Veľká zmena vo svete financií, čínsky jüan sa stal oficiálne menou MMF

Čakalo sa to už dlhú dobu, ale teraz je už konečne mena druhej najväčšej ekonomiky súčasťou koša mien Medzinárodného Menového Fondu (MMF). Zo skladby tohto koša odvodzuje MMF hodnotu svojej menovej a účtovnej jednotky nazývanej zvláštne práva čerpania (SDR – Special Drawing Rights).

V súčasnosti sa kôš skladá zo štyroch mien : americký dolár, euro, britská libra, japonský jen a dnes k nemu pribudol čínsky jüan. Podľa Reuters sa kôš MMF skladá nasledovne: dolár 41,9%, euro 37,4%, libra 11,3% a jen 9,4%. Podiel novej meny bude hlavne na úkor eura, ktorého váha klesne na 30,93%. Dolár ostane zhruba rovnaký, váha libry a jenu poklesne len mierne. Tieto zmeny sú výnimočné svojou zriedkavosťou, keďže znamenajú uznanie dôležitosti krajiny pre svetovú ekonomiku. Skladba mien MMF sa formálne menila v roku 2000 kvôli zániku marky a franku, keď z koša zmizol francúzsky frank a nemecká marka, aby ich nahradilo euro. V skutočnosti je práve toto najväčšia zmena za posledných 35 rokov.

Zaradenie do koša je podmienené aj kritériami typu stabilita meny, čo umožňuje ostatným krajinám použiť menu nielen ako prostriedok obchodnej výmeny, ale centrálne banky začnú používať menu ako rezervnú vo svojich súvahách aktív. Prvou lastovičkou sa stala Ruská centrálna banka (CBR), ktorá 28.11.2015 oznámila zaradenie čínskeho jüana do zoznamu svojich rezervných mien.

Práve nesplnenie podmienok bolo dôvodom nezaradenia čínskej meny v roku 2010 do koša MMF pri poslednej revízii SDR. „Rozhodnutie rady riaditeľov zahrnúť jüan do koša rezervných mien je dôležitý medzník v integrácii čínskej ekonomiky do globálneho finančného systému. A je tiež uznaním pokroku, ktorý čínske úrady urobili v posledných rokoch pri reformovaní menového a finančného systému Číny,“  povedala predsedníčka MMF Christine Lagarde.

Táto zmena a zaradenie do koša MMF bude platiť od 1.10.2016. Avšak už teraz je predpoklad veľkého zvýšenia dopytu po jüane a po aktívach centrálnych bánk denominovaných v renminbi. Zahraničné fondy takisto prispôsobia svoje portfólia, aby odrážali nový status jüanu.

Analytici odhadujú, že v oblasti rezervných mien, by mal globálny podiel jüanu dosiahnuť okolo 5% a mal by predbehnúť kanadský, resp. austrálsky dolár. Čo sa týka obchodnej výmeny, už dnes je však čínska mena najpoužívanejšia v ázijskom regióne a predpokladá sa výrazný celosvetový nárast.

Zdroj:

 

3 komentáre

  • Ziaden komentar, Syria je zrejme zaujimavejsia tema, akcnejsia, zdanlivo. Zatial co v Syrii sa mocnosti zrejme pobiju o tam nachadzajuce sa suroviny, resp. o kontrolu nad nimi, na ekonomickom poli zrejme vsetko bezi podla planu, predpovedi ak chcete. Tak ma napada, ak sa stane cinska ekonomika najsilnejsou ekonomikou sveta, zrejme vzrastu aj jej poziadavjy na prisun spominanych surovin, ktore Cina nema. Silna Cina bude surovinovo zavisla na tych, ktori jej budu suroviny predavat. Mozno toto jej jeden z dovodov ziskavania vplyvu na uzemi dnesnej Syrie a okoliteho regionu. Kontrola nad zdrojmi bude znamenat aj ciastocny vplyn nad najsilnejsou ekonomikou blizkej buducnosti. Mozno veci bezia podla planu, s vinimkou toho kto ziska prevahu v kontrole nad surovinami.

    • Pre Ameriku Cina nie je konkurecnia, kedze je surovinovo zavisla a dopravne trasz, resp. oblasti dodavok ma Amerika pod kontrolou. Z tohto hladiska ich daleko viac trapia Rusi, ktorych suroviny miesaju karty vo svete. Naviac je Rusko tak hrozne velke, ze sa neda ani zablokovat, ani izolovat. Je mozne ho iba znicit…

      • Pre Ameriku je Cina konkurent cislo jeda, podla mojho vnimania. Rusi jej brania dostat sa jej na kobilku. V danom regione suroviny su, mozno vacsie ako v Rusku. Ak by sa ich podarilo dat amikom pod kontrolu, odstavili by Rusov-dve muchy jednou ranou. Rusky export do EU by skoncil a nahradil by ho dovoz prave z tohoto regionu. Taketo riesenue vyhovuje nie len amikom, aj eu by sa stala nezavislou od Ruskeho plynu a ropy. Rusi sa sice dohodli s Nemcami na severnej trase resp na zdvojnasobeni jej kapacity, ale to sa moze este zmenit, v to dufaju amici.

Pridaj komentár