Čína zrejme vyňala Novatek a Rosnefť zo sankcií Západu.

(MZC/MOODYS) Už 2.9. 2014 agentúra Moody`s upozorňovala na zmluvy medzi Čínou a Ruskom, ktoré zabezpečia sankcionovaným ruským spoločnostiam investície a potrebné zdroje. Dnes sa tieto zmluvy potvrdzujú

V správe sa uvádza:

„Moody`s konštatuje, že Čína pomáha financovať vývoj ruského ropného a plynárenského priemyslu. Dlhodobé zmluvy o dodávkach s garantovaných objemov odberných, akciových obchodov a prístupu k financovaniu zo strany čínskych finančných inštitúcií umožnia vývoj nových výroby a dopravnej infraštruktúry potrebnej pre dodávky na čínsky trh. Tento alternatívny zdroj financovania, je obzvlášť dôležitý pre Rosnefť so zreteľom na sankcie USA, pretože spoločnosť čelí najväčšej splatnosti úverov do konca roka 2015 v odvetví, očakáva sa, že pokrytie časti dlhov pokryje zmluvou s čínskou s CNPC.“

Včera vedúci čínskej vládnej delegácie pre Russia 24 potvrdil:

Li Keqiang uvádza, že „padlo rozhodnutie o organizácií spoločného podniku v Číne a Rusku vybudovať závod LNG.“

Tlačový hovorca Dmitrija Medvedeva a ministerstvo energetiky sa odmietli vyjadriť k tejto otázke. Teoreticky, pán Keqiang mohli hovoriť o CNPC podiele v projekte „Jamal LNG“ (Novatek vlastní 60%, CNPC a francúzska spoločnosť Total po 20%). Túto verzia nepriamo potvrdzujú slová ministra energetiky Alexander Novaka. V rozhovore pre televízny kanál „Russia 24“, spomínal účasť čínskych spoločností v „Jamal LNG“.

„Dnes sa tiež prerokovávali projekty, na ktoré sme dali Číne ponuky“, hovorí Novak. Ide o výstavbu Far Eastern LNG (projekt Rosnefť ) a projekt Gazpromu LNG vo Vladivostoku, „- povedal pán Novak.

Novatek má čo ponúknuť čínskym investorom. Mimo „Jamal LNG“, vyšlo včera najavo, že spoločnosť získala právo vyvážať LNG cez 3 štruktúry:
“ 3 Arctic LNG“ „Arctic LNG 1“, „Arctic LNG 2“ a zároveň majú vlastnú licenciu na ťažbu ropy a zemného plynu na polostrove Gydan na poliach Geofizicheskoye a Salmanovskoye (predtým Utrenneye) a v oblastiach East-Tambeyskiy resp. North-Obskiy v zálive Ob).

Väčšina včerajších dohôd bola nezverejnená. Špekuluje sa o tom, že Čína vyvíja tlak na demonopolizáciu Gazpromu, preto oddialila rokovania o Západnej plynovej ceste až na rok 2015.

Naopak spoluprácu s menšími firmami ako Rosnefť a Novatek uprednostňuje, každopádne obe spoločnosti tak naplnili predpovede Moody’s o tom, že sa pevne usadia v ázijsko-pacifickej oblasti ako aj to že sankcie voči nim sa v konečnom dôsledku zmenia na benefity.

Zdroj:
https://m.moodys.com/mt/www.moodys.com/research/Moodys-Russian-oil-and-gas-producers-poised-to-benefit-from–PR_307562

Pridaj komentár