa očitých svedkov bol neozbrojený a pri policajnom zadržaní mal stále ruky nad hlavou.

K situácii sa dokonca vyjadril aj generálny tajomník OSN  Ban Ki Moon, ktorý  žiadal orgány v USA, aby zabezpečili „právo na pokojné zhromažďovanie a slobodu prejavu“ .

Podľa Ban Ki Moona, by vláda USA mala dodržiavať medzinárodné štandardy pre zaobchádzanie s demonštrantami a novinármi.

Pridaj komentár