Ako to dopadne, keď novinári píšu o čom vedia veľké (cenzurované)…

Niet pochýb, že informácií z celého sveta je toľko, že ich ľudia nestíhajú sledovať a nie to ešte overovať a porovnávať s realitou. Nakoniec to dopadne tak, že existuje pár najviac dôveryhodných zdrojov, ktoré sa neoverujú a je možné sa na ne odvolávať. Nemecký časopis s puncom serióznosti Die Welt  medzi takéto zdroje patrí.

Hlavnou konkurenciou sú na nemeckom trhu priam vzory serióznych novín ako  Frankfurter Allgemeine Zeitung, Süddeutsche Zeitung alebo Frankfurter Rundschau. Dokonca patrí medzi zakladateľov organizácie „serióznych“ European Dailies Alliance (EDA) a dlhodobo spolupracuje s podobnými denníkmi ako je anglický Daily Telegraph, Le Figaro z Francúzska alebo španielsky ABC.

Pre pár dňami však vo finančnej prílohe (!) napísal Die Welt informáciu o postupnom znižovaní strategických rezerv Ameriky, kde počas piatich rokov chce americká vláda rozpredať „závratný“ objem surovej ropy – skoro 60 miliónov barelov. A redaktor hneď začal splietať geopolitické, rádoby strategické úvahy, ako chce Amerika zaútočiť na trh s ropou a zvlášť na najväčších producentov, ktorými sú Rusko a Saudská Arábia.

Túto informáciu z amerických zdrojov prebrali aj ostatné denníky a agentúry, ktoré ju bez rozmyslu a komentára šíria do sveta. Zvlášť potešení boli ruskí propagandisti, ktorí si okamžite všimli  prezentáciu Die Welt ako „seriózneho denníka, ktorý netreba overovať“ a dokonale si ju vychutnali, keď do celého sveta začali vytrubovať propagandu o „škaredej a zákernej“ Amerike používajúcej ropu ako „politickú zbraň„.

Pre každého normálneho ekonóma je však celý článok kardinálnou blbosťou. Ak má totiž Amerika rozpredať 60 miliónov barelov počas piatich rokov, vydeľme to počtom rokov a počtom dní v roku aby sme dostali priemerný denný predaj tejto, ako sa vyjadrili Rusi, „politickej zbrane„. Toto číslo je „závratné„, skoro 33 tisíc barelov denne.

Teraz si pozrime, aká je globálna denná produkcia surovej ropy, ktorú chce Amerika svojim šokujúcim predajom rozkolísať. Medzinárodná energetická agentúra (IEA) vydáva prehľady o tom, koľko ropy a tekutých uhľovodíkov sa denne na celom svete produkuje. Toto číslo je samozrejme oproti americkému objemu „skoro zanedbateľné„, len nejakých mizerných 93 miliónov barelov. Denne.

A čo sa týka ropy ako „politickej zbrane“ proti Rusom a Saudom, je to informácia, pri ktorej mám chuť sa od smiechu váľať po podlahe. Rusko sa dostalo tento rok tesne na čelo producentov s priemerným objemom vyše desať a pol miliónov barelov denne, tesne nasledované Saudskou Arábiou, ktorej ťažba tiež prekračuje hranicu desiatich miliónov barelov denne. Pre nechápavých opakujem ešte raz: vyše desať miliónov barelov denne.

Ak budeme pokračovať v sarkastickom tóne, je viac ako zrejmé, že tri desatiny promile celosvetovej produkcie otrasie rovnováhou svetového trhu. A tých 33 tisíc amerických barelov „skoro“ zaplní denne jeden tanker. To skoro znamená, že tankovanie treba zopakovať minimálne 60 krát pri skutočne veľkom  tankeri s objemom 2-3 milióny barelov.

Môžeme ešte veriť médiám?

Pri politických informáciách už dávno nie, správy agentúr a veľkých mediálnych firiem sú účelovo manipulované. Pri ekonomických, ktoré uvádzali odborníci na danú problematiku, sa dalo spoľahnúť aspoň na čísla a ich správne zaradenie, ak už predikcie boli vyjadrované podľa politických preferencií autora.

Lenže hlúposť z Die Welt by si žiaden odborník nedovolil vypustiť. Pokračujúc ďalej, ak je objem amerického predaja celosvetovo zanedbateľný (cca rovný trojdennej americkej spotrebe) , potom sú aj všetky geopolitické hodnotenia denníka Die Welt jalovým balastom. Ťažko povedať, či je dôvodom šetrenie, alebo len obyčajné prehliadnutie.  Je to vlastne jedno, bohužiaľ, dnes sa skutočne nedá veriť už ani „serióznym denníkom, ktoré netreba overovať„. A pri článkoch, ktoré píšu študenti pod hlavičkou odporných demagogických plátkov šíriacich na Slovensku proamerickú propagandu, je klamstvom všetko od úvodného riadku.

Zdroj:

5 komentárov

Pridaj komentár