Vieme kto zostrelil let MH 17 ? Boli to strelci z Buku?

Hneď po zostrelení  Boeingu mnohé západné médiá a politici vedeli jednoznačne, že Boeing let MH 17 zostrelili raketou Buk „Rusi“, možno v tom lepšom prípade proruskí povstalci. Konkrétnym výsledkom tohto „poznatku“ sú sankcie, ktoré si začali vyberať svoju tvrdú daň na oboch stranách. Svoje o tom vedia napríklad obyvatelia Prakoviec.

Ešte by mohli  páni politici položiť otázku, načo sa platí už takmer rok ten vyšetrovací tím v Holandsku, keď doteraz jediný hmatateľný výsledok je, že to lietadlo nepadlo samé od seba.

Buk M1 : foto Wikipedia

Buk M1 : foto Wikipedia

Strieľať na lietadlo sa malo podľa väčšiny západných médií a politikov zo samohybného raketového protilietadlového systému BUK-M1.

Systém 9K37M BUK sa skladá zo 4 častí:

  • veliteľské stanovište
  • prehľadový rádiolokátor
  • samohybné odpaľovacie zariadenie
  • samohybné nabíjacie/odpaľovacie vozidlo

V bojových podmienkach sú jednotlivé časti batérie od seba vzdialené. Predpokladá sa, že protivník sa ich pokúsi identifikovať a samozrejme zničiť.  Identifikovať ich polohu môže na základe zamerania rádiového signálu (obzvlášť samozrejme radar). Vypálená raketa necháva za sebou dymovú stopu, podľa ktorej sa na miesto odpalu môže zamerať hliadkujúci nepriateľský bitevník.

Nás hlavne  zaujíma  raketa 9M38, tá mala spôsobiť zostrel. Ide o raketu  s dvojrežimovým motorom na tuhé palivo. O navádzanie sa stará poloaktívny rádiolokačný samonavigátor. Cieľ ničí explóziou bojovej časti.

Buk M1 : foto Wikipedia

Buk M1  radar : foto Wikipedia

Okamih odpálenia nálože určuje približovací rádiolokačný zapaľovač.

Raketa 9M38 je schopná ničiť ciele na výškach od 25 metrov do 18-20 km v okruhu od  25 do 32 km.

Ďalšie pre nás dôležité parametre.

rýchlosť 1000 m/s

hmotnosť  685 kg bojová časť váži 70 kg

Ničivý účinok trieštivo-trhavej fragmentovanej nálože je 17 metrov.

Veľkosť: Dĺžka 5,5 m, priemer 400 mm, šírka s krídlami 860 mm.

Zdroj: Military.cz

Jedno teda vieme už teraz. Pokiaľ strieľal BUK M1, nestrieľalo sa z ruského územia. Ruské územie je ďalej ako je dosah systému.

O tom ako vyzerá, keď sa odpáli BUK M1, ukazuje toto video. V žiadnom prípade nejde o nenápadnú strelu. 2x prekonáva rýchlosť zvuku a aj prípade že značnú časť letu by letela maximálnou rýchlosťou,  tak dosiahne Boeing nie skôr ako za 15 sekúnd. Boeing letel vo výške takmer 10 km, potencionálny BUK iste nestál v osi jeho letu a teoretická dráha rakety BUKu by iste nebola priamka. Takže minimálne 15 sekúnd, pravdepodobne skôr 20 by raketa „písala“ po oblohe (spomínané video).

Nebudeme teraz neriešiť, koho to mohol byť BUK, povstalecký, ukrajinský, ruský požičaný povstalcom. Ani či bolo BUK bez rakety vidieť v Krasnoarmejsku ako tvrdia povstalci alebo Lugansku ako tvrdí západná tlač. Položíme otázku úplne jednoduchú, keďže vieme že  Donbass je  huste osídlené územie a videli sme aj video z letu rakety BUK-u.

Otázka znie, je možné v čase mobilov, digitálnych kamier, že raketa z Buku preletela v zornom poli tisícov ľudí  a my nemáme Net plný kamier so stopu po 9M38? Vlastne my nemáme asi ani jednu dôveryhodnú.

A to v priestore, kde sa natáčajú aj zverejňujú vcelku vojensky nevýznamné udalosti. Svedkovia však videli lietadlá, malé stíhačky či bitevníky vo vzduchu v tom čase. A nevideli by a nenahrali by raketu z BUKu či stopu po nej?  Veď Buky im nad hlavou bežne nelietali, známe grady vyzerajú už od pohľadu ináč.

Položme si otázku, prečo teda nemáme množstvo stôp, svedectiev, ktoré by potvrdzovali pohyb rakety Buku po oblohe v tom čase? Neriešime zatiaľ, kto raketu odpálil, 4 batérie Bukov mala v oblasti Ukrajina, to je potvrdené, existencia povstaleckej batérie je viacmenej stále na úrovni konšpirácie, ale nateraz jej existenciu ešte nevylučujeme.

Aký faktor by mohol spôsobiť takú dôkazovú núdzu?

Bolo to počasie? Bola v tom čase dobrá viditeľnosť?

Ako ukazuje toto video, v tom čase bolo v oblasti polooblačno. Tento typ oblačnosti by raketu Buk-u neskryl.  Vzduch je vlhký, kondenzačná stopa by bola silná.

Navyše raketa spôsobuje silný zvuk (sonický tresk), ktorý naozaj motivuje  dvihnúť hlavu k oblohe. A toto video je tiež dôležité aj v inom smere. Ukazuje, že záznamové zariadenie sa v tej časti sveta vždy nájde a rovnako aj cesta, akou sa záznam dostane do sveta ešte v ten deň.

Aký počet ľudí, žije v oblasti, kde bolo možné raketu Buk-u pozorovať?  Zvoľme si teda uhol 45 stupňov pohľadu ohľadom na čiastočnú oblačnosť. Pri jasnom nebi je Boeing (aj stopa po Buku) viditeľný až do 20 km. To  si ľahko overíte sami, zbadáte na oblohe dopravné lietadlo a odhadnete, kde asi je, podľa známeho bodu, pohorie, veža, komín v diaľke. A neraz sa dostanete k hodnotám okolo 20 km.

Presné miesto zásahu nepoznáme, spomína sa v tejto súvislosti Grabovo. Lenže to sa potom oblasť viditeľnosti BUKu ťahá cez 3 mestá: Šachťorsk, Torez, Snežnoe. Tieto mestá majú okolo seba kopec satelitných dedín.  Je to naozaj huste osídlená oblasť. Navyše nedá sa uvažovať len s okruhom, predpokladáme, že urazila okolo 20 km po krivke, takže územie v ktorom by bola neprehliadnuteľná by bolo podstatne väčšie.

Ostáva na čitateľovi aby si urobil záver sám.  Tím v Holandsku nám nateraz nič nepovie.

Tento článok je voľným pokračovaním článku Vieme kto zostrelil let MH17 ?

4 komentáre

Pridaj komentár