11 júla 1943 – 73 výročie genocídy Poliakov na Ukrajine

11 júla 1943 na Volyni, Ukrajinská Povstalecká Armáda (UPA) spolu s mobilizovanými ukrajinskými sedliakmi (Samoobronnyje Kuščovyje Viddily) zaútočila na minimálne 99 poľských dedín – Timothy Snyder tvrdí, že od večera 11. júla do rána 12. júla UPA zaútočila na 167 miestach*. Následne 12. júla UPA pokračovala a zaútočila na ďalších 50 dedín. Celkovo bolo v 1943 roku cieľom útokov zo strany Ukrajincov 520 dedín a sídlisk, ktoré obývali Poliaci a aj iné ako Ukrajinské národnosti. Celkový počet vyvraždených ľudí je na úrovni 10-11 tisíc samotných Poliakov.

Útoky mali charakter etnickej čistky, po ktorej mali ostať len ovocné stromy pri cestách, nič viac.

masacre1Prvé číslo ukrajinských novín z júla 1943, vydávaných UPA, „K zbrani“ predpovedal „potupnú smrť“ všetkých Poliakov, ktorí žijú na Ukrajine*. To iste hovorili deťom učitelia v škole „Poliakiv už nebudeť“ a tak sa aj stalo. 11 júl bol kulminačným bodom volynskej masakry, ktorú Ukrajinci začali už v roku 1917, hneď ako to bolo možné vraždenie poľských zemepánov. Už vtedy vynikali krutosťou a zachránili sa len tí ktorí utiekli. Tí ktorí v minulosti boli na ukrajinských sedliakov dobrí a rátali s opätovaním ich dobroty, čakal krutý osud.

Obete útokov doteraz ležia v hromadných mohylách alebo na neznámom mieste, na koľko utekajúci ľudia boli vraždení v lesoch a na poliach. Vraždení boli tým najbrutálnejším spôsobom, jednotky UPA útočili z jednej strany na dedinu, obete sa pokúšali o útek, ale tam už čakalo organizované ukrajinské sedliactvo s poľnohospodárskymi nástrojmi, ktoré sa v ich rukách menili sa na vražedné nástroje, následne do prázdnej dediny vkráčala tretia vlna útočníkov. Ženy a deti dobíjali ranených, okrádali ich a ich domácnosti.

Celkový počet zavraždených ľudí šplhá sa až do závratného čísla 800 000, ktoré dúfajme nie je reálne. Tie reálnejšie odhady sa pohybujú na úrovni 120 – 200 tisíc Poliakov, ale netreba tiež zabúdať na 200 000 zavraždených židov. A treba podotknúť, že Židov Ukrajinci vraždili aj bez popudu či spoluúčasti Nemcov.

To je kruté verejné tajomstvo o ktorom Ukrajina zaryto mlčí a chce naďalej mlčať.

Ukrajinské noviny Gazeta.ua volynský masaker pomenováva „volynskou tragédiou“ kde zahynulo 35 tisíc Poliakov a niekoľko tisíc Ukrajincov. A hovorí, že to nebol zločin proti ľudskosti namierený voči Poliakom, ale vzájomné etnické čistky.

Igor Isajev redaktor ukrajinského portálu prostir.pl, ktorý býva vo Varšave, protestuje proti tomu, že poliaci uctievajú obete a obviňuje Poliakov z manipulácie a ukrajinofóbie v spojitosti s tým, že Poliaci sa na medzinárodnom fóre dožadujú toho, aby boli uctené obete etnickej čistky na Volyni.

Šéf ukrajinského Inštitútu Pamäti Národa Volodymyr Viatrovych tvrdí na svojom FB, že 11. júla neboli žiadne útoky zo strany UPA na 100 poľských dedín, a že to všetko je fikcia a prosí svojich rodákov o šírenie tejto informácie.

Zároveň tiež tvrdí, že „vraždenie Poliakov nie je zločin proti ľudskosti, ale boj s poľským kolonializmom a boj za vytvorenie homogénnej etnicky Ukrajiny“. Ten boj spočíval aj v tom, že zmiešané poľsko – ukrajinské rodiny sa tiež museli očistiť, podľa schémy, pokiaľ bol Poliakom otec, jeho žena a jej príbuzní zavraždili jeho a všetkých synov, pokiaľ matka bola Polkou, tak zabili ju a jej dcéry.

Poľské deti, dnes už starší ľudia, dodnes rozprávajú aké poľovačky na nich robili Ukrajinci tak, aby masaker neprežil žiaden svedok.

Za týchto okolností vyznievajú snahy Poľskej vlády o „družbu“ s Ukrajincami groteskne. Poľský Sejm – nižšia komora parlamentu, odmietla schváliť zákon o uctení obetí masakry. Schválila to až vyššia komora parlamentu – Senát. Avšak z proeurópskych kruhov zaznievali hlasy, že to nie je dobrý čas a že snaha o dobré vzťahy s Ukrajinou je dôležitejšia.

13612291_1716153318649777_4298601600315536014_n

Na dobré vzťahy treba dvoch. Pokiaľ ten druhý nechce hovoriť o svojich hriechoch, odmieta ich alebo tvrdí, že ich nespáchal, tak nemôže byt ani reč o dobrých vzťahoch. Preto Ukrajinu čaká nacionalistická potopa, lebo budovanie štátnosti, na klamstve alebo ako to pomenovali signatári listu, –  v ktorom údajné prosia Poliakov o odpustenie – za „úctu k svojim dejinám a jej hrdinom“ ? čítaj (nechajte to tak). Je budovaním štátnosti na legende ?Herojov?, ktorí boli masovými vrahmi. Jedným zo signatárov toho listu je Viktor Juščenko. Ten istý, ktorý v 2008 roku dal titul ?národný hrdina? Stephanovi Banderovi. A súčasný prezident Porošenko vo Varšave uctieva obeti masakrov a v Kyjeve ich vrahov – Herojov Ukrajiny..

Už v roku 1995 skupina Ukrajinských poslancov upozorňovala na vzrastajúce reminiscencie z minulosti a rastúci kladný vzťah k nim, ktoré vrhajú Ukrajinu naspäť do jej krvilačnej minulosti.

Súčasná vojna v Donbase nie je vojnou Ukrajinsko – Ruskou, ale snahou ruskej menšiny o zachovanie svojej kultúry a národnej identity, ktorú v  nacionalistickej Ukrajine čaká viac alebo menej krutý osud, osud národných menšín z roku 1943.

Ministerstvo školstva Ukrajiny za vzor pre výchovu mladých Ukrajincov dáva „herojov“ a „étos“ OUN-UPA.

Zofia Szwal, ktorá ako 10 ročná spolu z 3 ročným bratom, ľsťou unikla smrti z rúk Herojov Ukrajiny, rozprava ako navštívila po desiatkach rokoch svoju rodnú dedinu Orzeszyn, z ktorej nič neostalo, len cesta. Navštívila susedov, s ktorými sa kedysi ako dieťa hrala. Ukrajinci sa čudovali ako sa mohlo stať že prežila, akcia predsa bola tak podrobne naplánovaná. Ukrajinky začali plakať a kričať, že je to návšteva z iného sveta. A jeden Ukrajinec sa opýtal či dokáže odpustiť tie beštiálne vraždy. Odpovedala, že áno.

*Timothy Snyder, Rekonstrukcja narodów. Polska, Ukraina, Litwa i Białoruś 1569-1999, Sejny 2009, ISBN 978-83-86872-78-7, s. 190

Mariusz Malinowski

57 komentárov

 • mali na vyber kedze rumuni tu nedosli

 • Ze sta tisíc vyvražděných Poláků jich pár přežilo, hlavně malých dětí. Později jejich výpovědi sepsal Piotrowsky. Pár ukázek je zde: http://osina.cz/banderovci-genocida/

  Děda byl po válce na vojně na východním slovensku a až do smrti vzpomínal jak tam viděl stromy plné oběšených vesničanů zavražděných Banderovci (kteří tam vraždili ještě po válce).

 • Ono treba sa z historie poučiť, ale ona koťuha sa zvykne aj opakovať čiže tie reči o referende o vystúpení Slovenska z EU a ono sa to stane tak to za A a za B čo sa môže prihodiť Slovensku vzhľadom na už raz zažitú historiu aj toto si musia páni organizátori referenda uvedomiť – otázka či sa potom nezdekujú ako vo VB Nigel Farage a Johnson, nie to sranda a toto by si mali všetci ľudia na Slovensku uvedomiť včetne príslušníkov nár. menšín.

  • otázka skôr stojí tak, čo s nami bude, ak z EU nevystúpime.
   Pre odpoveď netreba chodiť ďaleko, stačí sa pozrieť do Londýna, kde je starostom vyznávač agresívneho a militantného náboženstva, alebo do nemeckého Kolína, kde vyznávači toho istého náboženstva znásilňovali a obťažovali nemecké ženy. Jeden príklad z milióna, pre ktorý treba opustiť EU.
   Aj keby malo Slovensko hneď na druhý deň po vystúpení z EU skrachovať, bezpečnosť mojich blízkych je pre mňa väčšou hodnotou ako ekonomické blaho. A preto zahlasujem za vystúpenie SR z EU všetkými desiatimi.

 • Mariusz Malinowski

  z tebou bolsevik sa neda michas hrusky z jablkami a je to obycajny trolling nepises nic k veci, studovanie okupacie csr zacninod 1920 roku tam najdes kluc, a nepis o vyvrazdovani na etnickom zaklade lebo su to voloviny. Nedavas zoadne priklady len sutok nezmyslov. A stale je to mimo temu.

  • jedna kniha pre teba: 100 dokumentu o vzniku války
   není hruba, nemá ani nijaky dej, proste len fakta. okrem ineho, ako pochodovali nemci v polsku do vyhladzovacich taborov. ups, pardon, toto je zakazane spominat. vies co, drz sa sionistickej historie, ta je jedina pravdiva az na vecne casy, a zabudni na tuto a ine knihy co pisu nesionisticku verziu historie.

   • Mariusz Malinowski

    si trapny a robis tu zbyrocnt trooling navrhne aby ta zablokovali, to je pod uroven co pises.

    • Takže ked ti niekto dodá zdroj o ktory ziadas, tak je to troling, dakujem za vysvětlení významu slova troling, z toho usudzujem že každý koho označis za trola bude člověk co má toho nastudované viac než ty.

     • On si tú robí svoju propagandu. Poliaci vyvražďovali Židov, Poliaci podpísali s Hitlerom ako prvý dohody, v 1938 začali okupovať susedné krajiny a chystali sa robiť genocídy, ale prepočítali sa.

      Tak to teraz hrajú na obete, pritom sa chovali ako najväčšie svine.
      Sliepky stále chovajú v zakázaných klietkach, ale to im nebráni viesť štvavú protiruskú kampaň a štvať ostatných do novej vojny.
      Dokonca požadovali aj jadrové zbrane.

      „24.09.2014 14:14
      Bývalý poľský prezident Lech Walesa si želá, aby Poľsko pre hrozby z Ruska disponovalo jadrovými zbraňami.“

      Pošahaný, psychicky narušený národ.

     • Zacitujem nášho Poľského kamaráta:
      „Mariusz Malinowski 11. 07. 2016 11:27
      v 1920 Poliaci bojovali z Bolsevikmi ktori snazili sa prerazit na zapad, Masaryk vyderal Polsko, pozasatvil vlaky z pomocou
      a zapadnym emisarom povedalv Prahe ze Polsku netreba pomahat, nasledne vynutil si aby Poliaci odstupili od plebiscitu v Tesinsku.
      Poliaci nemali na Vyber a ustupili. Cely cas povazovali to za podraz.
      To co spravili z politickeho hladiska v 1938 roku bolo plne legitimne, avsak spravili to v odpornej spolocnosti Hitlera,“

      Podľa nášho Poľského priateľa bolo úplne legitímne ak Poľsko za pomoci Hitlera:
      „Poľská vláda odovzdala svoje územné požiadavky nie do Prahy, ale priamo do Bratislavy. Týkali sa územia v okolí Čadce, časti tatranských lesov, Javoriny, Pienín na Dunajci, rieky Poprad a ďalších miest, s celkom približne 6000 obyvateľmi.[12] Slovenská autonómna vláda poľskú nótu odmietla a navrhla rokovania na základe etnického princípu. Nasledovalo poľské ultimátum a autonómna slovenská aj česko-slovenská vláda, ktoré v tom čase stáli pred vyriešením územných sporov s Maďarskom, hrozbe použitia sily ustúpili.

      24. novembra 1938 zaútočil v Oravskom Podzámku zhromaždený dav kamením na autobus s poľskou delegáciou a poľská vláda obratom oznámila, že v záujme zabezpečenia pokoja bude sporné územie obsadené poľskou armádou. Nasledujúceho dopoludnia zahájila Samostatná operačná skupina „Sliezsko“ poľskej armády vstup do Čadčianska, stráženého zosilnenou obranou česko-slovenskej armády. Nastali urputné ústupové boje so zapojením delostrelectva a bombardérov. Ďalší deň bola oblasť obsadená poľským vojskom. K podobnému stretu došlo v blízkosti Javoriny.[13] 30. novembra 1938 bol podpísaný delimitačný protokol. Česko-Slovensko stratilo na slovensku územie o celkovej rozlohe 226 km2 so 4280 obyvateľmi.[13] Poľské úrady začali na anektovanom území vykonávať násilnú asimiláciu obyvateľstva. Poľština bola zavedená ako jediná úradná reč a príslušníci slovenskej inteligencie boli z územia vysídľovaní.[14]“

      A s Maďarskom mali dohodu na úplnej likvidácia Slovenska. Toto náš Poľský priateľ označuje za plne legitímne, rozdeliť si Slovensko a postupne asimilovať a nepoddajných Slovákov vyvražďiť.

  • Je to účinný troll. Jeho cieľom je vyprovokovať ťa a vybudiť v tebe zlo. On má čiastočne pravdu, ale ju aj nemá. Spor medzi bývalým protektorátom Bohmen und Moravia a Slovakštátom bol smiešny, jednalo sa vždy iba o pár pohraničných dedín, aj tak vo vačšine obývaných zmiešaným obyvateľstvom. Úuah, sentimenty sú nebezpečné, sion na nich vie zarobiť a na dejiny sa každý pozerá inak.
   Návody na genocídu sú aj v biblii. Myslím, že najmenej zlej krvi robí nekrvavý odsun, asi taký ako spravili Česi Nemcom. Dostali čo chceli, Heim ins Reich. Ale musím uznať, že ak sudeťáci alebo karpatskí Nemci ako súčasť Wehrmachtu alebo SS neboli pod rozkazmi, mali tendenciu chovať sa k Čechom alebo Slovákom ako ludia, na rozdiel od spracovaných autentických z Heimatlandu, pre ktorých sme boli to čo sme pre nich aj teraz. Reálne títo ludia boli svojou vlastnou vládou zneužití ako sú dnes zneužívaní homoši a kde aké iné minoritky.

   • Mariusz Malinowski

    Ano to bol smiesny spor a Polske vojska, ktore tam vosli boli prekvapene, ze nikto ich nevita, lebo vraj oslobodzovali polsku mensinu.
    Take veci sa v dejinach stavaju. Ale to nema nic spolocne z GENOCIDUM ARTROX n Volyni.
    Ty sposobom uvazovania vieme vzdy najst na kazdeho nieco a ked nenajdme tak si to vymyslime, a viem ospravedlnit Holocaus, Rwandu. Genocidu Armenov cokolvek.
    Treba mat intelektualnu lepru aby tak uvazovat.

    • Smiešny spor pre Poliaka – okupovať, vyháňať a vyvražďovať na území iného štátu po dohode s Hitlerom.
     Ha ha ha, sa smejeme všetci.

 • Diskutujuci pod clankami by malitroskaj brzdit a nevyberat len jedne ciastocky historie.Pozrite sa na terajsku verchusku na SR a budte radi ze nie su 50te roky.Pekny popis historie je interviu s Olesom Buzinom pod nazvom“Kratka historia Ukrajiny“ .Mariusz dobry clanok a diskutujuci nic vzlom,emocie prec ,chladny rozum a hlavne poucit sa z historie aby sa neopakovala ..

  • V článku som nenašiel žiadnu zmienku o tom, čo predchádzalo Banderovcom, kde vznikli a vďaka komu vznikli.

   Poučiť sa histórie v prípade Poľska?
   Ktoré si jednostranne prifarbuje históriu? https://www.youtube.com/watch?v=-Yg2Sqj9E9U
   Vyzerá takto:

   2012 „Pokłosie
   Film inšpirovaný masakrom Židov v Jedwabnom.
   Odhadom 350 – 500 Židov upálili v stodole za pomoci miestnych v roku 1941.
   Ako predloha poslúžila kniha amerického historika poľského pôvodu Jana Tomasza Grossa, tá už v roku 2000 vyvolala veľký šok.

   Nový film o vraždení Židov počas 2. svetovej vojny rozdelil nielen obyčajných Poliakov, ale aj politikov.
   „Som krajne kritický k tomu, čo volám redukciou Poľska,“ argumentoval pre spravodajskú stanicu TVN24. Podľa neho je to protipoľská činnosť.
   „Je nepochopiteľné, že tento film bol financovaný zo štátnych peňazí,“ povedal a dodal, že keď sa PiS vráti k moci, takéto filmy vznikať nebudú.“ //PiS vyhral voľby
   „Je to len film,“ dodáva Stuhr, ktorý tvrdí, že Poliaci by sa mali s tragickými dejinami vyrovnať.“

   • Mariusz Malinowski

    a co to ms z tym spolocne, co to ms spolocne z Banderou, a ako vidis Poliaci ten film natocili, ta vec bola uz vysetrena v 1949 roku a poachatelia boli odsudeni. Antysemitizmus bol vsade. a bolo par doslova par pripadov ked poliaci vrazdili zidov Len co to ma spolocne z Banderou?

    • Malinowski, čo my máme spoločné s Banderom, že nás tým otravuješ ale nenapíšeš nám, ako ste ste chceli vyvraždiť za pomoci Hitlera Slovákov? V 1938 ste začali.

     Čo nepíšeš o zločinoch Poliakov, či to ako povedal Jaroslaw Kaczyński, je to protipoľská činnosť?

   • odporucam pozriet aj toto, normalne Vam pride zle, su to totiz autenticke zabery tych cias a su tam aj zabery ktore doteraz neboli zverejnene

    • Zle mi nepřišlo, lebo počas vojny vraždili, mučili vsetci zúčastnění. Ale len vítězné mocnosti zavraždili PO VOJNE v koncentračních táborech skoro dva miliony civilistov z řad tych co přehráli.

     • Knieza Myskin

      mozes byt konkretny ?
      osobne su mi blizsie zname len deportacie nemcov z Ciech

     • http://www.martinus.sk/?uItem=191920

      tych co len vystahovali mali stastie. Po vojne proste niekto musel byt ten zly a musel zaplatit.

      Nemci pocas vojny pachali vselijake zvěrstva, tak jako vsetky strany. Ale po vojne, ked nemci zlozili zbrane, spojenci pokracovali vo vojne. Miliony nemcov sa dostali do pracovnych taborov bez strechy nad hlavou, s minimom jedla a vody. Vela ich muselo pracovat na „obnove“ vitaznych krajin. Technicky vzato otroci.
      Vsetko co robili nemci pocas vojny svojim nepriatelom, robili Anglicania, francuzi americania a sovieti Po vojne, v case mieru Nemcom.
      Plus odmietali cervenemu krizu aby uveznenym nemcom pomahal. Tie tabory smrti existovali niekolko rokov po vojne ( tusim 4, ale nebudem klamat) a a na konci tento novinar co tu knihu napisal, spocital ze len na zapadnej strane sa domov nevrátilo 1.5 miliona nemcov co zarucene prezili vojnu.

     • kdeže v martinuse je to uz prakticky nedostupne, tak tu je link kde si to mozete objednat, dodavaju aj na slovensko. http://eshop.guidemedia.cz/historie-a-politika/14347/ostatni-ztraty-james-bacque-155545.htm

     • no neviem, či je Vami postovaná kniha z najdôveryhodnejších… https://en.wikipedia.org/wiki/Other_Losses

     • Precitaj si ju a sprav si vlastní názor. Precital som vela knich ktore su mírně povedené , kontroverzní, až zakázané. A su také preto lebo ukazují svět aky je, a dovolují si tvrdit že svět moze být lepší a dokonca ponukaju aj rieseniach.

     • Skúsim ju zohnať. Každopádne netvrdil som, že kniha je kontroverzná, ale že nie je dôveryhodná. A na to, aby som si overil, čo všetko autor v knihe použil a ako, žiaľ, nieto času – koniec-koncov ako pri každej knihe o histórií.

     • je viac doverihodna ako holocaust, zdroje informacii su nielen informacie od prezivsich a ocitych svedkov, ale aj dukumentacne, teda o jeden dokazovy material viac ako pri holokauste.
      a to pisem preto lebo prave citam jednu revizionisticku knihu :), a v nej som narazil na zmienku o dalsej knihe pojednavajucej vrazdenie nemeckych civilistov v koncentrecnych taboroch, tentokrat v polsku: John Sack: Oko za oko. Tuto som si objednal, ale podla popisu by to malo byt viac romanove, nie tak suche fakta ako v Ostatni straty.
      A na dokreslenie, John Sack by mal byt americky vojnovy reporter, co presiel aj vietnamom a koreou,

 • zabijanie bezbrannych, a ktomu v presile je vzdy hrozne, ale kdo pozna historiu, a vie co robili Poliaci od roku 1919 do 1939, tak sa necuduje.
  Ano zabijat civilistov je hrozne, ale za to vsetko moze vlada, a to vratane Polskej v tomto pripade,

  • Mariusz Malinowski

   No napis co robili a co tom ma spolocne z Banderovcami.

   • banderovci cistili ukrajinu od cudzincov, poliaci cistili polsko od cudzincov, To maju obe krajiny spolocne. Polsko aj Ukrajina boli umelo vytvorene statne utvary inymi mocnostami a stvane vrazednym nacionalismom proti mensinam, To maju obe krajiny spolocne. A ten vrazedny nacionalismus z 30 a 40tych rokov sa preniesol do pritomnosti ako historicky odkaz predkov ktory musí každý spravny narodniar (poliak aj ukrajinec) ctit a zachovávat.
    a hore som ti napisal jednu knihu ktoru si nesmies precitat, lebo to nieje chvalene sionistickou radou.

    • Mariusz Malinowski

     fakta fakta fakta, cilsa datumy miesta udaje mas neco ? ked namas mlc.

     • Fakta vid vysie, pardon. Ty povazujes fakta za troling.
      Ako voláš toho kdo ziada fakty ale ked ich dostane tak začne urazat? To len aby sme věděli ako vidíš sám seba.

 • Volynsky masaker a dnes by sa dalo pouzit aj slovo genocida… bolo nieco, co castokrat predcilo aj vsetky tie najohavnejsie praktiky gestapa ci mengeleho… Je zaujimave, ze Poliaci vo svojej bezbrehej nenavisti k Rusku akosi ucelovo zabudaju na tuto cast svojej historie a paktuju so sucasnyn UA „diablom“… akoby nic nepochopili a nic nechceli vidiet…

  • Poliaci vyvražďovali na na základe náboženstva. Ako katolíci vyvražďovali právoslávnych a páčilo sa im to. Počas druhej svetovej sa spolu podieľali aj na vyvražďovaní Židov, paktovali s Hitlerom, ale za každých okolností sa stavajú do pozície my sme obete.

   Tu pramení ich frustrácia z Rusov:
   „V noci z 20. na 21. septembra 1610 Stanisław Żółkiewski dobyl Moskvu. Po polročnom obliehaní padol aj Smolensk. V roku 1611 donskí kozáci pod vedením kniežaťa Dmitrija Timofejeviča Trubeckého tiahli na Moskvu a vytlačili poľskú armádu do Kremľa. V auguste roku 1612 sa pri Moskve objavili spojenecké vojská Dmitrija Požarského, ktoré 22. – 24. augusta 1612 porazili poľskú armádu idúcu svojim krajanom do Kremľa na pomoc. Poľské vojsko obkľúčené v moskovskej pevnosti sa tak stalo korisťou vojska Dmitrija Požarského a padlo do zajatia.“

   „V roku 1349 Poľsko k svojmu územiu pripojilo Halič, a tak začali Poliaci a Litovci obsadzovať západné oblasti ruských krajín, oslabené od nájazdov Tatárov. Litovské knieža Gediminas si podmanilo Pinské kniežatstvo a víťazstvami nad ruskými kniežatami postupne získalo Kyjev a jeho okolie.“

   A tu je typický Poliak https://www.youtube.com/watch?v=-Yg2Sqj9E9U

   Poliaci sa sťažujú na Ukrajincov, sami Poliaci odstraňujú pamätníky:
   „Varšava 31. marca (TASR) 2016 – Poľské úrady sa rozhodli demontovať na celom území krajiny vyše 500 pamätníkov postavených z vďaky či na počesť ZSSR a previezť ich do depozitov múzeí, informoval riaditeľ poľského Inštitútu pamäti národa (IPN) Lukasz Kamiňski.“
   „Kamiňski v tejto súvislosti uviedol, že IPN bude na túto odlišnú interpretáciu konca druhej svetovej vojny na poľskom území upozorňovať aj Západ. „Musíme neustále vysvetľovať, prečo robíme rozhodnutia o likvidácii pamiatok. Západ má zjednodušenú verziu výkladu dejín, v ktorej sú Sovieti jeho spojencom, ale zabúda na ich spoluprácu s Nemeckom v prvých dvoch rokoch vojny,“ upozornil Kamiňski.“

   Opäť nič o 1934 a o 1938.

   • Mariusz Malinowski

    Na krizacke vypravy si zabudol…

   • Mariusz Malinowski

    Moj dedko bol pravoslavny a zomrel naturalnou smrtou nikto ho nezavrazdil, bud zacnes davat nejake konkretne datumy, udaje, pocty, ktot to vysetroval, alebo si… smiesny.

 • Mariusz Malinowski

  co to ma z tym spolocne? co maju spolocne nejake vojenske tahy a dohody z etnickymi cistkami, co ma spolocna dohoda z 1934 roku, kedy to nikto nemal sajnu co bude, v 1939. ceskoslovensko malo dohodu z CCCP preto poliaci snazili si aspon jednu hranicu zajistst. Vpad do Cesinska v 1938 bol legitimnou a jedinou odpovedou na Masarykovy dyku do hrbra z 1920. Mas nick bolsevik a si aj toho nicku hodny.

  • Typický Poliak. Okupuje to ČSR, robí to čistky, vraždí to, ale za každých okolností sa to tvári ako obeť.
   Skutočne netuším, prečo Poliakov nemá nikto rád.

   • Ja ti zase nasmecujem, ze si typicky cechoslovak ci slovak, z historie isiel a bojoval proti Carskemu Rusku, ked prisiel bolsevicky prevrat financovany Nemeckom a USA tak v ramci CS legii predal Kolcaka a ukradol imperatorske zlato a v 2 SV opat po boku Hitlera bol agresorom na vychode.Ako sa Ti to paci? A zabudol som , po 1945 participoval na vyhnani tuna zijuci obcanov CSR nemeckej narodnosti! Toto krasa,ze? Nebudem uz spominat okradanie vyhnanych cechov a zidov za Tisa!

    • aby som to chapal, ty marginalizujes polske genocidy mensin (nemcov, ukrajincov, rusov, cechov, slovakov a zidov) tym ze poukazujes na to jako slovaci (a cechoslovaci) sa spravali kde boli v podruci inych mocnosti?
     chapem to spravne?

     • Mariusz Malinowski

      daj priklad genocid nemcov rusov cechov slovakov a zidov len prosim ta taz radsej z novodobej historii nie z 12 storocia

     • napisal som ti to vyssie, ale necitaj to, je to anti sionisticka verzia historie, teda niecoho comu ty veris, a ja nechcem aby si stratil svoje ideály a zmysel svojej exitencie.

     • Mariusz Malinowski

      Co si napisal vyzsuie je tio tuho dost, daj fakta, datumy, cisla udaje , kto vysetroval a co vysetroval. A tym syjonizmom sa tu neohanaj, je to pod uroven rozmyslajuceho cloveka.

   • Mariusz Malinowski

    typicky bolsevik pise bes toho aby mal ponate o com pise.

  • Čo spravil Masarytk v 1920-tom ?

   • Mariusz Malinowski

    v 1920 Poliaci bojovali z Bolsevikmi ktori snazili sa prerazit na zapad, Masaryk vyderal Polsko, pozasatvil vlaky z pomocou
    a zapadnym emisarom povedalv Prahe ze Polsku netreba pomahat, nasledne vynutil si aby Poliaci odstupili od plebiscitu v Tesinsku.
    Poliaci nemali na Vyber a ustupili. Cely cas povazovali to za podraz.
    To co spravili z politickeho hladiska v 1938 roku bolo plne legitimne, avsak spravili to v odpornej spolocnosti Hitlera,

 • Polsko sa činilo:

  Po vojenskom obsadení a anexii Tešínska (vrátane malého pruhu Čadčianska pri dnešných česko-slovenských hraniciach) Poľskom v októbri 1938 pokračovali poľské snahy o „komplexné riešenie „česko-slovenského problému.[11] Poľsko podporovalo slovenskú iredentu a vyhlásenie slovenskej nezávislosti.[11] Keďže však slovenskí iredentisti nepostupovali z poľského pohľadu dostatočne rýchlo a rástol nemecký záujem o Slovensko, bola v Poľsku zahájená propagandistická kampaň na podporu poľských územných nárokov na Orave a Spiši. Vznikol Výbor pre pomoc Spišu, Orave a Kysuciam a Výbor zjednotených Poliakov na Orave. Bolo požadované pripojenie územia o celkovej rozlohe niekoľkých tisícov kilometrov štvorcových s viac ako stotisíc obyvateľmi.[12]

  Poľská vláda odovzdala svoje územné požiadavky nie do Prahy, ale priamo do Bratislavy. Týkali sa územia v okolí Čadce, časti tatranských lesov, Javoriny, Pienín na Dunajci, rieky Poprad a ďalších miest, s celkom približne 6000 obyvateľmi.[12] Slovenská autonómna vláda poľskú nótu odmietla a navrhla rokovania na základe etnického princípu. Nasledovalo poľské ultimátum a autonómna slovenská aj česko-slovenská vláda, ktoré v tom čase stáli pred vyriešením územných sporov s Maďarskom, hrozbe použitia sily ustúpili.

  24. novembra 1938 zaútočil v Oravskom Podzámku zhromaždený dav kamením na autobus s poľskou delegáciou a poľská vláda obratom oznámila, že v záujme zabezpečenia pokoja bude sporné územie obsadené poľskou armádou. Nasledujúceho dopoludnia zahájila Samostatná operačná skupina „Sliezsko“ poľskej armády vstup do Čadčianska, stráženého zosilnenou obranou česko-slovenskej armády. Nastali urputné ústupové boje so zapojením delostrelectva a bombardérov. Ďalší deň bola oblasť obsadená poľským vojskom. K podobnému stretu došlo v blízkosti Javoriny.[13] 30. novembra 1938 bol podpísaný delimitačný protokol. Česko-Slovensko stratilo na slovensku územie o celkovej rozlohe 226 km2 so 4280 obyvateľmi.[13] Poľské úrady začali na anektovanom území vykonávať násilnú asimiláciu obyvateľstva. Poľština bola zavedená ako jediná úradná reč a príslušníci slovenskej inteligencie boli z územia vysídľovaní.[14]

  A to ani nemám chuť pripomínať Poľské dohody s Hitlerom z rokov 1933/1934. Poliaci sa videli byť pánom sveta. Zlikvidovať Slovensko (priamo Slovákov), zlikvidovať Ukrajinu.

  • Kto má video s Putinom a Tuskom, ako mu Putin po obvineniach, že ZSSR paktovalo s Hitlerov vysvetlil, že to Poľsko paktovalo ako prvé.
   Ešte aj ako Tusk verejne pripomínal, ako ČSSR v 1968 obsadili Sovieti, len nespomenul, že veľmi nadšene sa zapojili v 1968 aj Poliaci a Maďari, ktorí sa tešili na ich spoločné hranice za Hitlera (začalo to Viedenskou arbitrážou), cieľ bol žiadni Slováci!

   Ale pokánia sa žiaden národ od Poliakov nedočká. Tí sa vždy pasujú do polohy obete a vládcov sveta. Stačí ak niekto povie, že sa podielali na genocíde Židov. Okamžite Poľský veľvyslanec protestuje, že veď to Poliaci boli obeť.

   Viete kto vytvoril Banderu? POLIACI!
   „Připojení území obydleného převážně Ukrajinci k Polsku zapříčinilo velké národnostní pnutí. Ukrajinci se v polském Haliči začali organizovat do různých polovojenských spolků a bojovali teroristickými praktikami proti polským úřadům a policii. Nakonec tak vznikla v roce 1929 nejznámější a nejmocnější skupina, Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN). Aktivity OUN začaly dosahovat takové míry, že polská vláda poslala do oblasti na konci roku 1930 speciální policejní složky k tzv. pacifikační akci. Po roce 1933, kdy Hitler převzal moc nad Německem, začalo docházet k sbližování nacistického Německa s ukrajinskými nacionalisty a nacisté začali posílat ukrajinským separatistům materiální a finanční pomoc.“

   Poliaci si mysleli, že vyhúpu s Hitlerom, ale Hitler prešťal Poliakov.

   • a to akože má ospravedlniť tie vraždy???

    Bandera bol terorista, to je holý fakt …. Ak bol nasratý na Poliakov, mal to riešiť politicky a legálne … Myslím teror pred tým ako sedel v tom koncentráku a inak ako VIP väzeň ….

    • Jánošík bol terorista, Štefánik separatista, ČSR vzniklo nezákonne a holý fakt aj je, že ty si idiot. Podstatné je, že ťa nezaujíma vyvražďovanie, prenasledovanie, vyháňanie a ponižovanie Ukrajincov, ktoré robili Poliaci.
     Si jednoduchší, zopakujem ti citáciu:

     „Poľské úrady začali na anektovanom území vykonávať násilnú asimiláciu obyvateľstva. Poľština bola zavedená ako jediná úradná reč a príslušníci slovenskej inteligencie boli z územia vysídľovaní.“

     To je o Slovensku 1938 ešte pred začiatkom vojny. Poliaci a Maďari mali v pláne pod ochranou Hitlera vyvraždiť a asimilovať Slovákov, vrátane hlupáka ako si ty (najskôr by si radostne kolaboroval ako tak čítam).
     Čistky na Ukrajine robili pred vojnou, mali tam medzi sebou vojnu, ale Poliaci nezvyknú spomínať vlastné zločiny, neukojené veľmocenské ambície.

     Poliaci kedysi vypálili Moskvu, teraz opäť pod ochranou veľkého vodcu z USA zbroja proti Rusom tak isto ako sa chystali porcovať ZSSR, ale historicky ako národ užitočných idiotov si myslia, že tentoraz im to vyjde. A ty hlupák, poúčaj ako niekto počas či pred druhou svetovou vojnou mal riešiť veci politicky a legálne. To môže len idiot, ktorý nepozná dejiny ani len z dejepisu ZŠ, nevie čo kedy a ako začalo. Prezradím ti a mal by si to vedieť najneskôr z posledného ročníka ZŠ:

     „Všeobecná deklarácia ľudských práv je deklarácia prijatá Valným zhromaždením Organizácie Spojených národov (A/RES/217, 10. december 1948), ktorá vymenúva a opisuje základné ľudské práva.“

     Dokážeš to nejak rozumovo spracovať?

     • Knieza Myskin

      Dokážeš to nejak rozumovo spracovať?

      dokazem 🙂
      pozri ked uvedies fakty je to ok aj ked su niekedy neprijemne
      ale mohol by si si odpustit zhadzovacne a povysenecke reci – ulahcilo by to komunikaciu

   • História je plná nespravodlivostí, každý európsky národ má ten svoj „holokaust“.
    Vzťahy je potrebné zakladať na tom čo nás spája a nie na tom, čo nás rozdeľuje.

    • 1934 Poliaci podpísali dohodu s Hitlerom. Celý natešení ako budú porciovať Slovensko, Ukrajinu, ZSSR.
     No nevidalo.
     2014 Poliaci podporujú Euromajdan vo vidine, ako budú porciovať Ukrajinu. Vedú nenávistnú, štvavú politiku voči Rusku. Dožadujú sa USA základní na svojom území.

     Opäť budú nariekať, že im robí niekto zle.
     Je to zakomplexovaný národ neukojených veľmocenských ambícií, ktorý pravidelne skúša jedno a to isté pokaždé s rovnakým výsledkom, ale skúšajú to neustále mysliac si, že tentoraz to dopadne v ich prospech.

     Kto koľkokrát počul od Poľských politikov povedať, že to Poľsko ako prvé podpísalo dohody s Hitlerom, že urobilo chyby a ospravedlňuje sa?
     Ja nie. Ale za to som x krát počul, že to ten zlý ZSSR podpísal s Hitlerom. Ibaže ZSSR ako posledné, kým Poliaci sa pripravovali na napadnutie ZSSR.

     Ten národ všeobecne nemá pokoru. Má megalománske predstavy, ale nie reálne zhodnotenie jeho možností a schopností.

     2014:
     „To, že je Poľsko najvernejším partnerom Američanov vo východnej Európe už dávno nie je tajomstvom. USA realizujú svoju antiruskú politiku na Ukrajine, pričom sa do značnej miery spoliehajú práve na Poľsko. Poľsko tiež, pre Washington, vykonáva istý druh dozoru nad pobaltskými krajinami a Ukrajinou. Mnohí experti si myslia, že aj snahy destabilizovať režim Alexandra Lukašenka USA realizujú hlavne prostredníctvom Poľska. Okrem toho, Poľsko je často používané Washingtonom ako protiváha Nemecka a Francúzska vo vnútri Európskej únie.

     A bol to práve Sikorský, kto bol spolu s ministrami zahraničia Nemecka a Francúzska garantom podpísania a splnenia dohôd Viktora Janukoviča s ukrajinskej opozície, ktoré podpísali 19. februára tohto roku v Kyjeve. Ako sa ukázalo, garantom krehkým, ale mazaným …

     Čo je teda v odpočutom zázname, ktorý publikuje Wprost?

     V súkromnom rozhovore Sikorský vyjadril názor, že zahraničná politika, ktorú robí premiér Poľska Donald Tusk a minister obrany Tomasz Siemoniak je chybou a poľsko-americké partnerstvo “nanič”. Táto spolupráca je pre Poľskou zlou, pretože vyvoláva “falošný pocit bezpečia”. Pričom minister zahraničia občas prechádza k šťavnatým “nediplomatickým” vyjadreniam:

     “Je to na hovno, my sa naťahujeme s Nemcami a Francúzmi, ale Američanov fajčíme, ako keby to bol posledný frajer. Problém Poľska je v tom, že nemáme národnú hrdosť a máme nízke sebavedomie. Také doritilezectvo.“

     Poliaci sú nepoučiteľní!
     Dookola opakujú tie isté chyby, ale keď sa to obráti proti nim, môže vždy za to niekto iný.

     Poliaci stvorili Banderu, Poliaci znovuobnovili banderovcov. Zas budú nariekať, zas bude niekto druhý zlý, len nikdy nie oni.
     Vždy to odskáču obyčajní ľudia, ale obyčajní ľudia volia politikov, volia štvavých Rusofóbov, sen o veľkom Poľsku, ktoré bude stredom vesmíru. Nebude.

     • Mariusz Malinowski

      Poliaci stvorili banderu? a ako prosim ta co nam za voloviny este napises?

     • Malinowski, nauč sa čítať. Všetko bolo napísané. Očakávam tvoje články o tom, ako ste okupovali ČSR, vyvražďovali na etnickom základe obyvateľstvo okolitých štátov.

      Ale predviedol si sa dokonale. Síce sme podpísali dohodu s Hitlerom, pripravovali sa na okupáciu a vyvražďovanie iných, ale citujem: „co ma spolocna dohoda z 1934 roku, kedy to nikto nemal sajnu co bude, v 1939“.
      Preto Poliaci začali okupovať susedné štáty už 1938, lebo nemali šajnu za z nacistických spolu okupantov, sa nakoniec stanú okupovaní.

      1968 si to Poliaci zopákli.

     • Knieza Myskin

      bolsevici
      podla mna moc pausalizujes

      napriklad naozaj si myslis ze Poliaci mali v 1968 na vyber ? myslim si ze to co sa stalo v 1968 bol dosledok komunizmu a nesuviselo to s tym ze nejaki poliaci existovali
      Keby si uviedol ze rok 1968 iniciovali poliaci a z nejakeho vlastneho dovodu, tak to by bol argument ktorym by sa bolo mozne zaoberat
      ale uviest len nejaky vonkajsi fakt bez uvedenie dovodov a suvislosti je dost nepresne
      proste poliaci vtedy nemali na vyber rovnako ako nemali na vyber ani nemci ani madari
      a vobec to nesuviselo s ich narodnostou

      Ano aj poliaci maju v dejinach chyby a cierne skvrny, ale absolutizovat ich je naozaj hlupost – je to velmi jednostranne

Pridaj komentár