Ako sa vyrába proruská propaganda

Hoci je Medzičas povestný „platenou ruskou propagandou“, v skutočnosti sa zaoberáme len tým, čo sú najdôležitejšie problémy Európy okolo nás a naviac používame kritický pohľad, ktorý nie je totožný s pohľadom tak urputne pretláčaným médiami. V skutočnosti považujeme aj správy z Ruska za propagandu a pokiaľ narazíme na flagrantný príklad manipulácie z ruskej strany, je dobré na to poukázať.

MGU, Sergej Savosťjanov (TASS)

MGU, Sergej Savosťjanov (TASS)

Dnes novinami prebehla fantastická správa agentúry TASS, že ruská Moskovská štátna univerzita (MGU) sa stala piatou najvyššie oceňovanou univerzitou v Európe – hneď za klasickou dvojkou Oxbridge , Imperial College v Londýne a Švajčiarskym štátnym technologickým inštitútom. Výsledok ma zarazil, keďže z hlavy viem o minimálne piatich  univerzitách so zaručene vyšším ratingom,

Stačilo trocha ťukania výsledok sa dostavil, ide o prieskum na základe reputačného vyhodnocovania a ide len o regionálny prieskum – ako uviedla tlačová agentúra Thomson Reuters.

Vzhľadom na jazykovú bariéru a tiež menšie kontakty so svetom vyplývajúcimi z umiestnenia škôl v menej favorizovaných regiónoch, je regionálne lokálne reputačné hodnotenie výrazne odlišné od hodnotenia celosvetového. Reálne je ruská MGU na 52.mieste na svete (inak super výsledok, gratulujem, kedže podľa štandartného kritéria je MGU na 129.mieste, alebo dokonca niekde okolo 250.miesta) a v tabuľke, ktorá je uvedená, sú pred ňou v celosvetovom rebríčku ešte ďalšie štyri univerzity.

Záver je ako vždy jasný – neveriť, nedôverovať, preverovať. Osobne ma však reputačný výsledok MGU mimoriadne prekvapil. Považujem ho za extrémne vysoké umiestnenie a je to znak, že hoci podľa mnohých kritérií ruské univerzity nedosahujú ani zďaleka na úroveň západných, reálna práca, výstupy ich kvalita, možnosti rastu a vedeckej perspektívy sú v komunite školských a vedeckých pracovníkov oceňované trocha inak než len podľa ekonomických a politických kritérií. Takže z tohto hľadiska je celkom dobre možné, že si v Európe človek z Litvy, rozumejúci rusky radšej zvolí MGU ako by išiel do Mníchova, pretože na osobnom raste získa v Moskve viac. A je to ďalší príznak, že sa Rusov neoplatí podceňovať. Zrejme na tom nie sú až tak zle keď ich komunita odborníkov radí  tak vysoko…

 

 

Zdroj:

Pridaj komentár