Vedenie evanjelickej cirkvi sa zapojilo do kampane za amnestie

Po rôznych mimovládnych organizáciách, rôznych predstaviteľov politického a verejného života pridali svoj hlas na túto kopu aj evanjelici

Vo svojom vyhlásení zo soboty 18.3.2017 predsedníctvo Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania  (ECAV) na Slovensku povzbudzuje poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, aby prijali pri rušení amnestií Vladimíra Mečiara také rozhodnutie, ktoré dá priechod spravodlivosti a riadnemu vyšetreniu celej kauzy zavlečenia Michala Kováča mladšieho do cudziny i všetkých okolností, ktoré tomu predchádzali, a dôsledkov, ktoré na únos nadväzovali.

Predsedníctvo ECAV si vo vyhlásení myslí, že zákon povýšený nad spravodlivosť deformuje politické a spoločenské prostredie, čo do budúcnosti môže mať negatívny vplyv na ďalší vývoj demokracie v spoločnosti.

Parlament sa bude zaoberať rušením amnestií od utorka. Koalícia navrhuje novelizovať ústavu a rozšíriť kompetencie parlamentu o právo zrušiť trojpätinovou väčšinou amnestie, návrh na zrušenie bude musieť podať 30 poslancov. Zároveň dávajú kompetenciu Ústavnému súdu SR posúdiť do dvoch mesiacov návrh poslancov o zrušení amnestií, ak takéto rozhodnutie parlament prijme. Ústavný súd bude môcť povedať, či je takéto rozhodnutie parlamentu platné alebo nie. Po tom, ako táto novela nadobudne účinnosť, bude môcť parlament rokovať o samotnom ústavnom návrhu zákona, ktorým sa rušia tak amnestie Vladimíra Mečiara, ako aj milosti prezidenta Michala Kováča.

Poslanci v decembri posunuli do druhého čítania návrh poslanca Jána Budaja na zrušenie Mečiarových amnestií. Návrh podporili okrem opozičných aj všetci prítomní poslanci za koaličnú stranu Most-Híd. Budajovi ide o amnestie udelené bývalým predsedom vlády Slovenskej republiky Vladimírom Mečiarom, ktorý vykonával niektoré oprávnenia prezidenta Slovenskej republiky v roku 1998.

 

4 komentáre

 • Knieza Myskin

  Tu ide o celkove chapanie prava

  ak pravo chapeme ako nieco absolutne tak pravdu ma Harabin ze nieco podobne ako zrusenie amnestii by naozaj narusilo pravny system.
  Ak verime v nieco ako Spravodlivost, pricom zakony maju byt len jej viac alebo menej dokonalym vyjadrenim tak je kazde opravenie chybnych zakonov krokom vpred.

  paradoxne kontinentalne pravo je papierove, zatialco tradicne anglosaske pravo je viac zalozene na viere v spravodlivost chapanu ako dlhodobu intuiciu ludi a spolocenske citenie
  Cize v anglosaskom svete by sa podobne amnestie asi rusili lahsie (ak by bolo zjavne ze samotne udelenie amnestii bolo nespravodlive a ucelove) respektive by sa vyhlasila ich nulita od sameho zaciatku z dovodu nespravodlivosti a ucelovosti

  • „V anglosaskom práve by sa amnestie rušili ľahšie“ – to pochybujem, pravdepodobne by nedošlo k odsúdeniu vôbec, alebo by delikvent mohol využiť inštitút milosti. Pokiaľ viem – Kováč svojmu synovi udelil milosť – zrejme chápal – že na v niečom zanedbanej výchove syna má svoj podiel, alebo – zachoval sa prirodzene – podľa záujmu klanu! Tu je stret záujmu a spoločnosť mala vtedy reagovať okamžite – teda už len pokus o takéto konanie mal byť dôvodom na zasadnutie bezpečnostnej komisie a mali byť vyvodené voči prezidentovi Kováčovi konsekvencie. Tu si dvaja ľudia urobili, čo chceli – tak Kováč, ako aj Mečiar!

   Spravodlivosť – chápaná v zmysle našej duchovnej genetiky – NEEXISTUJE BEZ SÚCITU!
   Otázka – bol potrebný inštitút súcitu na posúdenie činov Kováča ml. a jeho únoscov, resp. strojcov? Išlo im v rozsudku o život, alebo o spoločenskú – odôvodnenú izoláciu a prevýchovu – v base!
   O život im nešlo – že si ho inak – v dospelom veku! – zbabrali chamtivosťou a mocenskými hrami – ich problém. Teda – išlo o použitie vecného práva – voči osobám, ktoré boli, alebo mali blízko k verejným činiteľom.

   Otázka – mieni spoločnosť amnestovať zločiny verejných činiteľov? JA SOM ZÁSADNE PROTI!

   Teda – som aj proti Mečiarovým amnestiám – principiálne, avšak principiálne som aj proti ich zrušeniu poslancami, ktorí na toto mandát nedostali!

   LEBO KURVA! – vytvára sa tu precedens – precedens preberania ústavnej moci ĽUDU – do rúk hŕstky jeho inak volených záastupcov, avšak – obchádzajúcich ich časovo a vecne vymedzený mandát!

   EŠTE RAZ PO LOPATE – dáte svojmu advokátovi VŠEOBECNÚ plnú moc – a teda môže bez vášho vedomia aj predať váš dom, alebo k*****! – dávate mu plnú moc na zastupovanie – VO VECI! ??????????????????????????????

   Dali sme na 4-ročné volebné obdobie svojim voleným poslancom do ústavoZÁKONODARNÉHO parlamentu SNR všeobecnú plnú moc, alebo len na zastupovanie vo veci – VOLEBNÉHO PROGRAMU?! Lebo ja si kurva nepamätám, že by čo len v jednom volebnom programe jedinej parlamentnej strany bola nastolená požiadavka-cieľ – rušenie Mečiarových amnestií!

   Kedy udelil Mečiar tieto amnestie – VČERA K*****?! toto je urgentná vec, alebo účelová vec?!
   Koľko ľudí zomrelo od vtedy na sk*****ých cestách, alebo v sk*****ých nemocniciach?! Do p*****!

   TOTO CELÉ – JE ÚTOK NA ÚSTAVU SR, NA ÚSTAVODARNOSŤ ĽUDU SR – a v pozadí nejde ani tak o práva zopár ľudí z tajnej služby, ktorí tých svinstiev majú za ušami až až aj tak, ale že
   IDE O PRECEDENS ZMENY ZVYKOVÉHO-PRIRODZENÉHO PRÁVA
   V STATUS QUO – RES PUBLICA, T. J., ODŇATIE PRÁVA ÚSTAVODARNOSTI ĽUDU!

   Rovná sa! – nastolenie totalitného režimu – FAŠIZMU!
   To je presne to, čo má Štefan Harabin na mysli – ČO____BUDE____NASLEDOVAŤ!!!

   Mečiarove amnestie je možné zrušiť jediným ústavným spôsobom – vyjadrením vôle a konaním ústavodarnej moci ľudu – k**** v REFERENDE!
   Iné – aj parlamentnú riešenie, je prejavom zvôle verejných činiteľov! A to je – TRESTNÝ ČIN ZNEUŽITIA PRÁVOMOCI VEREJNÉHO ČINITEĽA!

   A za takýto úmyselný čin nech žiaden poslanec SNR hlasujúci za zmenu ústavného zákona bez mandátu voličov na konanie vo veci, alebo pripravujúci takéto konanie – nech nikto nečaká do budúcnosti súcit, alebo milosť! Teda – nebudeme polemizovať o spravodlivosti voči takýmto verejným činiteľom, ale o VECNE SPRÁVNOM A PRIRODZENOM POSTUPE voči takýmto verejným činiteľom! Kto je to MY? – ľud Slovenskej republiky a Prozreteľnosť!

   „Sic semper tyrannis!“

 • O tomto jedine – REFERENDUM! A O VŠETKÝCH AMNESTIÁCH, počnúc Havlovou!
  To, že KDH znovu vystrkuje rožky – som tu spomínal v neuverejnenom komente ku Chmelárovi a
  a Korónimu!

Pridaj komentár