Vegánske hody – kultúra prijatia

Dnes  v Bratislave boli Vegánske hody. Bolo to síce o jedle ale veganizmus je asi úzko spojený s novým moderným humanizmom a tiež, ako to povedala poľská pani ombudsmanka, s pre mňa novým pojmom „kultúrou prijatia„. Je to po „novej xenofóbii„* druhý pojem, ktorý bude diktovať to čo môžeme a čo nemôžeme hovoriť.

Ona „kultúra prijatia“ znamená, že máme v sebe, v našej spoločnosti vytvoriť také mechanizmy a taký spôsob vnímania sveta, ktorý nám umožní bez obáv prijímať imigrantov. Samozrejme každý kto sa ozve, dozvie sa to, čo napísal Fiodor Dostojevsky v „Besoch“ – „Ľuďom treba odobrať právo na názor, každému kto sa ozve treba vyhodiť na oči, že je príliš málo liberálny„. Dnes pojem liberálny nie je príliš rázny, preto sa používajú drsnejšie pojmy, xenofóbia, rasizmus, islamofóbia no a najnovšie – nová xenofóbia.

IMG_20150905_162521Ale vrátim sa k vegánskym hodom. V jednom stánku sa zbieralo šatstvo pre utečencov. Ľudia si radi robia dobrý pocit tým, že si niečo kúpia, alebo niečo niekomu dajú. S tým dávaním je väčšinou problém, problém je tiež vyhodiť niečo, čo už síce nepoužívame, ale je nám to ľúto hodiť do koša na smeti. A tu sa ako spása objavili imigranti, ktorým môžeme odovzdať staré handry, možná ani nie opraté, spraviť dobre svojej pravdoláskarskej dušičke a zároveň sa zbaviť „odpadu„.

Len čo s tým majitelia iPhonov a  tenisiek Nike budú robiť? Asi to vždy zahodia….

A na koniec taká malá nostalgia. Na vegánskych hodoch som uvidel človeka na vozíku, s tričkom na ktorom bol nápis „Uprising“.

V roku 1985 bol 69 ročný americky žid Leon Klighoffer pripútaný k invalidnému vozíku.  Zomrel na následky striel do hrude a hlavy a jeho telo spolu z vozíkom vyhodili z paluby lode „Achille Lauro“ do mora.

Spravili to moslimovia, Palestínčania, ktorí uniesli loď.

vozikVozíčkar z vegánskych hodov, predpokladám, nie je americky žid. Ale tí ktorých sa zastáva, niekoľkokrát denne vyžarujú taký istý tranz aký prežívali tí moslimovia, ktorí zabili Leona Klighoffera. Aj jedni aj druhí čítajú korán. A korán vyzýva k zabíjaniu.

Kultúra prijatia prijíma kultúru smrti

 

 

 

 

Mariusz Malinowski

 

Prof. PhDr. Pavel Barša, M.A., Ph.D.

* nová xenofóbia – pojem si vymyslel Prof. PhDr. Pavel Barša, M.A., Ph.D.

Je to vraj strach pred tým, aby iné kultúry žili medzi nami podľa svojich kultúrnych zvykov.

 

5 komentárov

 • Natrafil som na tento clanok len teraz a aj takto s odstupom casu by som sa k minulorocnym Veganskym hodom vyjadril, nakolko to vo mne rezonuje este aj dnes. Som vegan, vazim cez 90 kil a venujem sa kontaktnym sportom (to len aby si ma Michal Chrenko vedel zaradit) Celkom som sa na VH tesil, ale to, co mi hned udrelo do oci, ta chora multi kulti propaganda mi zobrala aj poslednu chut do jedla. Organizacie na ochranu zvierat mali male stanky niekde v ulicke na konci, ale REFUGEES WELCOME svietilo hned na 2 najvacsich stankoch, kde bola hustota ludi najvacsia. VH 2014 boli OK, ale toto bolo chore predstavenie slnieckarov, ktori z dobrej veci spravili propagandu zvratenej politiky. Uz tam vazne chybali len Kiska s Butorom, Mihaly a Weisenbacher, aby bolo dielo skazy dokonane, ved pravdepodobne aj odtial fukal vietor.

 • Dobry den pan Malinowki,

  bol som jednym z tych, co na akcii Veganske hody zbierali pomoc pre imigrantov a nasledne som ju bol osobne zaviezt a rozdat priamo do Madarska ludom pochodujucim z Gyoru smerom do Rakuska. Bolo ich niekolko stoviek.

  Vo Vasom texte je ironicka poznamka: „Len čo s tým majitelia iPhonov a tenisiek Nike budú robiť? Asi to vždy zahodia….“

  Toto nebola moja prva osobna skusenost s imigrantmi. Nijako nepopieram, ze su medzi nimi aj bohati, dobre obleceni, alebo aj arogantni ci agresivni ludia, avsak moja osobna skusenost je taka, ze vacsina z nich tieto atributy nesplnala.

  Z veci, co sme rozdavali, boli najziadanejsie:
  1) topanky – vela ludi malo staru zosuchanu obuv, boli tam aj ludia v sandaloch. Kvalitnu obuv v dobrom stave mal malokto.
  2) bundy – v ten den sa celkom ochladilo a vela z tych ludi nemalo oblecenie do chaldneho pocasia
  3) batohy – niektori ludia niesli svoje veci v rukach, co je pri dlhom pochode krajne neprakticke

  Samozrejme, rozdavali sme aj ine druhy oblecenia, potraviny, alebo hygienicke potreby.

  Ti co nic nechceli/nepotrebovali za nami neprisli. Bolo tam vela inych ludi s pomocou, takze uz mohli ziskat potrebne veci inde. Ti, co nieco chceli, si brali len veci, ktore im pasovali. Nikto nebral viac a nikto nebral nieco, co by im nebolo dobre. Veci, ktore im boli male, alebo velke vratili. Podakovanie bolo bezne, aj ked nenasli nic vhodne. S agresivitou, ani aroganciou som sa nestretol.

  Imigranti, ktorym sme rozdavali pomoc, po sebe zanechali neporiadok. Na mieste zostali obaly z potravin, stare oblecenie, ktore vymenili za oblecenie od nas, topanky, ktore si prezuli. Na ceste c. 1 z Gyoru neboli ziadne smetne kose, kam by tie veci vyhodili, kedze na ceste ziadne kose nebyvaju. Celkom prirodzene nechali na mieste vsetko, co nepotrebuju a stazovalo by im pochod.

  Skusenosti dalsich ludi, ktori boli rozdavat pomoc vyzbieranu na akcii Veganske hody su obdobne. Opakujem – nepopieram, ze medzi imigrantami su aj bohate, dobre oblecene, ci agresivne a arognatne osoby, naopak, som o ich existencii presvedceny, avsak moja priama skusenost mi naznacuje, ze ich bude vyrazna mensina.

  Pan Malinowski,

  vo Vasom prispevku ste ma nazvali tzv. „pravdolaskarom“. Taktiez tvrdite, ze som odovzdaval „odpad“, aby som ulavil svojej „pravdolaskarskej dusicke“. Osobne nemam potrebu ulavovat svojej dusi. Odovzdal som aj cast oblecenia, ktore som doteraz bezne nosil, v minulosti som pomahal aj ludom na Slovensku. A budem aj v buducnosti.

  Nie som clenom ziadnej mimovladky, do kaviarne nechodim a ani som neplakal, ked zomrel Vaclav Havel. ISIS a celkovo nabozensky fanatizmus povazujem za nebezpecny a s politikou USA nesuhlasim. Toto plati aj o dalsich ludoch, ktori zbierali v ten den pomoc.

  Chcem sa Vas preto opytat, na zaklade coho ste ma oznacili za „pravdolaskara“. Silno mi to pripomina individua typu Monika Benova, alebo Peter Weisenbacher, ktori oznacuju ludi za fasistov preto, ze maju iny nazor.

  Dakujem za Vasu reakciu.

 • Pingback: Anonymous Slovensko UK &raquo Vegánske hody – kultúra prijatia

 • Včera som na tých hodoch bol, a prišiel som k dvom záverom.. 1.všetci vegani sú pravdolaskari = títo ľudia sa nevedia zaradiť do normálneho života, sú to okolím neprijatí introverti ktorí úzkostlivo túžia byť extrovertmi no boja sa zosmiešnenia a tak hľadajú akýkoľvek neštandardný spôsob vyjadrenia svojej identity (veganstvo, pravdoláskarstvo, homosexualita…) 2.70 percent vegánov sú anorektici s popolavou farbou pleti..

  • Mariusz Malinowski

   XENOFIL je člověk, který silně preferuje odlišné cizince, cizí kultury a rasy. Většinou podporuje imigraci, multikulturalismus a rasové míšení. Často také chová současně averzi ke svému národu a kultuře.
   Z čeho pramení xenofilní chování? Jaké jsou jeho příčiny?
   U každého xenofila se jedná o kombinace několika interních a externích příčin. Mezi interní příčiny patří frustrace, psychická labilita, různé poruchy či deviace. Mezi externí příčiny pak patří převážně vliv multikulturních médií, antirasmu, humanismu a levičácké ideologie.
   Někteří xenofilové vyhledávají mezirasové vztahy z důvodu frustrací, neúspěchu, sebenenávisti. Jiní tak činí pod vlivem multikulturní propagandy, chtějí být IN, chtějí být extravagantní, chtějí bořit konvence. Xenofilové se tak velmi často stávají oběťmi

Pridaj komentár