Vietnam odmietol prijať obilie z Ukrajiny kvôli zamoreniu nebezpečnými škodcami

Vietnamský portál Thanhnien News uvádza, že ministerstvo poľnohospodárstva Vietnamu oznámilo pozastavenie dovozu pšenice z Ukrajiny od 12. januára po tom, čo v dodávkach pšenice bol nájdený zahraničný chrobák deštruktívne pôsobiaci na zrná.

V stanovisku odboru ochrany rastlín ministerstva sa hovorí, že v takmer 2.800 tonách dodaných v 109 kontajneroch dovezených z Ukrajiny v septembri a októbri bol nájdený výskyt zrniara čierneho (Sitophilus granarius), ktorého larvy vyjedajú vnútrajšok zŕn obilia.

Tento škodca sa doteraz vo Vietname nikdy nevyskytoval a je zahrnutý v karanténnom zozname krajiny o bezpečnosti rastlín, pretože môže dôjsť k poškodeniu väčšiny obilia, ako je pšenica, ryža, kukurica, fazuľa a arašídy a môže spôsobiť ťažké straty na ekonomike, hovorí sa vo vyjadrení odboru ministerstva.


Zrniar čierny ? Sitophilus granarius (Linnaeus, 1758)

Zrniar čierny (Sitophilus granarius), Wikipedia

Zrniar čierny (Sitophilus granarius), Wikipedia

Vyskytuje sa všade tam, kde sa skladujú obiloviny, vo voľnej prírode neprežije. Na jednotlivých zrnách pozorujeme typické a pravidelné okrúhle otvory, asi 1 mm veľké. Vyžrané diery prechádzajú hlboko do vnútra obilného zrna. Navonok nepoškodené zrná sú vo vnútri duté, alebo sú tam larvy, kukly, alebo chrobáky zrniarov. Spoznať ich prítomnosť môžeme aj podľa zvýšenej teploty napadnutej komodity.

Zrniare nachádzame v skladoch, v silách, v mlynoch, v gazdovských sýpkach a to na obilninách všetkých druhov, na kukurici, ryži, pohánke a v ďalších komoditách. Spôsobujú veľké kvalitatívne a kvantitatívne straty. Napadnuté obilie býva potuchnuté a stráca svoje mlynárske a pekárske vlastnosti. Zrná napadnuté škodcami sú zdrojom šírenia aj iných škodcov a nákaz. Zrniar čierny sa okrem obilia môže ešte živiť (ale nie sa tam rozmnožovať), otrubami, šrotom, hrachom, bôbom, lupinou, mandľami, podzemnicou olejnou a sójou. Vôbec nenapáda kakaové boby, nepraženú kávu, proso, nelúpanú ryžu a olejniny (vrátane slnečnice).

Zrniare môžu žiť iba v skladoch, v mlynoch a v sýpkach, nikdy nemôžu žiť vo voľnej prírode. Zistilo sa, že zrniar čierny počas svojho života dokáže zničiť 25 zŕn, čo predstavuje asi 1 g. V priemere v 1 kg napadnutého obilia sa nachádzajú 3 ks zrniara čierneho. Z toho vyplýva, že najväčšie škody sú hmotnostné, lenže ani akostné straty nie sú zanedbateľné. Predstavujú až 1/3 hmotnostných strát (zahrievaním obilia, prenášaním škodlivých mikroorganizmov). Larvy zrniarov vyžierajú endosperm zrna a zanechávajú iba bezcenný obal a zárodok. Každá larva spotrebuje celé zrno.

Zdroj:

One comment

Pridaj komentár