Alojz Hlina – Vyvedie KDH z kolapsu ?

Za nového predsedu bol na sneme KDH v Ružomberku práve zvolený 46 ročný Alojz Hlina. Dostal 223 z 362 možných hlasov. Pre porovnanie: druhá bola E.Porubcová s 85 hlasmi, tretí L.Štefanec s 33 hlasmi, štvrtý M.Král s 9 hlasmi a cenu útechy – nula hlasov dostal J.Morovič.

Dôvody pre ktoré bol zvolený.

Ak ma hnutie ukázať že sa v niečom zmenilo, nemôže mat predsedu zvnútra, ktorý by bol potvrdením doterajšej línie. Naopak predseda zvonka je jasný signál verejnosti, že s obnovou KDH je to myslené vážne. Ako úspešný podnikateľ je zárukou organizačnej pružnosti a efektívnosti. Kreativita ale aj schopnosť pomenovať problémy týkajúce sa bežného človeka je u neho známa už dlhšie a nie je to len kauza Váhostav, ale aj mnohé ďalšie problémy .

Námietky pred snemom

Jedna námietka je jeho cholerická výbušná povaha, v KDH však existuje opačná skúsenosť, keď sa z človeka miernej povahy po nástup o funkcie stal obávaný diktátor (tajomník Petrík, ktorého potom horko-ťažko vyšupli na veľvyslanectvo, aby sa ho zbavili). Naopak, ak si bude vedomý tejto chyby, môže Hlina o to rozvážnejšie viesť.

Ďalšia námietka je nedostatočná vernosť kresťanským princípom – túto pred snemom námietku šírili ľudia ktorí ho bližšie nepoznali, Hlina sa jednoznačne hlási ku kresťanskému presvedčeniu a hodnotám, aj preto išiel na kandidátku KDH hoci mu to viacerí liberálnejšie orientovaní priatelia zazlievali. Nie je teda opodstatnená obava že by KDH priviedol do hodnotového multikulti-marazmu západných kresťanských demokracii.

Záver

Úloha je to ťažká, najväčšou vnútornou no skrývanou bolesťou KDH boli okresní a krajskí predsedovia, ktorí v mene svojho prospechu dokázali zablokovať akúkoľvek pozitívnu zmenu a títo teraz môžu predstavovať najväčšiu prekážku Hlinovej reforme. Nuž vnútrostrannícka demokracia má aj svoje nevýhody.

Nebude to lízanie smotany, ale ťažká práca s neistým výsledkom. Zaprajme teda aspoň dnes Hlinovi všetko dobré  a veľa úspechov.

 

https://sk.wikipedia.org/wiki/Alojz_Hlina

http://hnonline.sk/slovensko/678142-sledujeme-online-drama-v-kdh-hovori-sa-o-falsovani-a-podvode-novinarov-nasledne-vykazali

Hlinove názory na budúcnosť KDH

 

 

Doplnené

za podpredsedov boli zvolení M.Majerský z Levoče(ktorý na nátlak ľudí zvnútra stiahol kandidátku za predsedu) P.Zajac(už dlhšie ponímaný ako neformálny nástupca Figela) a P.Bobuľa. Uvidíme nakoľko budu Hlinovi oporou.

http://www.konzervativnyvyber.sk/j-miklosko-buducim-predsedom-kdh-bude-pavol-zajac/1338/

Doplnené

Podľa ďalších informácii za úspechom A.Hlinu sa skrýva predovšetkým podpora zo strany M.Majerského, ale aj P.Bobuľu a P.Zajaca. Takže môže sa o nich oprieť a zároveň mu môžu byť smerovaním v oblastiach, v ktorých A.Hlina nie je doma, ako napríklad zahraničná politika.

Doplnené

Názor zakladateľa KDH:

Na čelo až príliš seriózneho KDH prichádza performer, politický divadelník. Teraz ako predseda KDH bude musieť obe formy skombinovať. Hlina a KDH predstavujú dialektické spojenie, ale KDH muselo riskovať. V sobotnej Pravde mal článok o sneme KDH nadpis: KDH hrá vabank. Bolo jasné, že doterajší štýl politiky KDH nepozdvihne a na druhej strane hnutie sa nemôže vzdať svojich základných princípov. Zatiaľ prajem novému predsedovi úspech a Kresťanskodemokratickému hnutiu tiež.

Doplnené

Rada KDH si v sobotu 25.6.2016 zvolila šiestich členov predsedníctva. Stali sa nimi Renáta Ocílková, Miroslava Szitová, Eva Grey, Ivan Štefanec, Albín Maslaňák a Andrej Klapica. Informoval o tom predseda strany Alojz Hlina.

Ďalších troch členov predsedníctva by mala Rada voliť na jeseň. Jedno miesto v predsedníctve chce Hlina podľa svojich slov prenechať mladým, aby ich motivoval. Ďalšie dve miesta obsadí svojimi nomináciami, potrebuje však čas, aby sa „zodpovedne“ rozhodol.

 

 

 

 

22 komentárov

 • Knieza Myskin

  Mikloško otvorene o KDH: Za Figeľa sa ľudia báli povedať svoj názor. Žembovej nerozumiem a alkoholika som zažil. Terazky je Hlina majorom!
  http://www.parlamentnelisty.sk/arena/rozhovory/Miklosko-otvorene-o-KDH-Za-Figela-sa-ludia-bali-povedat-svoj-nazor-Zembovej-nerozumiem-a-alkoholika-som-zazil-Terazky-je-Hlina-majorom-274844

  Nemal by byť predseda strany tým, kto vytvára atmosféru, kde je kritika prijímaná? Inými slovami, je na vine predseda?

  Každý šéf, ak chce, aby jeho firma prosperovala, obklopí sa ľuďmi, od ktorých požaduje, aby mu hovorili pravdu, aj trpkú. Za vznik atmosféry „yes-menov“ je zodpovedný bývalý predseda KDH. Keď niekto v klube poslancov, na predsedníctve alebo na radách či na sneme povedal niečo kritické, neoplatilo sa mu to, rýchlo bol „zjazdený“. Teda všetci boli opatrní, báli sa vyjadriť svoj názor. Ja som na každej Rade KDH kriticky vystúpil, veľkú popularitu som si tým nezískal (smiech). Čím viac sa blížili voľby, tým viac sa „politická korektnosť“ zväčšovala. Ak sa nevytvorí priestor k otvorenej konštruktívnej kritike, vždy je to predzvesťou konca každej organizácie.

  Proliferi dostali na kandidátke KDH veľa hlasov, regionálni lídri pohoreli. Malo by sa KDH do budúcnosti orientovať viac na prolife témy?

  KDH je prolife od svojho začiatku. Nemusí stále opakovať to, čo už stokrát povedalo. O tejto téme to rovnako povedal aj pápež František. V prolife nejde len o potraty, ale o celú paletu bioetických tém, pre ktoré je budúcnosť Európy a aj Slovenska ponurá, veď aj Slovensko vymiera ako dinosaury. Vo volebnej kampani bola malá propagácia nových kandidátov z proliferov, napriek tomu poskočila na 4. miesto Ocílková, na 5. Čaučík, na 6. Grey a na 8. miesto Michalčík. Po referende a pochodoch za život to bolo aj vďaka tejto téme, ale skoky boli veľké aj preto, že proliferi boli nové, perspektívne a neokukané tváre. V posledných volebných novinách bol pripravený propagačný článok o nich. Na protest krajských lídrov ho tesne pred tlačou vymenili za ich propagáciu. Aj tak im to nepomohlo, prepad šiestich krajských lídrov bol fatálny.

  Niektorí lídri boli na kandidátke už príliš veľa rokov. V KDH často padali návrhy, aby ľudia, ktorí sú tam dve alebo tri volebné obdobia, kandidovali iba z vysokých čísel. Ak by boli dobrí, mohli by sa prekrúžkovať. Bol to dobrý návrh, ale neprijal sa. Na predsedníctve padol aj návrh, aby predseda Figeľ kandidoval na 75. mieste. Odmietol to, aj keď by sa určite prekrúžkoval.

  Je pravda, že regionálnych lídrov stále navrhovali okresy a kraje. Bolo to tam zabetónované, málokoho medzi seba pustili. Keď sa mladí nevedeli presadiť, urazili sa a odišli. Kraje dávali svojich lídrov na prvé miesta, potom podľa pravidiel šli automaticky vysoko na kandidátku. Rovnaké mená sa tam preto objavovali už dlho, napriek tomu, že viaceré z nich mali veľmi málo preferenčných krúžkov už niekoľko volebných období.

  Ako vidíte budúcnosť KDH pod vedením Alojza Hlinu?

  Vysoko pozitívne. Keby sme zostali v parlamente, Hlina by nebol predsedom a v KDH by všetko išlo po starom. Budovať inováciu strany, ktorá je tu od revolúcie, nie je jednoduché, medzi členstvom a aj u voličov. Hlinu poznám dobre z parlamentu, má rád ľudí, rád medzi nich chodí, je akčný, vytrvalý, s nápadmi a iniciatívami, dôsledný a pracovitý. Som presvedčený, že pod jeho vedením sa KDH odrazí od dna a stane sa modernou konzervatívnou stranou ľudového typu, postavenou na kresťanských princípoch. Ako člen Rady KDH a delegát snemu som rád, že v septembri bude mimoriadny snem, na ktorom sa zmenia stanovy. Sú staré, nikdy nebolo dosť času a ochoty na zmeny. Snem sa isto bude venovať aj témam, ktoré by mali byť v budúcnosti pre KDH kľúčové. Hlinove návrhy sú poľnohospodárstvo, rómsky problém a prospotrebiteľská agenda. Isto sa to rozšíri aj na iné pálčivé témy našej spoločnosti, ktorých je dosť!

 • Nieco z nedavnej minulosti KDH, kto za koho kope
  treba ale pozriet diskusiu kde boli niektore nazory korigovane

  http://blog.etrend.sk/alexandra-macuchova/nocna-mora-kdh.html

 • Uvidíme ako to dopadne, zatiaľ výsledky ludia beru pozitívne

  • :-)) ktorí konkrétne?

   • zatial len ludia vo vnutri KDH 🙂 mozno casom aj ludia mimo KDH a ak motyka vystreli tak aj terajsi nevolici KDH
    realita sa ukaze, uvidime … (ano som si vedomy aj ineho mozneho scenara, ktory zatial prebieha pod povrchom)
    je tu viac smerov, faktorov a tlakov , este to bude pekny gulas ….

    • no ale tí vo vnútri sú dlhodobo odtrhnutí od reality, mi prídu ako blázon ktorý sa počas búrky usmieva, lebo si myslí, že ho niekto fotí

 • …je niekolko moznosti, ale obavam sa, ze tie na osude KDH uz nedokazu nic zasadneho zmenit:
  1/ ak chce byt KDH naozaj stranou chraniacou konzervativne hodnoty… musi robit politiku, ktora sa nebude pacit jeho zahranicnym partnerom, musi ist do konfliktu s mainstreamom a EU elitami…
  2/ ak chcu byt len naoko konzervativnou stranou, ktora sa bude tvarit pri kazdej kardinalnej otazke nemastno a neslanno… tak ju strany ako LSNS, SNS, ci Rodina prevalcuju a tie 4 stotiny %, ktore mu chybali v poslednych volbach boli proti fiasku, ktore este tato strana moze utrpiet len drobnou epizodkou…
  3/ KDH je sice dlhorocnou stranou, ale dnes vlastne nikto nevie, co tato strana chce dosiahnut a o co jej vlastne ide /teda okrem toho, ze chce byt v parlamente, ze chce podiel na moci…/ …:) Teda nikto nevie, co vlastne volicom ponuka… nakolko je to uprimne a prospesne pre samotneho volica… Paradoxne je dnes po predsedure p.Figela uplne ideovo vyprazdnene…

  KDH zlyhalo vo vsetkom „konzervativnom“ na co sa akoze roky pripravovalo a dnes jeho ulohu prebrali daleko ofenzivnejsie strany … co je logickym vyvojom… Zlyhalo v teme eurovalu, utecencov a vo vseobecnej obhajobe zaujmov SR… Nedokaze reagovat na novu bezpecnostnu, vojensko-politicku a ani ekonomicku situaciu… Neviem, ci Hlina je liekom na tieto problemy a neviem, ci je KDH pripravene na takuto zasadnu sebareflexiu… Bud to chce zasadne „rezy“ smerom dovnutra, alebo ich caka osud HZDS ci SDKU… Nemam iluzie o tom, ze ludia ci strany sa pod tlakom zasadne menia… vacsinou len nieco predstieraju…

  • ak chce byt KDH naozaj stranou chraniacou konzervativne hodnoty…

   jedno sa im musi uznat a to zmena ustavy v prospech definicie manzelstva, to nie je male vitazstvo konzervativizmu, hoci cena ktoru za to zaplatili bola naozaj dost vysoka …

   • Skôr je tu otázka, AKÝM spôsobom by chcelo KDH „chrániť konzervatívne hodnoty“?
    Rešpektovaním názoru svoju voličov a presadzovaním hodnôt, ktoré si ich voliči želajú?
    Alebo vnucovaním „hodnôt“ svojim voličom a ich presadzovanie kšeftovaním s „diablom“, v štýle – účel svätí prostriedky?
    Nikdy som nebol voličom KDH (neuznávam autority, ktoré by mali rozhodovať namiesto mňa), ale myslím si, že bývalí voliči im „spočítali“ spoluprácu so SMER-om, koalície so SMER-om v komunálnych voľbách a podporu SMER-áckych kandidátov vo voľbách do VÚC. Funkcionári KDH uprednostnili vlastné „teplé miestečká“ a svojich politických nominantov pre záujmami svojich voličov.

    Definícia manželstva nie je žiadnym víťazstvom „konzervatívnych hodnôt“. Je to len odmietnutie ľavicovo „liberálnych“ myšlienok. Na to by stačilo posilnenie rozhodovacích práv občanov, napr. sfunkčnením referenda. To však KDH odmieta rovnako SMER. Spoločné kšefty sú výhodnejšie, občan je len na to, aby poslúchal „elity.

    Môj názor je, že Hlina je vhodná osoba na zmenu v KDH, aby sa z nej stala znovu (konzervatívna) pravicová strana. Ale spolu s ním by sa muselo vymeniť celé vedenie KDH.

   • … presadzovat konzevativne hodnoty… to nie je o tom, ze sa scasu nacas k niecomu takemu prihlasim, aby som mal akoze nejake alibi svojej cinnosti… Okrem toho mali/mali sme… v tomto pripade stastie, ze Fico a SMER su taktiez nie uplne autenticki laviciari…:) Skutocny problem KDH spociva v tom, ze nasleduje svoje akozekonzervativne strany zo zapadnej casti EU, ktore svoj boj o nejake konzervativne hodnoty utopili v mori politickej korektnosti a vypocitavosti… KDH malo v cele praveho zaskodnika priamo z bruselskej liahne… Okrem toho regionalne struktury, ktore sa dookola volia navzajom… su vacsinou absolutne ucelove zoskupenia a napr. v BBSK maju paradoxne blizsie ku SMERu ako ku svojim potencialnym volicom…:) Tazko sa existuje v takomto rozpore… V podstate je to zazrak, ze im to vydrzalo tak dlho… Niekedy sa mi zdalo, ze oni maju priam talent nevhodne sa spojit v tej najnevhodnejsej chvili s tou najnevhodnejsou osobou, ci stranou… Tu pred volbami vytiahnu spolupracu s obnovenou DS, v cele ktorej stoji byvaly SDKU tunelar s volicskym potencialom asi 5 hlasov /aj to ked pojde volit cela jeho rodina:)/… tu zase podpisu spolupracu s lavicou do krajskych volieb, aby ziskali presne tolko kresiel, ako predtym samostatne… 🙂 Na to, proste treba mat talent… A to nespominam tragikomedie s interupciami, umelymi oplodneniami na jednej strane /z coho vysli skor ako taliban, nie seriozna konzervativna strana/… a na druhej strane takmer ignoracia moslimskej invazie do EU s jednoznacnym cielom znicit povodnu kulturu Europy… Toto sa jednoducho neda ustat…

    • Hlinu som počul osobne, ako hodnoti diskusiu okolo migrácie. Jeho nazor je, ze pri kritike a odmietani migracie ide o nacisticke postoje, ktore on odmieta zdielat. Dakujem, neprosim

 • Hlina sa jednoznačne hlási ku kresťanskému presvedčeniu a hodnotám? A ja som myslel že Hlina je Katolik, a stal sa predsedom Katolícky Demokratického Hnutia, takže to ma prekvapilo, že je aj Kresťan? To mi je novinka.

  • zrejme zastavas nazor ktory maju niektori ludia(poznam aj takych) ze katolik nie je krestan
   O tebe som si ale myslel ze inklinujes k pravoslaviu, nie k tymto nazorom.
   Minimalne by som ocakaval od teba zdovodnenie, preco si to o RKC myslis a aka je tvoja definicia krestana

 • nuž v kdh musia byť naozaj zúfalí. asi si pomysleli že keď môže strane k úspechu psychopat Matovič tak oni to skúsia s ešte väčším psychopatom. doteraz mi nie je celkom zrejmé prečo nie je obvinený v prípade zamurovávanie pobočky Pohotovosti, a to sa tejto úžerníckej spoločnosti nezastávam, ale murovať jej zamestnancov chce naozaj vyšší level psychickej deformácie…takže žiaľ kdh síce prekročila svoj tieň, ale narcistický krčmár bude krok nesprávnym smerom…

 • Zaujimave bude, odkial budu chciet zobrat volicov. Ak je Pravda ze vetsina tych ich presla ku kotlebovi, tak oni budu musiet zobrat niekomu inemu, a do uvahy pripadaju akurat SNS a Kolar
  Tiez bude zaujimave smerovanie, ostane kurz rovnaky, alebo sa tiez zacnu populisticky navazat do EU aby pritiahli co najviac volicov.

  • Kollárovi? Nemyslím si že ide o ten istý typ voliča vzhľadom na povesť a osobný život maskota jeho strany. A napokon keby aj, tak lipšicovi fízli posledný križiak spolu s pčolinským rozohrajú proti lojzovi také intrigy, že KDH príde aj o tých pár promile voličov ktorí ho ešte z nostalgie alebo blbosti volia. Skôr predpokladám ďalší masívny odliv voličov ku Kotlebovi a definitívny koniec KDH.

 • Lojzko Psycho….
  vyvedie….nieco …zas

 • Topiaci sa aj slamky chytá. V tomto duchu vnímam aj zvolenie narušenej Hliny do funkcie predsedu strany. I keď, v podstate tam bude medzi seberovnými.

  • Mali len dve realne slamky, jednou bol Hlina a druhou Zaborska(Neuwirthova dcera) v EP, no a Majerskeho potopili(urcita satisfakcia je podpredsednictvo). Zaujimave ze Zaborskej kôn-Porubcova sa nestala ani podpredsednickou, uvidime ci bude aspon v Rade

   • KDH už nepomôže, ani keby do jeho radov vstúpil Ježiš Nazaretský, pretože aj ten vedel robiť zázraky len odtiaľ – potiaľ. Značka KDH a s ňou spojené ksichty sú natoľko skompromitované, že je lepšie to zabaliť už teraz, inak bude volebná kaucia v budúcich voľbách čistou stratou, hnutie vo voľbách nedosiahne ani hranicu 3 percentá, potrebnú na získanie príspevku zo štátneho rozpočtu.

Pridaj komentár