Vittorio Camardese – neznámy génius gitarovej hudby

Hudba má veľa odtieňov smerov a zákutí, kombinujú sa rôzne nástroje, melodiky, štýly a tým vzniká fascinujúci koktail, ktorý dáva každému možnosť si vybrať. Bez hudobných nástrojov by však hudba nebola tým čím je. Od počiatkov veku ľudskej kultúry je hudba tvorená aj strunovými nástrojmi, o ktorých by sa zdalo, že vieme všetko. Je preto skoro neuveriteľné, ak si pustíte záznam hry talianskeho doktora rádiológie a sledujete, čo všetko viem taký klasický nástroj ako gitara ponúknuť.

Roy Smeck

Roy Smeck

Vittorio fascinujúcim spôsobom rozvinul metódu tappingu, ktorou sa v tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia preslávil Roy Smeck aka „Wizard of the Strings“. Jeho skĺbenie techniky, virtuozity a zapojenie do jazzu, žánru, ktorý miloval zo všetkého najviac, vytvára nezabudnuteľný zážitok

Vittorio Camardese (6.7.1929 – 2.7.2010) pritom hudbu nikdy neštudoval. Jeho umenie je výsledok vlastného samostatného cvičenia. V detstve ho v jeho rodnom meste Potenza v južnom Taliansku uchvátila gitara a odvtedy trávil čas experimentovaním a hraním v holičstve jeho otca. Neskor začal študovať medicínu a po jej ukončení sa zamestnal v nemocnici v Ríme. Na gitaru si však vždy našiel čas a počas čakania na pacientov trénoval. Navštevoval rímske kluby, kde sa koncentrovali a stretávali hudobníci a jeho schopnosť muzikálneho cítenia a invenčný prístup ku gitarovému prednesu mu zabezpečili vstupenku do tohto sveta. Hrával a spolupracoval s muzikantami ako bol Chet Baker, Tony Scott, Joe Venuto, Lelio Luttazzi, Romano Mussolini či Irio de Paula. V šesťdesiatych rokoch vystúpil v talianskej televízii v programu „Gitara, moja láska“ (Chitarra, amore mio), odkiaľ pochádza unikátny záznam jeho techniky.

V roku 1973 ho mali možnosť talianski diváci vidieť v programe „Špeciálne pre Vás“ (Speciale per voi). A tým končí jeho verejná prezentácia…

Je to škoda, Vittorio bol evidentne nesmierne talentovaný a nadaný hudobník, ktorý mohol svojou kreatívnou prácou s gitarou posunúť jazz o kúsok ďalej. Keď sa podarilo gitaristovi Roberto Angelinimu dostať sa k záznamu Vittoriovej hry, umiestnil ho na Youtube a ozvali sa gitarové legendy ako Joe Satriani alebo Brian May s komentármi plnými obdivu. Dnes známy hudobník Angelini, ktorý vyrastal ako nevlastný syn od svojich troch rokoch v blízkosti skromného doktora, sa rozhodol iniciovať projekt, ktorý by na filmovom plátne zmapoval doteraz nepoznané zákutia cesty, ktorou Vittorio Camardese kráčal.

Takže aspoň takto oneskorene vzdajme hold neznámemu géniovi gitary.

Zdroj:

Pridaj komentár