Andrej, ako si k majetku prišiel?

Andrej Kiska

11096614_349130275296629_3495362931936024078_n

By JURAJ POLÁČEK

Začiatok kariéry Andreja Kisku je poznačený špekuláciami, ktorých zdroj nie je dodnes jasný.

Je už viac ako isté, že Andrej Kiska zanechá hlbokú stopu v pamäti ľudí. Doterajší slovenskí prezidenti boli šedé, nevýrazné osobnosti, pri ktorých bol postoj buď neutrálny až väčšinou kladný, alebo naopak. Pri Kiskovi sa však mienka veľkej časti ľudí rozdeľuje na 100% podporu, alebo naopak na 100% odmietanie. Nedá sa povedať, že polarizuje sám za seba, skôr ide o naskočenie do vlaku polarizácie spoločnosti, kde si skrátka vybral jeden z vlakov idúcich jedným smerom. Jeho spolucestujúci ho milujú a sú na neho hrdí, tí z druhého vlaku zas naopak.

Andrej Kiska sám hovorí že až do roku 1996 sa pretĺkal s bratom a bratrancom ako sa dalo. Potom sa im podarilo založiť Triangel a Quattro, čo bola trefa do čierneho s malou chybičkou krásy. Podnikanie toho typu si vyžadovalo od začiatku obrovské prostriedky. Ak predávate prvý rok priemerne 500 zmlúv mesačne pri priemernej cene (budem skromný) okolo 10 000,-Sk (budem uvažovať akontáciu 10%, čím by som potreboval len 90% na vyplatenie dodávateľa). Na prvý rok budem potrebovať odhadom okolo 40 miliónov Sk, keďže staré splátky hradia tie nové a postupne sa zvyšuje príliv peňazí. Odkiaľ na to zobral???

Vo svojom biografickom rozhovore http://www.etrend.sk/firmy/andrej-kiska-nepredavali-sme-pozicky-ale-emocie.html hovorí o tichých spoločníkoch, ktorých neskôr vyplatili. Kto boli tí tichí spoločníci, o ktorých nik nevie a prečo sa nechali vyplatiť z podniku, ktorý niesol zlaté vajcia? Ďalšia záhada.

Možno sa odpoveď skrýva niekde inde. Vo výpise Obchodného registra firmy v likvidácii Levočské strojárne http://foaf.sk/firmy/85759 môžete nájsť “čírou náhodou” v čase, keď sa rozbiehal Triangel mená Andrej Kiska a Bistrík Kiska, ktorí sa stali členmi predstavenstva. Podivné okolnosti naznačujúce tunelovanie sú opísané v článku eTrend, ktorý sa zhovára s Petrom Kováčom, predsedom predstavenstvahttp://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-/cislo-Február/vedenie-levocskych-strojarni-tvrdi-ze-ich-fabrika-sa-netuneluje-ale-transformuje.html. Po rozbehu firmy TatraCredit sa k nej o rok neskôr pripája spoločnosť Spojené podniky http://foaf.sk/firmy/94098. Nebolo by to nijako divné, keby sa v tomto podniku nevyskytovalo aj meno Petra Kováča z Levočských strojární. Toto meno a ďalšie môžete nájsť aj pri podnikoch okolo Bučiny Zvolen a tak tieto tri spoločnosti spolu s Kiskovcami vytvárajú obrazec vzájomných prepojení.

Podľa eTrend si v inkriminovanom období strojárne prudko navýšili základný kapitál akciami na doručiteľa a ich majiteľa nikto nevie. Zároveň sa v rozhovore vyjadril Andrej Kiska, že sa za nich zaručili spoločníci v Istrobanke, ktorá bola známa korupčným prepojením na Mečiarovu vládu a v roku 1997 ju ovládli Rezešovci. Spoločnosť Levočské strojárne ostala štátu dlžná 60 miliónov korún. Rovnako ako mnoho ďalších spoločností, ktoré boli spojené s menami ako Kováč či Lispuch, riaditeľa Bučiny http://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-/cislo-November/bucina-sa-zbavuje-podruznych-aktivit.html, ktoré vygenerovali straty štátu na nedoplatkov v hodnotách vyše 100 miliónov korún.

Je to veľa podivných náhod a lieta v nich desiatky miliónov korún s tými istými menami. Na začiatku tohto kolotoča však figuruje aj meno Andrej Kiska. Práve v čase keď tie desiatky miliónov potreboval.

[sociallocker][/sociallocker]

10 komentárov

 • Mne je úplne jedno ako získal peniaze a čo vlastní. Vedel sa presadiť a aj do kresla prezidenta si vedel nájsť cestu. Zvolili ste si ho!!! Že je neschopný politik sa už ukázalo a to je ten problém. Nie je to skutočná reprezentačná osoba národa Slovenského. Je určite neschopný rovnako ako bol Šuster.

 • Margita VArdzikovs

  A tento clovek od koho dostal hlasy,ked pocuvam a citam o nom nikto ho nevolil.Zeby si kupil kreslo prezidents za peniaze tych nsjchudobnejsich.?

 • v podobných kseftech byl i JUNCKER… NEHODA ČI NÁHODA ?

 • Pingback: Andrej, vážne, ako si vlastne k tomu majetku prišiel? | MEDZIČAS

 • aj ja som mal predstavu, že ho pôjdem voliť, ale keď som zistil, ako podniká, tak som si povedal, že v jeho náture je niečo, s čím nesúhlasím. Mezenská to mala vyhrať.

 • Nezacali sa o neho zaujímať neskoro?Pan Kiska môj hlas nedostal lebo je známe ako nebankovky zarabaju

  • Ľudia už prestaňte s tou závisťou. Neviem, prečo vám tie nebankovky tak ležia v žalúdku. Veď je to normálne a legálne podnikanie. Všetko je to o ponuke a dopyte. Ak chce niekto odo mňa požičať 100 € na mesiac, ja mu poviem: Dobre, ale na konci mesiaca mi vrátiš 200 € a ten človek s tým súhlasí, neviem čo je na tom zlé, nespravodlivé, alebo úžernícke. Veď ja mu nedržím pištoľ pri hlave, aby podpísal nejakú takúto zmluvu proti svojej vôli. Pokiaľ je človek dopredu oboznámený s podmienkami a súhlasí s nimi, tak je to všetko v úplnom poriadku. Inou vecou sú malinké písmenka na strane číslo 200 v zmluvných podmienkach, o ktorých klient nebol zámerne oboznámený a pod. Tieto praktiky sme ale mali napríklad aj u mobilných operátorov, bankách atď.
   A ak to už ideme nazývať úžera, ako sa správajú banky, ktoré štát podporuje? Vy tam vkladáte peniaze za naozaj „atraktívny“ úrok, ako hovorí jedna reklama, nula cela NIČ a vyskúšajte požiadať o úver? To nie je úžera? Toto by malo byť skôr pohoršujúce, pretože táto banka má moje peniaze k dispozícii (dá sa povedať, že som jej peniaze požičal), obchoduje s nimi, žije z nich, dáva mi za to NIČ a naopak, keď ja potrebujem požičať od nej, nevie, aký úrok by si mala od radosti pýtať.
   Problém nie sú nebankovky. Problém je štát, systém a uvažovanie ľudí.
   Večer som bol u suseda doma, ktorý ma v obývačke novú plazmu, ktorú musím mať samozrejme aj ja, alebo dokonca ešte lepšiu. Veď čo by som to bol za Slovák. Bohužiaľ na ňu nemám. Ale keby som si ju kúpil na splátky tak ma to bude stáť „LEN“ 30 € mesačne. To sa dá. To z tej minimálnej mzdy nejak utiahnem a budem mať lepšiu telku, ako sused. Čo na tom, že to budem splácať 3 roky.
   Ale keď zistím, že som 500 € telku preplatil za tie 3 roky o viac ako 100%, tak Kiska je úžerník.
   Nie, je to len dopyt a ponuka. Slovensko nepotrebuje Fica, aby zakazoval Quatro a vracal krajinu pred rok 89. Potrebuje zdravé trhové prostredie a hlavne zdravé uvažovanie ľudí, ktorí sa nenechajú obabrať vlakmi zadarmo, Vianočným príspevkom a inými „Sociálnymi“ balíčkami.

   • Struha, Struha….. volal si ma ? 🙂 Mal by som Ti tykať – nie z etického hľadiska, ale z morálneho ! Keď čítam Tvoj koment, tak sa nejak nevzďaľuješ od bežného slováka. V prvej časti obhájiš legálnosť a v druhej časti komentu ideš moralizovať. Pripadá mi to ako loptička na tenisovom kurte, do ktorej zo zbytočnosti mlátia dvaja súperi, aby vyvolali v hľadisku aspoň nejakú tú formu “napätia” k sledovanosti….no a ty budeš vždy na tej strane, ktorá ide viesť úder. Škoda, Tvoja cesta z kurtu príde v hociktorý moment, keď sa niekto z tých dvoch strán zle trafí. Tvoje reakcie sú však niečím podržané – istotou, že Ťa niekto stále vráti do tej hry – a tým je niekto zo zberačov loptičiek /nieje to tiež zneužitie človeka?!/. Ak odstránime z kurtu zberačov/upratovačov, staneš sa v určitý moment zbytočný aj ty niekde zakotúľaný pod sedadlom v hľadisku tejto duševnej manéže 🙂 Skús prosím Ťa objektívnejší názor a ja Ti začnem z úcty vykať 😉

 • Pingback: Kiska Air – alebo ako sme si zvolili najdrahšieho prezidenta v histórii Slovenska | MEDZIČAS

 • Pingback: Falošný anjel Kiska | MEDZIČAS

Pridaj komentár