Správy z ruského informačného servisu

Komentár hovorkyne Ministerstva zahraničných vecí Ruska M. V. Zacharovovej v súvislosti s neudelením amerických víz členom ruskej vojenskej delegácie

Americké úrady opäť znemožnili účasť zástupcov Ruska na podujatiach, ktoré sa konajú v sídle Organizácie spojených národov. Tento krát nedovolili načas pricestovať do New Yorku delegácii Ministerstva obrany Ruska, ktorá sa mala zúčastniť zasadnutia Prvého výboru Valného zhromaždenia OSN. Deň pred odletom a dokonca ani v deň odletu členovia delegácie nemali vstupné víza, hoci potrebné doklady boli zaslané na americké veľvyslanectvo už v septembri.

OSN budova sekretariátu v New Yorku / Wikipedia

Smutná pravidelnosť takýchto zlyhaní budí dojem, že k nim nedochádza náhodou. Napriek tomu, že USA sa pri vzniku OSN zaviazali, že budú na svojom území zabezpečovať nerušenú činnosť tak samotnej Organizácie, ako aj delegácií štátov, ktoré sú jej členmi, plnenie tohto záväzku neustále (a vždy negatívne) ovplyvňujú konjunktúrne záujmy Washingtonu. Aj teraz to vyzerá tak, že sa jednoducho rozhodli nepripustiť účasť ruských expertov na brífingu, ktorý sa konal 12. októbra na platforme OSN. Témou brífingu bolo ohrozenie strategickej stability, ktoré so sebou nesie budovanie amerického globálneho systému protiraketovej obrany absolútne sa nevyznačujúceho obranným charakterom. Oznámenie o tom, že víza sú pripravené, dostali členovia delegácie až 13. októbra, čo vyzerá len ako trápny pokus o zamaskovanie falošnej hry.

Pravidelné snahy USA o využitie vízových pák na znemožnenie našej normálnej činnosti v OSN vyvolávajú odôvodnené pobúrenie. Takéto kroky len komplikujú beztak zložité pozadie rusko-amerických vzťahov.

Komentár Informačného a tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí Ruska v súvislosti s vyhostením ruského vedca D. V. Karnauchova z Poľska

Dňa 11. októbra bol na podnet poľskej Agentúry pre vnútornú bezpečnosť (ABW, tajná služba) z Poľska vyhostený profesor Novosibirskej štátnej technickej univerzity D. V. Karnauchov. Tento ruský historik od roku 2013 žil v Poľsku, venoval sa vede, prednášal na viacerých poľských vysokých školách a na základe zmluvy spolupracoval s Ruským ústavom strategických štúdií (RISI).

  1. V. Karnauchova obviňujú z činnosti „s prvkami hybridnej vojny“, smerujúcej proti poľským záujmom a „v prospech nepriateľského štátu“, z udržovania kontaktov s ruskými výzvednými službami, z organizovania a šírenia proruskej propagandy a pod. Z materiálov, ktoré ABW zhromaždila, dospela k záveru, že prítomnosť ruského občana v krajine ohrozuje národné záujmy, preto úrady pristúpili k jeho vyhosteniu.

V zvláštnom komentári, ktorý uverejnil Ruský ústav strategických štúdií, sa s ľútosťou konštatuje, že poľský demarš je ďalším prvkom protiruskej kampane zo strany Západu a triviálnou provokáciou Ruska. Zdôrazňuje sa., že všetka celá činnosť D. V. Karnauchova bola zameraná na normalizáciu vzťahov medzi Ruskom a Poľskom. RISI považuje všetky obvinenia na jeho adresu za absurdné a nazdáva sa, že Varšava spustila „hon na čarodejnice“.

Tento poľskými úradmi nafúknutý škandál, vychádzajúci zo špionománie a obsahujúci klasický balík obvinení nepodložených dôkazmi, podľa nás svedčí o tom, že oficiálna Varšava nemá v úmysle prestať s umelým roznecovaním napätia vo vzťahoch s Ruskom. Snaha vo všetkom hľadať ruské „hybridné útoky“ a podvratnú činnosť je celkom v súlade s protiruským kurzom dnešného poľského vedenia. Vo Varšave si však musia uvedomiť, že tieto kroky nenecháme bez odvety.

 

Vyhlásenie Ministerstva zahraničných vecí Ruska k realizácii Spoločného komplexného akčného plánu týkajúceho sa iránskeho jadrového programu

V súvislosti so stratégiou voči Iránu, ktorú vyhlásil americký prezident D. Tramp, Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie opätovne zdôrazňuje neprípustnosť využívania agresívnej a výhražnej rétoriky v medzinárodných vzťahoch. To sú prežitky minulosti, ktoré nie sú v súlade so súčasnými zásadami civilizovanej komunikácie medzi štátmi. Snahy o používanie podobných metód pri riešení zahraničnopolitických úloh, ktoré sa dotýkajú fundamentálnych bezpečnostných záujmov iných krajín, sú odsúdené na neúspech.

S ľútosťou sme vzali na vedomie rozhodnutie amerického prezidenta, že nepotvrdí Kongresu svedomité dodržiavanie Spoločného komplexného akčného plánu (JCPOA) zo strany Teheránu. Súčasne to vnímame ako prvok vnútropolitickej diskusie v rámci americkej národnej legislatívy. Veríme, že tento krok bezprostredne neovplyvní plnenie dohody, hoci je jasné, že nie je v súlade s duchom a literou JCPOA.

Akčný plán je multilaterálna záležitosť, v roku 2015 bol schválený 2231. rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN a už prispel k upevneniu medzinárodného mieru a bezpečnosti, ako aj k utváraniu predvídateľnejšej atmosféry na Blízkom a Strednom Východe. Namiesto vyslovovania pochybností o výsledkoch dodržiavania JCPOA vo chvíli, keď sa ešte len začína „stavať na nohy“ a prinášať konkrétne ovocie, mali by sme sa sústrediť na plnohodnotnú realizáciu jeho imanentného potenciálu. Týmto by získali všetci.

Akčný plán týkajúci sa iránskeho jadrového programu efektívne rieši stanovené úlohy. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu pravidelne potvrdzuje, že Irán prísne dodržiava svoje záväzky, vrátane umožnenia prístupu na svoje objekty, ktoré Agentúru zaujímajú.

V každom prípade, bez ohľadu na rozhodnutie jednotlivých účastníkov dohody o Akčnom pláne, nie je možný návrat k situácii, ktorá bola okolo iránskeho jadrového programu pred prijatím Akčného plánu. Máme na mysli najmä to, že neprichádza do úvahy nijaké obnovenie sankcií po linke Bezpečnostnej rady OSN.

Rusko zostáva stúpencom JCPOA, má záujem na jeho zachovaní a bude aj naďalej plniť svoje záväzky, ktoré mu z neho vyplývajú. Vyzývame aj všetkých ostatných účastníkov, aby postupovali analogicky.

 

3 komentáre

  • Sice neviem kto je autorom tejto „spravodajskej“ zlataniny, ale ak by Slovensko bolo hrdou krajinou s vlastnym nazorom, tak podobnych Karnauchovcom siritelom Kremelskej propagandy by odtialto nalezite vystvalo!
    Obvinili by ich z činnosti „s prvkami hybridnej vojny“, smerujúcej proti SKzáujmom a „v prospech nepriateľského štátu“, z udržovania kontaktov s ruskými výzvednými službami, z organizovania a šírenia proruskej propagandy a pod. Z materiálov, ktoré by SIS zhromaždila, dospela k záveru, že prítomnosť ruského občana v krajine ohrozuje národné záujmy, preto úrady pristúpili k jeho vyhosteniu.

  • O mocenském tenzoru a projektu Trojmoří je článek:
    „Americké velvyslanectví je centrem moci amerických neoconů a amerického kongresu v Praze. Poté, co byl Donald Trump efektivně odstaven od zahraniční politiky a od svých věrných poradců, mají americké ambasády po světě de facto roli prodloužené ruky amerického kongresu. A cílem neoconů je zopakovat v ČR stejný proces jako v Polsku, kde se k moci dostala protibruselská a silně pro-americká strana Právo a spravedlnost. Američané chtějí ovládat Polsko, ČR, Slovensko, Maďarsko, Bulharsko a Rumunsko. Tím se má vytvořit blok a nárazníkové blokační pásmo mezi Německem a Ruskem, potažmo mezi EU a Pekingem. Američané již dnes ovládají kromě Polska i celé Pobaltí, Maďarsko poskytuje Američanům zázemí pro jejich vojska, jakkoliv je Viktor Orbán proti Bruselu kritický, o to více má dobré vztahy s Washingtonem. Právě proto Brusel v poslední době tak obrovsky ovlivňuje slovenskou politiku a Roberta Fica, protože Brusel chce Američanům tento blokační plán překazit. Poláci celý projekt nazývají jako Trojmoří a vzhledem k tomu, že Američané ovládají politické procesy v mnoha zemích bývalé Jugoslávie, tak tento projekt bloku mezi Baltem, Jadranem a Černým mořem by se teoreticky mohl povést.“
    https://aeronet.cz/news/co-nas-ceka-po-volbach-realne-nam-hrozi-tvrda-lekce-o-tom-co-je-to-mocensky-tenzor-v-ceske-politice-bud-padneme-do-naruce-angele-a-migrantum-nebo-vlezeme-do-postele-americkym-neoconum/

Pridaj komentár