Vláda Donalda Trumpa vydala pre CIA povolenie zabíjať bez obmedzenia

Americký prezident Donald Trump dal Ústrednej spravodajskej službe (CIA) utajovanú novú právomoc vykonávať útoky bezpilotnými lietadlami na podozrivých teroristov. S odvolaním sa na nemenovaných predstaviteľov USA o tom v pondelok informovali noviny Wall Street Journal (WSJ).

Ide o zmenu oproti pozícii predošlej vlády prezidenta Baracka Obamu, ktorá obmedzovala polovojenské aktivity tajnej služby, a podľa WSJ to tiež znova otvorí zápas CIA a ministerstva obrany (Pentagónu) o oblasti pôsobnosti.

Nová právomoc je značným odklonom od kooperatívneho prístupu, ktorý sa ku koncu Obamovho pôsobenia v Bielom dome stal štandardným postupom: CIA použila tzv. drony a ďalšie spravodajské zdroje na lokalizovanie podozrivých teroristov a armáda následne uskutočnila samotný zásah. Americký útok bezpilotným lietadlom, pri ktorom v máji 2016 zabili v Pakistane lídra Talibanu mullu Mansúra, bol podľa amerických predstaviteľov najlepším príkladom tohto hybridného prístupu.

Obamova vláda poverila armádu „stláčaním spúšte“, aby zvýšila transparentnosť a zodpovednosť. CIA, ktorá pracuje na základe utajovaných poverení, nemusela zverejňovať počet predpokladaných teroristov alebo civilistov, ktoré zabila pri svojich útokoch dronmi. Pentagón však o väčšine leteckých útokov musí verejne informovať.

Trump zdôrazňuje, že chce urýchliť boj proti teroristickým skupinám ako Islamský štát (IS). CIA podľa zdrojov po prvý raz využila svoju novú právomoc koncom februára pri útoku na popredného lídra al-Káidy v Sýrii abú Chajra Masrího. Útok, ktorého výsledky stále vyhodnocujú, bol oznámený, dosiaľ však nebolo známe, že ho vykonala CIA na základe novej kompetencie.

Hovorcovia Pentagónu a CIA sa odmietli k správe WSJ vyjadriť.

4 komentáre

  • No a ako ste „onanovali“ od radosti keď vyhral TRUMp-už ste vychladli?

    • Ty by si zas on****l keby vyhrala Hitlery .. takze je to uplne v pohode,..ty neon****s lebo tvoja favoritka nevyhrala..tak aky problem .. ?

  • 🙂 som tu raz písal, že sa na Trumpovi raz niekto fajne prevezie…?! No aj tak si myslím, že toto rozhodnutie je len súčať – dôvod na vykonanie plánu iného. „2m Črepníky“ v amerických FEMA camps niesú len tak navyrábané aby stáli na skladoch. Niekto do nich plánuje narobiť kompost – len treba príjs na to, akým spôsobom…?! 🙂

  • A kedy ho tie „nula nulky“ nemali?!

Pridaj komentár