80% Francúzov si myslí, že Hollandeho vláda je neschopná

(MZC/DWN) – Po politických prázdninách sa  francúzsky prezident Francois Hollande sa stretáva s obrovskými problémami. Ekonomika krajiny stagnuje. Rozpočtový deficit sa  vymyká kontrole.

Občania stratili všetku dôveru vo vládu. Dokonca aj od svojich vlastných členov socialistickej strany prichádza útok na Hollandeho.

V minulom týždni, povedal francúzsky minister financií Michel Sapin, že ekonomika krajiny sa „rúca“.

Rast v posledných šiestich mesiacoch bol 0 percent. Vláda preto znížila odhad rastu pre tento rok na 0,5 percenta HDP.

Premier Manuel Valls povedal, že jeseň bude „ťažka a horúca“ .

Miera nezamestnanosti vo Francúzsku je rekordná . Okrem toho  EÚ vyvíja tlak na Francúzov, pretože to nič nerobí s nadmerným  deficitom verejných financií.

„Máme nulový rast vo Francúzsku a v Európe,“ cituje BI Premier.

V Nemecku a Taliansku,  sa HDP  dokonca zmenšil v druhom štvrťroku (viac tu ). Kvôli slabej hospodárskej činnosti  a s tým spojeného poklesu objemu poskytnutých úverov v eurozóne. Hrozba deflácie je stále aktuálna.

Hollande v reakcii na hospodársku biedu, formuloval takzvaný „Pakt zodpovednosti“, ktorý umožňuje tvorbu nových pracovných miest. Ale tento pakt utrpel vážnu porážku pri súde v priebehu letných prázdnin.

Ústavný súd odmieta kľúčovú časť návrhu, podľa ktorého by sa príspevky na sociálne zabezpečenie pre skupiny s nízkymi príjmami, mali byť znížené.

Prieskum inštitútu FIFG ukazuje, že Francúzi majú Hollandeho plné zuby a považujú ho za neschopného. 

82 percent opýtaných uviedlo, že nemajú dôveru vo vládu, pokiaľ ide o znižovanie deficitov.

Navyše, 84 percent Francúzov neočakáva konkrétne výsledky, pokiaľ ide o posilnenie ekonomiky a  85 percent hovorí, že francúzska vláda nedosiahne nič konkrétneho v boji proti nezamestnanosti.

Dokonca aj osobné obľuba Hollandeho je na historických minimách.Viac ako polovica Francúzov je nespokojná so svojim prezidentom.  Celkovo 54 percent Francúzov (viac