Zvodka zo Sýrie – 26. 11. 2015

(úvodný obrázok: Wikipedia, Mil.ru, CC BY 4.0)

Sýrske bojisko ovplyvňujú dôsledky tureckého útoku na ruský SU 24.

Rusko urýchlene poslalo na front protiletecký systém S400, ktorým pokryje celú Sýriu. Lietať dnes nad Sýriou bez zvolenia ruského dispečingu je veľmi riskantné pre každého. Z tohto dôvodu sa Rusko prísun batérie nesnaží utajiť.

 


Čím bližšie k pobrežiu Sýrie, tým je ruská protivzdušná obrana hustejšia. Zabezpečuje ju aj raketový krížnik Moskva.

 

To, čo asi najviac hnevá Turecko, ničenie ropného hospodárstva ISIL, to ešte len po zostrelení SU24 nabralo na obrátkach – útok na ropné zariadenia prebiehal v oblasti Rakka

 

Okrem ropných zariadení útok smeroval aj na výcvikový tábor islamistov pri meste Rakka


Pri Damasku v oblasti východnej Ghuty je obklúčené silné zoskupenie islamistov. Na ich opevnenené pozície zaútočilo ruské letectvo.

Islamistické jednotky, ktoré sa podieľali na smrti pilota SU24 sú terčom masívnej odvety. Popri letectve zasahuje aj delostrelectvo. Paľba je už po 2 dni veľmi hustá, je predpoklad, že islamisti sa dlho v oblasti neudržia.

zdroj Ministerstvo obrany Ruskej Federácie

Pozemný front sa hýbe pomaly.

Ako sme spomínali vyššie, islamisti v oblasti zostrelu Su24 (severovýchodne od mesta Salma) sú pod delostreleckou paľbou a leteckými útokmi obrovskej intenzity, pripomínajúcich miesta najtvrdších bojov 2 svetovej vojny.

Na severe rozširujú sýrske jednotky oblasť okolo oslobodenej základne Kuweires a tlačia sa na Deir Hafir. Strategický cieľ je jasný, obsadením oblasti východne od Deir Hafir by sa pretla zásobovacia línia islamistov Turecko – Manbij – Rakka. To by bolo pre islamistov vážne, pretože ruské letectvo dokáže zablokovať drvivú väčšinu dopravy cez rieku Eufrat.

Juhozápadne od mesta Homs sýrske jednotky sa opäť dostali k mestu Qaryatayn. Ofenzíva islamistov na tomto úseku frontu (na istý čas obsadili aj západnejší Mahin) je už minulosťou.

Obkľúčené jednotky islamistov  v oblasti Al-Rastan – Talbiseh (severne od Homs) sa stále držia, aj keď sa ich situácia zdala už beznádejná.

Stav frontu východne od Salmy  (Salma) (prov. Lakatíja) 24. 11. 2015 SAA Reporter

Mapa

4 komentáre

Pridaj komentár