Akýkoľvek výsledok Brexitu nie je katastrofou.

Samotné referendum je pre EU katastrofou samo o sebe, bez  ohľadu na výsledok.

Po desaťročiach budovania „spoločnej Európy je táto v stave, že projekt vidí ako neúspešný minimálne (!) 45% obyvateľov jedného z najvýznamnejších členských štátov únie.

Dovoľujem si tvrdiť, že v iných štátoch únie nie je situácia o moc iná. Žalostný výsledok za celé tie roky.

Považovať víťazstvo zástancov zachovania členstva Británie v EU za nejaký úspech EU je proste naivné. Aní pomer 55 ku 45 nie je dôvod k ódam na radosť a ten výsledok bude asi tesnejší a možno aj tesne v smere „exit“.

Takže minimálne 45% občanov Británie EU za tie roky tak „nadchla“, že s ňou nechcú nič mať. Dnes možno 45 až 50, zajtra možno 60…

UK_EU_referendum_polling

EU nebola v posledných rokoch v Británii (a asi aj nikde inde) populárna. Zelenou sú stúpenci členstva, červenou „brexiťáci“ a modrým je to jedno. Zdroj: Wikipedia

Nech dopadne referendum akokoľvek, znamená v zásade to, že cca (konzervatívny odhad) 45% obyvateľstva Británie je vo zväzku EU tak akosi z donútenia. Koľko to bude v nasledujúcich mesiacoch a rokoch ? Teda samozrejme za predpokladu že referendum dopadne podľa predstáv Bruselu.

Iste, mnoho vecí v každej spoločnosti robí občan z donútenia, nielen to, že musí strpieť členstvo svojej krajiny v EU.

Brexit1

ilustračné foto, zdroj YouTube.com

Šťastná by to bola spoločnosť, kedy by občania väčšinu povinností daných štátom robili s radosťou a z presvedčenia. Myslím, že na takýto stav v jednotlivých štátov únie nedúfa aj ten najnaivnejší eurooptimista. 85% sympatií obyvateľstva, ako má ten „zlý“ Putin, to je pre EU elity príliš vzdialený most.

Dnes sú neplatení eurooptimisti  vyložene vzácnym druhom občana. A tak systém ako aj  národné „podsystémy“ EU čoraz viac stoja na represívnych zložkách jednotlivých štátov. Už viac na všetkých tých § boja proti „extrémizmu“ a rôznym „kotlebovcom“, cenzúre, než na nejakom nadšení ľudí za spoločnú EU vec.

Obyvatelia Európy v princípe nemôžu Brexitom nič získať, rovnako ako nemôžu ním nič stratiť.

Napríklad v otázke „rasizmu“, teda v potlačovaní ľudských práv domácich obyvateľov v  rámci multikulti politiky, je Británia tradičným lídrom. Aj keď tu by sa vzhľadom k meritu veci, skôr hodil poslovenčený pojem z nemčiny – fírerom.

Na Medzičase sme svojho času písali o prípade Rotherham

Množstvo vnútorných problémov, ktoré Británia má, sú diplomaticky povedané miestnej proveniencie, ľudovo povedané dielom miestnych tĺkov. Brusel sa na nich priamo nepodieľal. V mnohých oblastiach života bola Britská koruna „pápežskejšia ako pápež“. To všetko iste zahrnú britskí voliči do svojho rozhodnutia.

Okolo vraždy poslankyne  anglického parlamentu Jo Cox, sa rozpútala vlna špekulácií. Ako dôsledok vraždy poslankyne (z radov stúpencov EU)  sa očakáva, že voliči sa pod vplyvom čerstvej emócie rozhodnú hlasovať za EU.

„Eurohodnotové“ médiá sa snažia s prípadu vytĺcť maximum a priradiť vraha k miestnej „krajnej pravici“. Nezávislé spomínajú aj názor, že ide o špeciálnu operáciu, pri ktorej sa život Jo Cox obetoval za „európske hodnoty“.

Ak by Jo Cox mala zomrieť pre zotrvanie Británie v EU, tak jej „obeť“ je asi rovnakého významu, ako smrť obrancu Reichstagu v máji 1945.

Ochod či zotrvanie Británie v EU nemá pre neustále sa prehlbujúcu krízu v Európe zasadný význam, pretože ide o krízu systémovú. Je preto v princípe aj jedno, na ktorej strane hranice EU kríza systému prebieha.

Ako príklad „prínosu“ nečlenstva v EU je možné uviesť Nórsko so všetkými jeho plusmi a mínusmi. Tu si môžeme spomenúť napríklad na „krádeže“ detí na nórsky spôsob, ktoré asi nemajú v EU obdobu, či na tzv. „nórske“ fondy.

 

9 komentárov

  • Keby chceli manipulovat, mohli dat hlasovanie vcera, ked bol vo Francuzsku futbalovy zapas Anglicka. Tipujem ze vacsina fandov su zastanci Brexitu.
    Hlasuje sa uprostred pauzy, vo stvrtok sa nehra futbal.

  • Svet sa globalizuje. Kedysi ked vladli krali a cisari, tak bolo niekolko malo statov ktore spravovali velke uzemia. Potom prisli mladi sionisticki vlci a znicili kralov aj cisarov aby ovladli tieto uzemia. Teraz prichadza doba opětovného zjednocovania uzemii pod jednu hlavicku. Ale ta hlavicka nebude prezident, ani parlament, ani senat. Bude to pod hlavickou korporacii.
    Dnes prezivame prechodny cas, ked Korporacie defakto vsetko riadia, ale skryvaju sa za stenou parlamentov a senatov. Je len otázka a mnohy znas sa doziju jej odpovede, jako korporacie znicia tu stenu co ich chrani a budu vladnut bez skrupuli.

    Je uplne jedno jako sa briti rozhodnu. lebo rozhoduju len o tom ci kroporacie sa kryju britskym parlamentom alebo bruselskym.
    Este jednoduchsie: Je to cele len fraska.

    • Marcus Antonius

      Skutocna vlada korporacii este len pride. JE to len otazka casu. Ale je pravda ze staty maju v rukach coraz mensiu moc a politici sa uz zacinaju menit na babky. V buducnosti staty ako ich pozname dnes uplne zaniknu a nahradi ich vlada penazi.

  • Nesuhlasim s nazorom, ze „Obyvatelia Európy v princípe nemôžu Brexitom nič získať, rovnako ako nemôžu ním nič stratiť.“

    Ak by nejake dalsie clenske staty chceli nasledovat Britske vystupenie, mohli by tak urobit a prehlasit Britaniu za svoj vzor.
    Uprimne, cielom EU, je vytvorit z jednotlivych clenskych statov provincie a tam smerujeme. Uz den po Brexite sa bude hlasovat o vytvoreni Europskej armady.

    Nikym nevoleni zastupcovia EK, prehlasovali za 40 rokov Britov 70 krat pri akomkolvek Britskom navrhu smernice. A to si myslime, ze Britania je tu ten na koni. Nie je. Na koni su hlavne Nemci a Francuzi.

    Drzim palce Britom, aby odisli… a Camerona prehlasit za vlastizradcu. Nechapem ako moze Koruna drzat hubu a krok s tym, ze jej kralovstvo sa premiena na Europsku koloniu… mozno je to uz vekom, ale ze ju hanba neplieska, nechapem.

    • nič nie je čierne ani biele.
      Ak by napríklad po rozpade EU to tu chytili rôzni „slovenskí“ mimovládkari a slniečkári tak možno by sme po čase so smútkom na časy v Únii spomínali.
      Vo všeobecnosti sa predpokladá, že mimovládkari a slniečkári odídu z pozícií súčasne so zánikom únie, a v tom by mal byť asi hlavný prínos rozpadu EU, ale to je dosť ilúzia.
      Pokiaľ ich bude naďalej mať kto financovať, stále budú meniť spoločnosť na obraz svoj, t.j. deštruovať naše životy..

      • mimovládkari a podobná západom financovaná bagáž to tu má podchytené už minimálne 20 rokov…

      • Mimovladkarov s nejakou mocou je dokopy sto aj s topankami, z toho vacsina, teda tych 80 ludi zije v Bratislave. Ostatok zije roztruseny po Slovensku (Bratislavska kaviaren po vzore tej Prazskej). Ludia hlavne nesmu dovolit politikom, ktori maju jasne progresivne ciele, dostat sa k moci (Poliacik a spol.) a ist si tou zlou „narodnou“ cestou, povysovat narodne zaujmy nad tie nadnarodne korporatne zaujmy.

        Matovicove eurohodnotove ritolezstvo tiez smrdi ludom od hlavy a je to proste vidiet, ze ak spravi jeden krok vedla, tak konci bleskovo na smetisku dejin. A on tu chybu urobi, raz urcite. Mne je nad Slnko jasne, ze tento clovek si prisiel do parlamentu proste nahrabat to, co sa da, s tym, ze sa bude hrat na dobreho policajta (a Fico bude ten zly policajt) a ludia mu to budu zrat, nebudu. „Zlodej krici, chytte zlodeja!“

        Slnieckari nebudu mat moc, ak vo vlade nebudu ludia, ktori budu zastavat regresivne postoje (oikofobia, napr.). Je cas si vziat spat to, co patri ludom.

        • Správny popstreh, asi vymenia osoby aj rétoriku (v zmysle chytiť použiť a odhodiť), vymenia proeurópske figúrky za nacionalistické (Danko, kde sa vzal, tu sa vzal) a zbrojovky napotenciálnych konfliktoch čo zmanažujú, zarobia. Nič sa nedá robiť, ale prísun „obyvateľstva“ sa inak zastaviť nedá. Určite nie je, zlé ak to chvíľu bude balansovať na hrane dhlšie ako sa im bude páčiť, vtedy sa totiž ich figúrky budú biť. Konštatná je potreba ich figúrok (hercov) zháňať financie od nich (dojičov populácie).

  • Ohľadom atentátu na Jo Cox sa hromadí viac než veľa nezrovnalostí:

    http://aeronet.cz/news/glad-shes-gone-jo-coxova-byla-uspana-heparinem-britove-spekuluji-co-se-stalo-v-nemocnici-false-flag-za-mobilizaci-nerozhodnutych-britu-proti-brexitu-na-miste-utoku-probihalo-cviceni/

    Ohľadom prieskumov verejnej mienky:

    Pokiaľ prieskumy ukazujú pomer síl presne 50:50, znamená to, že sa usilovne pripravuje scenár podobný rakúskym voľbám. Aby boli zástancovia Brexitu iba veľmi tesne porazení a nebolo možné len tak ľahko preukázať zmanipulovanie hlasovania.

Pridaj komentár