Koho zaujíma Amerika, keď dve a pol miliardy ľudí v Číne a Indii začali spolupracovať?

Chinese Premier Li Keqiang with his Indian counterpart Narendra Modi addressing the press following talks in the Great Hall of the People in Beijing on 15 May 2015 [Xinhua]

Čínsky premiér Li Keqiang so svojím indickým náprotivkom Narendra Modim počas tlačovej konferencie po rokovaní vo Veľkej ľudovej hale v Pekingu dňa 15.mája 2015 [Xinhua]

Vodcovia Číny a Indie podpísali 24 dvojstranných dohôd

V piatok, 15. mája 2015 sa vo Veľkej ľudovej hale v Pekingu konali bilaterálne rokovania čínskeho premiéra Li Keqiang s jeho indickým náprotivkom Narendra Modim. Modi neskôr opísal rokovania ako “úprimné a konštruktívne“.

Chinese Premier Li Keqiang with his Indian counterpart Narendra Modi addressing the press following talks in the Great Hall of the People in Beijing on 15 May 2015 [Xinhua] Čínsky premiér Li Keqiang so svojím indickým náprotivkom Narendra Modim počas tlačovej konferencie po rokovaní vo Veľkej ľudovej hale v Pekingu dňa 15.mája 2015 [Xinhua]

Chinese Premier Li Keqiang with his Indian counterpart Narendra Modi addressing the press following talks in the Great Hall of the People in Beijing on 15 May 2015 [Xinhua]
Čínsky premiér Li Keqiang so svojím indickým náprotivkom Narendra Modim počas tlačovej konferencie po rokovaní vo Veľkej ľudovej hale v Pekingu dňa 15.mája 2015 [Xinhua]

Pred začiatkom ich rozhovorov v Pekingu, Li Keqiang pripravil pre indického premiéra slávnostný uvítací ceremoniál

Obe strany podpísali 24 dohôd o spolupráci v oblastiach ako je ťažba surovín, železnice, priemyselné parky, urbanizácia a odborná príprava (rozvoj technických zručností).

V komentároch, ktoré boli zverejnené v tlači po rozhovoroch s Modim, čínsky premiér zopakoval vyjadrenia čínskeho prezidenta Xi Jinpinga, ktorý hovorí, že obe krajiny musia posilniť vzájomnú politickú dôveru.

Čína a India sa dohodli na zachovaní dialógu v otázke hraníc a na hľadaní spravodlivého riešenia,” povedal cez tlmočníka premiér Li Keqiang.

Médium Čínskej komunistickej strany Global Times sa v úvodníku vyjadrilo, že čínsko-indická spolupráca by nemala byť rukojemníkom západného upodozrievania.

Je zrejmé, že západné elity nechcú vidieť vzájomné približovanie sa Indie a Číny, pretože to bude konfrontovať ich víziu budúcnosti Ázie,” napísal denník.

Indický premiér rokoval vo štvrtok s čínskym prezidentom Xi Jinping v jeho rodnom meste Xian.

Som rád, že som navštívil Čínu v prvom roku svojej vlády. Je to jedno z našich najdôležitejších strategických partnerstiev. Som veľmi vďačný prezidentovi Xi za jeho zvláštne gesto, keď ma privítal v Xian a predstavil mi mimoriadne kultúrne dedičstvo mesta, ” povedal dnes Modi v Pekingu.

Máme historickú zodpovednosť premeniť tento vzťah do zdroja sily pre seba a na silou dobra pre celý svet,” povedal indický premiér vo svojom prejave k tlači po rokovaní so svojím čínskym náprotivkom.

Bilaterálna spolupráca bola veľmi dôležitou súčasťou našej diskusie. Stanovili sme si vysoké ambície pre našu ekonomickú spoluprácu, ” povedal Modi.

V sobotu Modi navštívi hospodárskym motor Číny Šanghaj a využije stretnutie na kontakt s čínskymi podnikateľmi.

Indický premiér sa tiež stretne s prezidentom Xi v júli v Rusku počas 7. summitu vodcov BRICS

BRICS Post so vstupmi od Zhao Zhu z Pekingu

15 mája 2015, 04:15

Zdroj:

http://thebricspost.com/china-india-leaders-ink-24-bilateral-agreements/#.VVV6cfm8PGd

Pridaj komentár