Vojnový stav v Baltimore v USA

Demonštrácie v Baltimore v dôsledku smrti Freddieho Graya v pondelok nabrali na obrátkach a začali stupňovať násilie a rozsiahle nepokoje. Guvernér Larry Hogan napokon vyhlásil výnimočný stav .

freddie-gray-protest

25-ročný Gray zomrel v policajnej väzbe dôsledku vážneho poranenia miechy pred asi dvoma týždňami. Jeho pohreb sa konal v pondelok. V popoludňajších hodinách, sa začali objavovať prvé skupiny tínedžerov, ktorí začali hádzať tehly do policajných objektov a podpaľovať autá (viď video s miestnymi správami)

baltimore34

Počas niekoľkých hodín sa mesto obrátilo vo vojnovú scénu, s hor s horiacimi automobilmi , rabovaním, dymom, a vzájomnými násilnosťami medzi políciou a demonštrantmi.

baltimore35

Polícia sa zmohla len na vyhlásenie  na svojom oficiálnom Twitteri o „vierohodných hrozbách“.

baltimore36

„Baltimorská polícia / Criminal Intelligence Unit získali dôveryhodné informácie, že členovia rôznych gangov, vrátane Black Guerilla Family, Bloods a Crips uzavreli partnerstvo s cieľom vyhnať orgány presadzovania zákonnosti“, píše sa vo vyhlásení

baltimore37

Násilie v Baltimore prichádza po niekoľkých prípadoch policajného násilia a sporných zásahov vo Ferguson, Missouri, New York City, a Južná Karolína, ktoré vyvolali národnú diskusiu o použitie sily zo strany polície a napätie medzi orgánmi presadzovania práva a komunitami .

Guvernér Larry Hogan, R-Md, vydal vyhlásenie, v ktorom uvádza, že povolal Marylandskú Národnú gardu.

 

baltimore38

„Dnešné rabovanie a násilie v Baltimore nebude tolerované. V reakcii na to som si povolal Marylandskú národnú gardu do pohotovosti, aby mohla byť v pozícii rýchleho nasadenia v prípade potreby. Rozhodne odsudzujem akcie páchateľov, ktorí sa podieľajú na  priamych útokoch proti nevinným civilistom, podnikom a policajtom.

„Je tu výrazný rozdiel medzi protestovaním a násilím, tí,  ktorí páchajú trestné činy budú stíhaní v maximálnom možnom rozsahu zákona.“, uvádza vo vyhlásení guvernér Larry Hogan.

r620-3a9c49b04ed0e3c9be0c19a6730f4637

Prezident Obama sa stretol s novou generálnou prokurátrkou Lorettou Lynch, k situácii v Baltimore. Podľa záznamu zo stretnutia, ktorý vydal Biely dom, „generálna prokurátrka Lynchová prezidenta ubezpečila, že sa bude aj naďalej sledovať udalosti v Baltimore a že ministerstvo spravodlivosti je pripravená poskytnúť všetku pomoc, ktorá by mohla byť potrebná na mieste udalostí“.

Obama tiež hovoril so starostom Stephanie Rawlings-Blake o súčasnej situácii v Baltimore. Starosta žiadal koordinované úsilie miestnej aj federálnej vlády na potlačenie nepokojov.

 

Situáciu sledujeme a budeme priebežne aktualizovať informácie.

 

Zdroj:

(1) http://www.washingtonexaminer.com/violence-escalates-in-baltimore/article/2563680

(2) http://www.usatoday.com/story/news/nation/2015/04/27/baltimore-credible-threat/26454875/

 

 

One comment

  • „What if some country would send in troops to train rioters and give them weapons so they can bring about democracy?“ (FB, RT)

Pridaj komentár