Zamyslenie Petra Hampla

Charakter ľudí či hnutia spoznáte okrem iného podľa toho, aké výrazy používajú. A zvlášť dobre pre to, ako označujú svojich protivníkov.
Vlastenci dnes hovoria svojim protivníkom „slniečka“. Je v tom dosť irónie, ale stále je v tom aj určitá miera láskavosti, je z toho poznať zmierlivosť a pochopenie. Vlastne je to aj trochu maznavé. Mohli by im hovoriť trebárs „prisluhovači“ alebo „vlastizradcovia“, ale také slová sa objavujú len sporadicky a sú rezervované skôr pre významných politikov.

Stúpenci islamizácie by mohli svojich protivníkov nazývať trebárs „bezpolmesičkovia“ alebo „slivky“ alebo „kremienkovia“ alebo ja neviem ako. Ponúkalo by sa aj trebárs prirovnanie k Homérovi Simpsonovi. Ale nezdá sa, že by boli schopní humoru, a už vôbec nie láskavého. Preferujú výrazy ako „xenofób“ – sú to výrazy likvidačné v tom zmysle, že ak tak niekoho označíte, ľahko sa vám bude ľahšie zdôvodňovať, prečo pri zápase s takým súperom nemusíte dodržiavať pravidlá, Bude sa vám tiež ľahšie zdôvodňovať, prečo ho môžete zbaviť občianskych práv. Šéfredaktor iHned Miloš Čermák dokonca hovorí o vlastencoch ako o ľuďoch, ktorí smrdia a ktorých prítomnosť v Českej republike je nežiaduce.

Čo myslíte, od koho môžete skôr čakať násilie a prípadné likvidačné tábory? Od toho, kto svojim súperom hovorí „slniečka“ alebo od toho, kto na nich pokrikuje „Smradi“, „xenofóbovia“ a „náckovia“?

[sociallocker][/sociallocker]

One comment

Pridaj komentár