Referendum o vystúpení z EÚ – podpísať petíciu?

Že vraj na Slovensku beží petícia o vypísaní referenda o vystúpení z EÚ. Že vraj nám bude lepšie ak v EÚ nebudeme. Že budeme na tom lepšie.

Čo je Európska únia?

Európska únia je v prvom rade medzinárodná zmluva nadradená zákonom Slovenskej republiky. Je nadradená všetkým zákonom SR. Aj ústave. Je zároveň právnym dokumentom o voľnom pohybe tovaru a služieb a o zrušení vnútorných hraníc (Schengen), o spoločnom postupe udeľovania víz, o rozhodovaní o budúcich spoločných dohodách (prostredníctvom Európskeho parlamentu) a i. Nie každý člen Európskej únie akceptoval všetky veci (napr. Veľká Británia a Schengen). Zopár výnimiek máme aj my.

Čo sa mi na Európskej únii páči

O čo by sme možno prišli? Prečo možno? Pretože ani zďaleka nie je jasné ako by rozvod s EÚ vyzeral. Nie je jasné, ktoré z výhod, ktoré nám členstvo poskytovalo, by nám ostali.

Ak by Európska únia nebola, mali by sme do susedných krajín hranice a strážili by sme ich povedzme ako Švajčiari. Nie hranice ako bola Železná opona. Skôr také vlažné hranice bez ostnatých drátov. A to nechcem.

Ak by EÚ nebola, možno by sme museli stáť na colnici a každý autobus by kontrolovali naši aj európski colníci. A to nechcem.

Ak by EÚ nebola možno by sme mali kvóty na vývoz do EÚ a náš zahraničný obchod by výrazne poklesol. O desatinu, o tretinu? Kto vie? V každom prípade by to mohlo znamenať rast nezamestnanosti o 5, 10, 15 aj viac percent. A to nechcem. Nebuďme najvní a nemyslime si, že zo dňa na deň nájdeme odbyt pre autá, televízory, kufre, ložiská spojky, motory a neviem čo ešte čo vyrábame. Nie odbyt sa buduje veľmi ťažko.

Ak by EÚ nebola mali by sme väčšie problémy nájsť si prácu v EÚ. Neviem ako by sa na nás pozerali. Ako na Turkov, Rusov, Sýrčanov? Neviem. V každom prípade by to mohlo znamenať návrat časti ľudí, ktorí teraz pracujú v EÚ. A to nechcem.

Ak by EÚ nebola neboli by ani stáže v rámci programu Erazmus, ani vedecké stáže, výmenné pobyty. Možno nie všetky, to dnes nikto nevie. Ale neriskoval by som to. To nie.

Čo sa mi na EÚ nepáči

EÚ je byrokratický moloch častokrát založený na skupinovom názore (groupthinkingu). Dá sa to prirovnať k zdieľanému názoru 99,9% ekonómov v roku 2008 ešte do konca septembra. Utvrdzovali sa navzájom v tom, že všetko je fajn a ekonomika už bude navždy rásť. A každého, kto mal iný názor horko vysmiali. Takto funguje väčšina veľkých skupín a nie je to nič špecifické pre EÚ. Tak si vzájomne pritakávame a potľapkávame sa a nás, ktorí nemáme tendeciu podliehať všeobecným pravdám, ide uchytiť. Príkladov je veľa.

Začal som sa angažovať aby sa veci zmenili. Ak chcete EÚ reformovať, urobte to čo ja. Petíciu nepodpisujte a pridajte sa k nám. K nám, čo chceme EÚ zmeniť. Je nás dosť a spojencov máme vo všetkých krajinách EÚ.

Nie, petíciu nepodpíšem. Trochu byrokracie vydržím. Za tie výhody to stojí.

84 komentárov

 • Keď demokrati prepadávajú zo skúšok z demokracie.
  Publikované 27.06. 2016 o 16:40 Karma článku: 28.24 Počet pozretí: 1027 Počet komentárov: 4

  Všetci to poznáme ešte zo školy . Ten druh detí, keď niečo nedopadlo tak ako to chceli, začali hneď intrigovať a organizovať ” opakovanie”.

  Už na základnej škole sme si to všimli že sú niektoré také. Že keď im nevyjdú pri rozdávaní správne karty trvajú na tom aby boli karty zamiešané ešte raz. Ťahajú sa lístky a pri ich zlom ťahu lístka hneď jačia, OPAKOVAŤ! To nebolo fér! Len evidentne preto lebo neboli spokojné s výsledkom ktorý dosiahli.
  Včera som sa dokonca s vlastnými deťmi musel hádať, vraj výsledok referenda v Británii či Británia opustí Európsku úniu bol tesný, namietali, nemal by platiť! Oponoval som, tak že keď z dvoch futbalových mužstiev prehrá jedno z nich 0:1, či v basketbale tesným výsledkom prehrá basketbalové družstvo 48:52, neuznáme výsledok a budeme zápas opakovať? Pretože to je vaša logika! Ale to je iné, oponovali, nie, nie je. Aj keby výsledok referenda rohodol co i len JEDEN HLAS, výsledok referenda je platný a mal by byť všetkými rešpektovaný. Inak je to len

  HRA NA DEMOKRACIU.

  Je neuveriteľné že túto detskú logiku používajú aj tí od ktorých by to nik nečakal, od tých čo sami seba pasujú za garantov a ochrancov demokracie. Dokonca v rámci ochrany ich poňatia demokracia už premýšľajú že najvyšší prejav vlády ľudu, teda demokracie, referendum, zatrhnú. Vraj preto lebo sme my, plebs, do demokracie ešte nedorástli. Reagujú pri tom na referendum v krajine kde moderná parlamentná demokracia vznikla a výsledok referenda vykonali občania tejto krajiny.

  Dokonca istý tiež demokrat oponoval že rozhodnutie vykonali ľudia mimo hlavného mesta Británie, teda z jeho predstavy, dedinčania, ako by našinec povedal, vidláci. Čo už len tí vedia o demokracii. Všakže. Ohrdnutie voličmi ktorí urobili výsledok v demokratickom hlasovaní je charakteristická črta týchto nedorastkov demokracie, týchto strážcov a určovateľov a kádrovčíkov čo demokratické je a čo nie, kto spĺňa a kto nespĺňa ich kritériá demokracie. Také nedôchodčatá demokracie máme doma na Slovensku aj my. A sme si všimli že aj oni majú plné ústa demokracie ale keď príde na lámanie chleba, “skutek utek”…
  To neuznanie výsledku niektorými sme vždy ostatní, ešte ako deti v škole vnímali jasne, že sa títo len jednoducho nevedia zmieriť s prehrou. Tak aj títo demokrati, žiadajú reparát pre druhých pričom sú to oni samotní ktorí zo skúšky z demokracie momentálne prepadávajú.
  Takže odkaz dnešným revizionistom, tým ktorí chcú revíziu výsledkov platného referenda v Británii a chcú jeho výsledok akýmkoľvek nedemokratickým spôsobom anulovať:

  Prehrali ste v demokratickom referende!

  Zmierte sa s tým a priznajte si porážku!

  http://blog.hlavnespravy.sk/419/ked-demokrati-prepadavaju-zo-skusok-z-demokracie/

 • Priciny Brexitu
  http://www.bbc.com/news/uk-politics-30250299

  David Cameron’s EU speech: full text

  Today I want to talk about immigration.
  Just as this government has a long term plan for where we are taking our country so within that we have a long-term plan for immigration.
  Immigration benefits Britain, but it needs to be controlled.
  It needs to be fair.
  And it needs to be centred around our national interest.
  That is what I want.
  ………………
  …. treba si precitat cely text na linku

 • Pre objektivitu ste mohli uviesť, že autor článku je podpredsedom kollárovej strany SME RODINA.
  Od štandardnej strany tohto typu sa iné ako proeurópske smerovanie očakávať nedá.

 • Je to ako sediet v luxusnej limuzine s pokazenymi brzdami nad krajom priepasti. Posedme si este, jasne ze sa zruti a vsetci zomru, ale aha tie sedadla, makka koza a aj lampicky pekne svietia a von nie tam fuka fietor a mozno aj mrholi…..

 • Kým sa EÚ nevráti k svojej podstate – hospodárska sloboda členov namiesto politickej gule na nohách jednotlivých štátov – budem obhajovať odchod zo žalára národov.

 • Orientácia na trh spoločenstva štátov BRICK a Euroazijsku úniu zabezpečí dostatočný odbyt a spoluprácu nielen pre nás ale pre kohokoľvek kto vystúpi z EÚ. V týchto spoločenstvách je združený podstatne viac ľudí a HDP ako v EÚ. Samozrejme bude dake prechodné obdobie ale veď na to sme zvyknutí. Osobne mám v tejto veci jasno. Chcem žiť V suverejnej samostatnej sebestačnnej krajine.

 • Súhlasím s všetkými reakciami a názormi pod týmto článkom ,nie však z článkom samotným. EU je rakovina-novotvar, plná falošnosti, klamstiev, neslobody, podlosti, pochybných mravov. Výmena CTI, ČESTNOSTI, PRAVDY, CHARAKTERU, DOBRA, ĽUDSKOSTI za pozlátka, mamon, pseudo hodnoty, peniaze a peniaze a peniaze a napokon otroctvo. Je to chliev a smrad a neustále problémy, lebo zlo je už raz také.
  Slušnosť a dobrý mrav káže opustiť takýto nemravný spolok čím skôr. Treba si gazdovať na svojom po svojom. Do EU nás nalákali na blahobyt,vysokú životnú úroveň, že tu u nás bude poriadok v súdnictve justícií, zdravotníctve atď. Výsledky ,skutočný zámer a pravda sa už vyjavila. Aké len my ,,malí,, sme museli splniť požiadavky a parametre , aby nás medzi tých slušných a vychovaných nebodaj prijali. A dnes do EU berú, volajú a vítajú čisté zlo, poniektorý im ešte aj za to zaplatia a najdú sa aj taký,čo im nohy umývajú a bozkávajú. Je to SEBE VRAŽDA, GENOCÍDA A VLASTIZRADA. Referendum samozrejme podporím. Roman

 • Tu máte aj dôvod prečo Sorros stavil na Brexit. http://www.nybooks.com/daily/2016/04/09/europe-how-pay-for-refugees/ Nie je to tam po lopate napísané, ale odmietnutie utečencov pre Sorrosa, a to je človek čo trhy pozná dokonale = rozpad EU. Sorrosov plán integrovať utečencov do EU je ale postavený na vzdušných zámkoch. Sorros môže vedieť dosť o trhu, ale nevie nič o tvorbe technológií a technologickej vojne medzi veľmocami. Vec sa má tak, že ak by utečenci mali nájsť pracovné miesta, tak bieli, alebo pôvodní obyvatelia by sa museli venovať tvorbe s vyššou pridanou hodnotou. Ono sa to aj skúša u nás, ale z takého kvanta nadmerne generovaných vysokoškolákov, pri ich súčastnej úrovni a pri hegemónii spojených štátov je to nemožné, títo ľudia nebudú tvoriť pridanú hodnotu, budú obsadzovať pozície na trhu skôr určené pre stredoškolákov a ekonomicky to bude predstavovať mínus (zabijú 5 rokov zbytočne na škole). Skôr by tento koncept bolo možné realizovať v Číne. Koncept je nerealizovateľný na druhú, pretože ludí so stredoškolským vzdelaním čo sa tlačia na tieto pozície je dosť z Ostblocku a problém spočíva v tom, že predsa len sme kultúrne bližší a sme ochotní pracovať možno aj za nižšie ceny ako títo Plavci z Afriky, čo sa nemôžu vrátiť do „lacnejšej“ ekonomiky a majú tým pádom požiadavky a výdavky ako bežný západniar.

 • Text nesedí. Tak isto ako naše výrobky prídu o trh, tak aj my spravíme, či už menovou politikou alebo zavedením cla to isté iným zahraničným výrobkom. Za dalšie, technologicky môžeme isť dopredu, získame prístup na ruský trh. Pochybujem, že neoconi, z jedného dňa na druhý vyprázdnia Nemecko a dovolia aby sa viac s Rusmi integrovalo…….
  Za dalšie, prestanú rozkrádačky peňazí s našich eurofondov. Áno našich. Peniaze sú slabšie dozorované ako slovenské, je síce pravda, že nikto za eurofond nesedel a najtažšia sankcia pre papalášov bolo nepreplatenie euro peňazí slovenským ministerstvám, alebo úradu vlády, ale aj tak…. . Za ďalšie, eurofond nerieši naše priority, ale také ktoré sú nekonkurečné zahraničným záujmom…. .
  A o tom, že hranicu, či už reálnu alebo mentálnu potrebujeme ……., o tom nechcem diskutovať a ani nebudem, sme Slovensko, Česko, Maďarsko, Poľsko, Rakúsko a nie Euro multikulti-mix. Zóna voľného obchodu sa dá definovať aj inak.

 • Neviem, kto toho chlapa platí, ale dá sa to veľmi ľahko vydedukovať. Nech ide do riti, to mu odkazujem ja, 67 ročný občan Slovenska. Jeho argumenty sú tak priehľadné, že až beda. Pokoruje ma jeho domnienka, že sme natoľko sprostí, aby sme to takpovediac zožrali. Ja petíciu podpíšem, za vystúpenie z toho oberchlieva zahlasujem. On nech sa odsťahuje do Luxemburska za tým senilným diktátorom…

 • LEPSIE BYT CHUDOBNYM SLOVAKOM AKO BOHATYM SLOVENSKOM BEZ SLOVAKOV NECHCEM TU ARABOV JASNE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Pán Doliak, Váš názor je na siahodlhú analýzu a ak si nájdem chvíľku času, možno tiež niečo popíšem. Dajte si však pozor na argumentáciu, pretože polovica Vášho článku je o slobode pohybu a cestovania. V ´89 nám nešlo o nič iné. Ľudia si želali viac voľnosti, systém ako taký bol nastavený správne, potreboval len trošku uvoľniť. My sme sa však vzdali ekonomickej slobody upustením výrobných prostriedkov a energetických podnikov z vlastných rúk. Toto neurobil žiadny životaschopný politický systém. Budovali to kapitalisti, a komunisti znárodňovali, aby mali výrobný potenciál vo vlastných rukách. Politickej slobody sme sa zbavili v čase Dzurindu, kedy sme ústavne posunuli rozhodovacie právomoci do Bruselu. O tomto je celý po novembrový vývoj. Boli sme pripravený o svojprávnosť, resp. slobodu najskôr ekonomickú, neskor politickú a aby sme boli zaistený aj z tretej strany, ešte je tu NATO. Ak nemienime prenechať zodpovednosť za vlastný život v cudzích rukách, musíme si spomínané slobody prinavrátiť, aby sme mohli budovať vlastnú budúcnosť. A nebojte sa, cestovať sa bude naďalej, pretože vývoj sa nedá zastaviť. Aj obchodovať samozrejme. Je na nás, aby sme to dobré zachovali a o svojom ďalšom osude rozhodovali sami. Európe posunieme len to, čo sami uznáme za vhodné, nie opačne.

  • Inak čo je to za slobodu, keď na každú blbosť aj vnútri štátu potrebujete vybaviť priemerne 5-10 razítok a ani strom na vlastnej záhrade si nemôžete spíliť bez povolenia? Hranice sa posunuli dovnútra.

 • Ja mam skvor iny nazor, cim skvor nenapadne zabezpecit potravinovu suverenitu a obmedzit ten dovazany hnoj nazyvany potraviny z EU.
  Zo strany vlady si zabezpecit majetkovu ucast v dolezitych podnikoch, Elektrarne,plynarne,zeleziarne,automobilovy priemysel.- R ako lacna montovna ,kora sa hockedy moze zbalit a ujst inam.
  Minimalne participovat na strojarskych zakazkach, zalozit statno vyskumny podnik zo zahranicnou ucastou a orientovat sa napr na turbiny plynove,parne, vodne .
  Podporit vyrobu napr malych leteckych motoorov a kooperovat z RF.- jedinecna sanca ako vyuzit prestavajucu spolupracu medyi Motor Sic a RF.RF potrebuje letecke motory tak preco na tom neparticipovat?
  Zahrnut vyskumne programy SAVky.
  Zapadu sa neda verit(skusennosti z minulostosti 1SV,2SV,1968) preto s nim je nutne vydrbat nenapadne rafinovane a hklavne diverzifikovat!
  Idealisticky utopisticky pohlad ale pokial SR nechceme roztopit nieje ina sanca od 1989 sa presrali dalsie roky a potencial tohto statu …

 • Pán Doliak, mne je teda srdečne jedno, či pri vstupe do ostatných krajín prejdem „vlažnou“ hranicou s colnicou. Nebolo mi to jedno v prípade Českej republiky, keď sa Československo trhalo v 1993-om. Odvtedy sú mi ostatné colnice naprosto ukradnuté.
  Ale predstava, že Európska Únia je predovšetkým zmluva s výhodami a pár nevýhodami je pekná kravina. Už dávno to tak nie je. Európska Únia je predovšetkým, pred úplne všetkým, mocenským nástrojom hŕstky, ako bez samopalov, tankov a lietadiel ovládať národy Európy len prostredníctvom pera a rozhodovacieho práva kdesi v nejakom centre, kde väčšina z nás nikdy nebola. Je to byrokratické monštrum, ktoré na objednávku lobistických skupín najbohatších korporácií vytvára pravidlá pre mnohomiliónový a inak veľmi nesúrodý trh, a tým im uľahčuje profitovať. Jedná sa o násilnú organizáciu bez záujmu o národy a ich štáty, ktorá je vždy pripravená dupnúť na krk tomu, kto by snáď mal chuť prejaviť svoj názor či požadovať naplnenie svojich záujmov.
  Ak … by Európska Únia bola najmä zmluvou, ktorú podpísali a spoluvytvárajú ústretoví politici snažiaci sa nájsť vzájomné porozumenie a pomoc medzi Európskymi národmi, potom by vôbec nevadilo, že Británia odchádza. Jednoducho by sa dohodli iné zmluvy, ktoré by zachovali to dobré a významné zo vzájomnej spolupráce, a odstránili to, čo robilo problémy.

  Ale súčasné prejavy predstaviteľov EÚ, predovšetkým toho najzodpovednejšieho zo všetkých zodpovedných za súčasný stav Únie, tj. Jeana-Clauda Junckera, sú jasným dôkazom, že EÚ úplne stratila rozum a svoj pôvodný zámer. Urazené ego tohto sopľavého luxemburgského Napoleóna si dovolí diktovať ostatným, či môžu alebo nemôžu jednať s Veľkou Britániou, akoby už suverenita národných štátov združených v EÚ ani neexistovala. Korunku všetkému dal náš europoslanec Boris Zala, ktorý sa podivuje nad tým, že Briti nepoznajú pojem „ZDIEĽANÁ SUVERENITA“. Do kelu, veď taký pojem nepozná nikto duševne zdravý, je tak maximálne súčasťou Orwellovského slovníka inžinierov z Bruselu. To môže naozaj vysloviť len europoslanec hlboko zastrčený v palácoch v Bruseli a nevyliezajúci medzi ľudí.
  Veľká Británia bude mať veľa problémov po vystúpení z EÚ. A ešte viac ich budeme mať my. Ale dôvod nie je v tom, že by sa snáď takáto situácia nedala zvládnuť tak, aby škody boli minimálne. Dôvod je, že velitelia EÚ sa nebudú chcieť dohodnúť bez ťažkých dopadov na nás všetkých. Jednoducho ich preplatené fleky a neopodstatnená moc je dôležitejšia ako spokojnosť občanov EÚ aj Británie.
  A práve preto, že sú tohoto schopní, je treba podpísať petíciu a odísť z EÚ. Uvrhnúť ich späť do reality a vziať im výhody, ktoré sami pre seba vytvorili.
  Bude nás to bolieť, veľmi. Ale len preto, že ich necháme, aby nám zámerne ubližovali a tvárili sa, že si za to môžeme sami. A viete čo? Môžeme, lebo ich ta nechávame miesto toho, aby sme tie ich Augiášove chlievy razantne vymietli.

 • nech sa autor clanku nehneva ale vacsie blbosti som teda necital.. drviva vacsina autorovych problemov sa da lahko riesit a dalsie ani nenastanu.. zase len strasenie a clanok onicom..

 • Som za vystúpenie z EU, petíciu podpíšem. Nieje mi nič cennejšie, ako sloboda. Aj chudoba je lepšia, ako žiť v nesvojpráví. Zabúdame, že z tohoto dôvodu sme poslali do dejín socializmus, pri tom vtedy sme mali podstatne vyššiu životnú úroveň plošne, ako dnes.

Pridaj komentár