V Granade protestne vysypali zemiaky pred supermarket, Katalánci pálili vlajku EÚ

(MZC/DWN) – Poľnohospodári z katalánskeho farmárskeho  združenia JARC protestovali, proti politike EÚ vo vzťahu k Rusku. Na protest, pozvážali do hlavného mesta provincie Lleida tonu broskýň pred budovu regionálnej vlády, ktorú spálili spolu s vlajkou EÚ .

Dôvodom je hlúpa právna úprava plánovanej pomoci EÚ,  píše španielsky denník El País.

Poľnohospodári odmietajú  návrh pomoci EÚ vo výške 155 miliónov eur pre sektor poľnohospodárstva .

Brusel totiž tvrdí vo svojom vyhlásení, že pomoc môže byť poskytnutá iba vtedy, ak je úroda zničená (tu tlačová správa EÚ ). Súčasná právna úprava teda vôbec nerieši ruské sankcie, ktoré dopadli na Kataláncov.

Poľnohospodári sa zároveň  obávajú, že zamýšľaná  finančná pomoc EÚ vôbec nedorazí k producentom.

„Nezáleží na tom, či Brusel  dá 155000000 alebo 1500 euro, už predchádzajúca politika EÚ, ukázala, že peniaze sa výhradne delili medzi distribútorov, obchodníkov a sanovanie sociálneho systému a vôbec nešli producentom“, hovorí“   David Bordas, za producentov ovocia.

Aj v ostatných regiónoch Španielska prebiehali protesty: v Granade sa vzbúrili roľníci a takmer tonu zemiakov vysypali  pred supermarket. 

Protestovali tak proti zneužívaniu ruských sankcií zo strany predajcov, ktorí žiadajú nielen kompenzácie od vlády ale aj tlačia na producentov s cenami, píšu noviny El Economista.

Ruské agrosankcie navyše ohrozujú Španielsko aj makroekonomicky a nútia vládu v Madride prehodnotiť celkový odhad vývoja HDP v druhom polroku.

 

Pridaj komentár