Železničná spoločnosť Slovensko premeškala príležitosť mlčať.

Pôvodne som nechcel venovať priestor Medzičasu zásahu občianskej („kotlebovej“) hliadky v Studenom Potoku. Udalosť sa mi nezdala extra dôležitou v dnešnom svete. Ale…

„Vytočil“ ma nie dotyčný asociál, takí boli, sú, aj budú. Mám osobné zážitky z ciest vlakom po Slovensku. „Nevytočili“ ma ani na môj vkus dosť ospalo pôsobiaci policajti z videa.

To čo dostalo tieto písmená na Vašu obrazovku je infantilný prístup dopravcu k tejto veci.

O čo ide ?

Hej, Ty si rasista, idz do pi…

Hovorkyňa železníc Jana Morháčová podľa info v článku  na Aktualitách púšťala jednu perlu za druhou.

„Vedenie ZSSK sa ohradzuje voči zneužitiu konkrétneho incidentu na propagáciu akejkoľvek politickej strany, zoskupenia. Pripisovať si zásluhy za riešenie uvedenej situácie je len parazitovaním na jednej konkrétnej udalosti,“

Nezdá sa mi, že by „kotlebova hliadka“ prišla k udalosti, ktorú riešila ako prvá Polícia a nechala sa tam „po funuse“ nasnímať kamerou.

Železničná spoločnosť kotlebovcom odkazuje, že im súhlas na natáčanie ich zamestnancov či interiéru vozňov nedala.

Tak trápi dopravcu (ŽSSK) bezpečnosť cestujúcich či jej viac vadí natáčanie incidentov? Čo oči nevidia, to srdce nebolí ? Nebudeme natáčať a vlaky budú bezpečné?

Rektorka policajnej akadémie a odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská si myslí, že Kotlebove hliadky vo vlakoch nie sú v poriadku.

Tiež si myslím, že nie sú.

Ale stav bezpečnosti cestujúcich vo vlakoch tiež nie je v poriadku. Ak máme situáciu s bezpečnosťou vo vlakoch takú ako máme, tak nech je policajná hliadka v každom vlaku. Preto si platím dane, aby som ohľadom svojej bezpečnosti ako cestujúci nebol odkázaný sa svoje päste či nejakú občiansku hliadku.

Navyše s „kotlebovou“ hliadkou sa do konfliktu nedostanem. S „diskriminovaným“ týpkom podobným tomu, ako je na obrazovke, to sa mi už vo vlaku stalo. A ako by sa mi vtedy občianska hliadka tam hodila.

Lucia Kurilovská sa ale k veci postavila pragmaticky:

Spôsob, akým Mazurekova (poslanec NRSR) „patrola“ postupovala v Studenom Potoku, sa navyše aj podľa Kurilovskej javí ako primeraný situácii.

„Nemajú právo použiť donucovacie prostriedky ako polícia, ale ak týmto zákrokom zakročili voči niekomu, kto by svojím konaním s veľkou pravdepodobnosťou ohrozil niekoho iného, tak tam asi nie je čo namietnuť“

Lucia Žitňanská vidí situáciu celkovo o niečo ináč.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská ešte v apríli v súvislosti s hliadkami kotlebovcov vyhlásila, že na Slovensku nikto štát nahrádzať nemôže a ani nebude.

A čo spravil pre bezpečnosť cestujúcich od apríla štát – teda aj ona (rovnako platí aj pre ŽSSK) ?

Mám ten pocit, že nič. Pôsobí na mňa tak, že viac ju trápi aby Marian Kotleba nezískaval voličov na nie práve najlepšej bezpečnostnej situácii vo vlakoch, než samotná bezpečnosť cestujúcich.

Pani ministerka, starajte sa o to, aby štát fungoval a potom budú akékoľvek občianske hliadky iba úsmevným a zbytočným folklórom.

Aktuality nepovolili pod článkom diskusiu. Vedia prečo.

 

 

11 komentárov

 • este raz p.Zitnanska mala ist z kosic -do prahy aby sa presvedcila co dokazalo 6 ciganov robit v 1 triede po zilinu -stejne cestovali na potvrdenie zo socialky cize zadarmo clovek si musi cestu zaplatit ak ked ma prijem 260 eu!!ziju si ako cervene mysi a vsetko chcu len robit nie !!

 • Po pozreti videa je mi na zaplakanie, co si musia nasi policajti nechat od dementneho etnika. Tato stoicka necinnost im len potvrdzuje, ze vyrevovat, nadavat a vyhrazat sa je v poho. V style: „Nic sa nedeje som cigan, toto mozem, oni vedia ze sme taki.“ Moze im aj po hlave skakat, rezignovali sme na akekolvek normy slusneho spravania ciganov voci bielym.
  A pritom nedovolavam sa niecoho tazko predstavitelneho. Aj ked v poslednej dobe Rakusko a Nemecko voci tmavsim zmeraveli, veri ze sa to napravi. Kazdopadne, do invazie policajti mali respekt. Lepsim prikladom su USA. Zacnes odvravat a nadavat, mas hned na rukach puta a si predvedeny na policajnu stanicu a sup do vysetrovacej cely. Nasi policajti su uplne dreveni, potom to tak u nas vyzera – na zaplakanie.

 • pán Miro Juriš ďakujem za objektívny a triezvy článok.Poteší ak človek vidí že nie všetci novinári sú zapredaný politikom (vieme ktorím) a napíšu pravdu.

 • diskusia na Aktualitach tam bola, asi 15 minut… aj ked sa clanok snazili pisat manipulativne a negativne pre LS NS, kde ich vykreslili ako extremistov, vacsina ludi pisala pozitivne reakcie. preto par minut po zverejneni clankov diskusiu zmazali. a ako to viem? lebo sam som do tej diskusie prispel, kym este bezala.

 • Čo je zlé na tom, že ľudia sa starajú o vlastnú bezpečnosť svojpomocne sami?
  Polícia nemôže byť všade. Napokon aj v zákone o policajnom zbore sa píše, že polícia iba „spolupôsobí“ pri ochrane práv a slobôd obyvateľstva. Spolupôsobí znamená že najprv si má občan pomôcť sám, a až potom má volať políciu.
  Hliadky teda pôsobia presne v duchu tohto zákona, v zmysle zásady subsidiarity a sú absolútne v poriadku, i keď autor si myslí opak.
  Relatívna bezpečnosť je posledná devíza ktorú ešte na Slovensku máme, mali by sme si ju udržiavať, inak život v tejto rozkradnutej banánovej republike už načisto stratí zmysel…

 • Naša legislatíva sa zameriava na slovo „rasista“ len vtedy, keď to vyjde z úst róma. Opačne sa to vždy prepočuje a nič sa nerieši. Kde to žijeme !!! Kričať na ľudí, vyhrážať sa a ohrozovať cestujúcich je veľa krát akceptované len z dôvodu spomenutého slova zo strany výtržníka.
  Som 100% za hliadkovanie vo vlakoch a to po celom Slovensku.

 • na to asi toľko: čakajte ako ovečky, kým vás vo vlaku niekto nepodreže, prípadne vás z neho nevyhodí. potom sa môžte sťažovať, ale nie na cigánov, to by bol rasizmus. a lady žitňanská nech do toho nepičuje, je to poplatná ***tka, nie ministerka spravodlivosti. necestuje vlakom, piču o tem ví.

 • Nezaujima ich bezpecnost cestovanis,ale Kotlebove hliadky.To je do placu…nech si uvedomia ako maju cestovat ludia fo zamestnania alebo decka do skol…

  • kto vlastne naucil ciganov slovo rasizmus ?po handrovej demokracii vedia len deti robit chlastat a drogovat-rasizmus a bejsbolka -asi si to doniesli z ciest po zapadnej europe alebo mimovladky ?zastancovia ciganskeho rasizmu by maly mat kancelarie v roznave alebo v kosiciach a v jarovniciach!!na tv2 d vaju vela relacii o ciganoch leze to neopravnuje aby im kryli chrbat pri zlocinoch!!

Pridaj komentár