Ako bude mať dôsledky uznanie Jeruzalema za hlavné mesto Izraela?

V prvom rade je to principiálny postoj, ktorý uznáva realitu a status quo. Lenže vo svete symbolov je status quo niekedy formou rovnovážneho stavu. Je toto podobný prípad?

Pozrite sa na mapu regiónu Izrael má polohu, ktorá je prakticky nebrániteľná. Správna oblasť Jeruzalema a okolia je vystrčená priamo do srdca Západného brehu Jordánu, ktoré je dnes spravované palestínskou autonómiou. Zo strategického hľadiska je umiestnenie hlavného mesta v ohnivom regióne do centra odporu ponukou na útok.

Izrael, Ikonografika / Novinky.cz

Ak sa krajina za tejto situácie rozhodne svoje centrum premiestniť, potom môže ísť len o dve veci. Buď sú jej predstavitelia úplní idioti. Alebo považujú túto situáciu z nejakého hľadiska za dočasnú

Izraelci idioti nie sú. Takže sa pozrime na dočasnosť.

 1. Palestínska autonómia sa zmení na štát Palestínu a zvolí si nejaké iné mesto za svoje sídlo. Izrael a Palestína budú nažívať v mieri a moslimskí Arabi budú do Jeruzalema chodiť na priateľské návštevy. Dobrá blbosť, však?
 2. Palestínska autonómia bude naďalej existovať, ale jej vzťah k Izraelu sa zmení. Začnú Židov milovať a Izrael sa nebude musieť o svoje hlavné mesto obávať. Rovnaká blbosť ako v predchádzajúcom prípade
 3. Ak bude palestínska autonómia naďalej existovať, Jeruzalem bude naďalej v centre odporu ako prakticky frontové mesto. Tento stav je dlhodobo neudržateľný. Preto je jediným možným záverom, že v strednodobom, alebo dlhodobom výhľade jednoducho žiadna autonómia nebude. Resp. nebude ani žiadny moslim naokolo. Pretože zrušenie formálnej nezávislosti arabskej správy bude znamenať, že územie sa stane časťou Izraela a obyvatelia dostanú občianstvo Izraela. Z demografického hľadiska je to však samovražda nemoslimského osídlenia. Natalita moslimských Arabov je dnes podstatne vyššia ako natalita sekulárnych Židov. Čiže ďalší logický uzáver je, že dôjde k demografickému vyčisteniu Izraela na náboženskom princípe.

Ak Spojené štáty uznali Jeruzalem za hlavné mesto Izraela, opäť sa ponúka niekoľko možností

 1. Donald Trump je idiot, ktorý si neuvedomuje súvislosti. To je síce v osobe samotného Trumpa celkom dobre možné, ale nie u ľudí v pozadí administratívy.
 2. Spojené štáty vedia, čo bude nasledovať a chystajú sa na to. Budú stáť pri Izraeli, keď čistka začne.

Je na čitateľoch, aby si súvislosti rozobrali. Z náboženského hľadiska ortodoxní moslimovia nikdy nemôžu pripustiť existenciu štátu Izrael a jeho pretrvanie na pôde, ktorú považujú za posvätnú. To je nemysliteľné. Preto sa budú Izrael vždy snažiť zničiť.

Izrael si je vedomý tohto faktu a preto musí vždy zabezpečovať brániteľnosť hraníc Izraela. S moslimskou piatou kolónou vo vnútri krajiny to nie je možné, rovnako ako bez kontroly Západného brehu Jordánu. Z dlhodobého výhľadu skrátka musí mať pripravený plán, ako ďalej. A že tento plán sa dnešným humanistom, ktorí tak milujú moslimov a nenávidia židov, nebude páčiť, na to berte jed.

Amerika je krajinou pragmatických riešení, ak nebude iná možnosť, podporí Izrael aj v tých najradikálnejších krokoch.

One comment

 • Jeruzalem (Jerušalom – mesto mieru, či pokoja) je tretie najposvätnejšie mesto moslimov. Tu „odskočil“ Mohamed do neba. Odtlačok kopyta koňa je v skale – mešita Al Aksá. Môže sa to niekomu páčiť, alebo nie, je to všeobecne prijímaný fakt vo veľkej komunite.
  Potom je to kresťanské mesto. (Staré mesto má 4 štvrte – kresťanskú, arménsku, moslimskú a židovskú)
  A až potom židovské. ( Šlomo Sand: Jak byl vynalezen židovský národ)

  Takže platí bod (nespomenutý) 3. (obsahuje prvú časť bodu 2.):

  3. Spojené štáty vedia, čo bude nasledovať a chystajú sa na to. Bude nasledovať zánik Izraela.

Pridaj komentár