Americké letectvo bombardovalo sýrske jednotky, podporilo tak začiatok ofenzívy Islamského štátu.

Stalo sa tak včera. Nálet opäť otvoril diskusiu, na koho strane vlastne reálne stojí „západ“.

Sýrska vláda v tom má jasno. Podľa nej USA podporujú Islamský štát, ale pred svetovou verejnosťou sa snažia vyvolať opačný dojem.

Podozrenia na dvojitú hru Spojených Štátov Amerických sa ťahajú už roky, od jednej spackanej akcie ich letectva  druhej. Už je tých omylov a náhod priveľa.

Teraz letectvo USA (Austrálie ?) zasadilo, aj bez jeho náletov  ťažko skúšanej, sýrskej posádke v Dajr az-Zaur ťažkú ranu.

Dlhé mesiace obkľúčená posádka stratila 62 vojakov (iné zdroje uvádzajú 80) a ďalších 100 bolo zranených. Okamžite nasledoval útok jednotiek ISIL, ktorý územne priam zrazil sýrsku posádku na kolená. V enkláve našli útočisko pred zverstvami ISIL desatťisíce civilistov, ktoré letectvo USA (či Austrálie pod USA velením?) pravdepodobne tak vydalo do rúk ISIL.

Eufrat

Po „spojeneckom“ leteckom útoku a následnej pozemnej ofenzíve islamského štátu visí osud sýrskej posádky a miestneho obyvateľstva na vlásku. Čo s nimi urobia islamisti z Islamského štátu je asi každému jasné. (zdroj:  OpenStreetMap a jeho prispievatelia).

 

Ruaf

Zachráni sýrsku posádku a miestne obyvateľstvo ruské letectvo ? Foto : YouTube

Teoreticky je ešte možné, ak by ruské letectvo nasadilo naozaj masívne bombardovanie všetkého na pozíciách ISIL, že ešte sýrska posádka ťažkú situáciu zvráti.

Ale to by sa muselo bombardovať ako vo Vietname, plošne – plus možno aj s termobarickými bombami, čo by nateraz víťazné jednoty ISIL menili na molekuly. Niečo rozsahom také, ako bombardovanie Normandie v roku 1944 spojeneckým letectvom.

 

Ruské letectvo v súčasnosti podniká akcie na pomoc ťažko skúšanej sýrskej posádke. A má to ako svoju prioritu. Z brífingu generálneho štábu tak akosi podprahovo vyplýva, že ruské a sýrske velenie je presvedčené o tom, že západné lietadla vedeli čo robia…

Ja osobne tiež neverím vyhláseniu letectva USA, že šlo o „omyl“. Neobstojí.

Dnes nie je druhá svetová. A ISIL nemá prostriedky rádioelektronického boja, že by rušil navigáciu lietadla. Pilot presne vie, kde rakety či bomby vypustí. Ak nie na 1 meter súradníc, tak na 5 metrov (aj podľa turistickej GPS) určite.

A bombardovať priamo líniu frontu bez kontaktu s vlastnými  jednotkami, to je z vojenského hľadiska nezmysel.

Je tu preto dôvodné podozrenie, že kontakt s vlastnými  jednotkami tu bol. Len tie vlastné jednotky sú pod zástavou Islamského štátu.

Americké letectvo s tohto vychádza vo veľmi zlom svetle. Ako súčasť bandy islamistickej. Nič na tom nemení fakt, že pri nálete boli údajne aj (alebo iba ?) austrálske lietadlá (zdroj).

Ale je tu otázka, či im nejaká USA tajná služba nepodstrčila také súradnice, aby sa nevedomky stali frontovým letectvom Islamského štátu.

To pri „neporiadku“ a roztrieštenosti zahraničnej politiky Spojených Štátov,  by naozaj neprekvapovalo. Videli sme v Turecku, pri pokuse zhodiť prezidenta Erdogana.

Rusko v súvislosti s americkou leteckou podporou jednotiek ISIL (asi ju nepokladá len za omyl) iniciovalo zasadnutie mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN, ktoré sa uskutoční v New Yorku.

 

32 komentárov

  • Janosz:

   Ten chlapček je podvod, aj jeho zranenie, je to herec, dopis je chazarosion. podvod pre idiotov, nájdi si ako tieto veci natáčajú, kto, kde a prečo /čistá sanitka, všetko vyleštené, iba namaskovaný herec – chlapček/. A tak je to aj z dopisom, chazarosion. propaganda, ako takmer všetko v USA, a Západe.
   Študuj, hľadaj informácie a pochopíš ako nás Mainstream – ojebáva a klame.

   • Keď si niekto dá námahu to ešte aj prifabrikovať vyfabrikované, tak zrejme to nebude bezcielne….. . Alebo chceš povedať že po takomto type medializácie, sa na druhý deň pôjdu Obama s Asadom a Putinom pusinkovať?

 • Teroristi z USA len podporili teroristov.Zaujimava vsak bude reakcia zvysku sveta a zoskupenia Asad,RF,Iran,Cina,Irak.

 • Cisto hypoteticky, ak by vypukol masovy konflikt, aky vplyv by to malo na prezidentske volby v USA? Pretoze pri zdravotnom stave Hillary Clintonovej mam tendenciu verit, ze by demokraticke spicky mohli po vzore Roosevelta nasadit Obamu aj na tretie funkcne obdobie…

 • americkí BANDITI su ako štrkače pod kameňom,po každej dohode s RF uhryznu od chrbta..RF by s tym hadím plemenom mala prestať komunikovať,pokropiť to tam napalmom ako us darebaci vo Vietname

 • Toto, čo sa deje v Sýrii, je vyhlásenie vojny Rusku. Američania sa prezentovali jednoznačne. Partner, ktorý vám podrazí nohy pri najbližšej príležitosti. A nech niekto povie, že veci sa dejú náhodne. Vstup Turecka do Sýrie, ktorý mylne považovali mnohí analytici za postavenie sa Turecka na ruskú stranu. Letecké údery Izraela proti SAA, vystupňované aktivity protisýrskych skupín, Teraz toto. Tieto kroky sú prísne koordinované a majú jediného dirigenta.

 • Bohužel tato zvěrstva režimu USA jenom potvrzují to,že za vyzbrojením,vycvičením a vedením IS jsou především USA a Izrael.Vždyt režim USA vede tímto válku proti Rusku,Amerikáni dělají vše pro otevřené rozpoutání jaderné války.Proto je tolik vojska a zbraní soustředěno kolem Ruska a čeká se na rozkaz k přepadení této země.Až zase potáhne přes naši zemi kolona amerických zločinců k ruským hranicím na „cvičení“,tak je mohou zase dementi vítat a oni je za to budou později zabíjet.Samozřejmě omylem.

 • obrovska ruska trpezlivost a inteligencia nakoniec tak ci tak zvitazi nad primitivizmom a aroganciou

 • Z diskusie pod článkom na Idnes:
  ——————

  Fakt č1 – Pozice SAA je léta několim měsíců stejná na vyvýšeninách okolo letiště.

  Fakt č2 – Útok mířil přímo ty vyvýšeniny držené SAA

  Fakt č3 – SAA byla na pozici připravena zaútočit na IS

  Fakt č4 – Po začátku náletu došlo k okamžitému útoku IS na dané vyvýšeniny

 • Rusko by tam malo dopraviť systémy S300 a zostreliť všetko čo nad Sýriou nemá čo hľadať

 • Zavriet nebo pre američanov .
  Priniest vinníkov pred vojenský súd.
  Amíci nezačali ani vyšetrovanie ,proste kašlú na spravodlivost a ľudské životy .

  • jedni vojaci zabli inych vojakov, to nieje vojnovy zlocin.
   Ak tvoj vojak zabije nepriatelskeho vojaka, tak ho tiez nebudes vyšetřovat a stihat.

   • Ak zabije vojak formálne spriateleného vojaka, tak musí byť postavený pred vojenský súd a potrestaný podľa vojenských zákonov – teda zastrelený.
    Práveže sú na vojakov prísnejšie meradla,disciplíny, ako na civilov..

    A nepodsúvaj, že Američania sú naši vojaci. Nie sú to naši vojaci, treba ich zabiť.

    • Pokial viem, tak Syria a USA su nepriatelia, tudíž sa mozu medzi sebou beztrestně zabijat. Ine by to bolo keby USA bombardovalo povstalcov a isis, tam už by ich mohli žalovat.

   • Miro Martinovič

    tartus, (18. 09. 2016,17:21) márne predstieraš inteligenciu, nadhľad a vzdelanosť, len vypisuješ pseudointelektuálne somariny.

 • BR OSN uz bola…so zalostnym vysledkom…mne sa „pacia“ vyjadrenia US…

  Cca 2 hodiny po utoku: zrejme to bol omyl ( CNN )

  O hodinu neskor: utok bol komunikovany s RF

  Zasadnutie BR OSN : V principe bolo povedane ze sa de facto nic nestalo… ( Powerova )

  Ja len stale rozmyslam do kedy bude RF hrat na diplomatickom poli a nie vojenskom…mne uz by trpezlivost dosla…

  • Reakcia USA na incident je pozoruhodne arogantná. Vyberám z článku na Idnes

   —————-

   Tiskový mluvčí Pentagonu Peter Cook novináře upozornil, že Rusko bylo o plánovaném náletu předem informováno a nedalo Američanům vědět, že ve vytyčené oblasti nedaleko Dajr az-Zauru operují jednotky syrské armády. Rusové se prý ozvali až ve chvíli, kdy na vojáky padaly bomby. Jakmile americké velení dostalo zprávu, že možná útočí na muže věrné Asadovi, koalice prý útok okamžitě přerušila.

   „Docházíme k závěru, který je pro celý svět skutečně děsivý: Bílý dům brání Islámský stát. Teď už o tom nemůže být pochyb,“ prohlásila podle ruské agentury RIA Novosti už v sobotu mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharovová. Moskva ještě v noci na neděli svolala do New Yorku mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN a žádala, aby její členové útok odsoudili.

   Spojené státy však mají za to, že ruská reakce je přehnaná. „Rusko by skutečně mělo přestat s lacinými snahami o získání bodů, dramatickými proklamacemi a kaskadérskými kousky a raději se soustředit na to, co je důležité: Naplňování toho, co jsme s nimi v dobré víře vyjednali,“ míní velvyslankyně USA při OSN Samantha Powerová.

   Ministerská mluvčí Zacharovová by se prý za své výroky měla stydět. „Pokud zjistíme, že jsme skutečně zasáhli syrské vojsko, nebylo to naším cílem a samozřejmě ztráty životů litujeme,“ doplnila Powerová. Není to však podle ní důvodem k mimořádnému zasedání, když Rusko zároveň odmítá na půdě OSN projednávat „nejhorší zvěrstva“ Asadova režimu.

   Ruského velvyslance při OSN slova Samanthy Powerové zděsila. „Za desítky let jsem nebyl svědkem takové netaktnosti,“ prohlásil Vitalij Čurkin, který zasedací místnost na protest opustil. Chce prý raději počkat na reakci z Washingtonu. „Pokud je to, co dnes předvedla velvyslankyně Powerová, náznakem oficiální reakce, tak jsme ve velkém maléru,“ podotkl.

   z článku: http://zpravy.idnes.cz/nalet-usa-syrie-armada-06n-/zahranicni.aspx?c=A160918_103919_zahranicni_mlb

  • RF ovlada ten isty co USA, takze kludne sa vyval vo svojej sedacej suprave, vyloz si nohy, vezmi pukance a chladene pivo, sleduj to predstavenie a bav sa.

   • vypnu ti TV a si v ri ti. Co urobis po tom?

   • Pre Tartus: to pivo nie je zly napad…ale to s tym ovladanim US a RF jednou osobou tomu nerozumiem…vies to rozviest
    ?

    • velmi tazko, ono to bud clovek vidi alebo nevidi. ak nevidi tak tazko niekoho presvedcit o existencii niecoho co nevidi.
     ale povedzme ze keby chcela hociktora strana prevziat kontrolu nad siriou, uz by to davno spravila a ta druha by jej v tom nezabránila, ich konanie je presne také aby sa mohli vzajomne slovne napadat, ale ani jeden neurobi nic co by vyvolalo vzajomny konflikt. Obaja sa potrebuju, americania nemali problém uvalit embargo na vsetko mozne a potom zrusit to co od rusov potrebovali, a rusi potrebuju vyvozne trhy pre svoje suroviny a tudíž, obaja si hraju tu istu hru, lebo je to pre oboch vyhodne, a ta hra vyhovuje vyhovuje tomu kdo ju vymyslel.

     • Ja som osobne bol toho nazoru ze prave vlastnenie ZHN ich drzi relativne skrátka. Toto je zaujimavy nazor…skusim sa na to pozriet z tvojho uhlu a nieco na tom je…tak ako si napisal ci tak alebo onak vylozit nohy dat si pivo a sledovat divadlo…

     • ZHN, konkretne atomovky su zbranou posledného sudu. nikto pri zmysloch ich nepouzije na prvy utok, vzdy len ako posledny. a to z jednoduchého dovodu: je pravdepodobne ze ze niekto ten armagedon prezije, ale ti co preziju budu zavidiet tym co zomreli. kdo by chcel zit na zamorenej planete? to nieje v zaujme nikoho, ale ZHN su krasnou kulisou v celkovom divadle, rovnako ako globalne oteplovanie, islamizacia, zika, putin atd…

     • Sorry nejde mi odpovedat na posledny prispevok….co je potom cielom toho divadla? Drzat stado pod kontrolu?

     • Permanentní vláda. A to znamená neustále odvracanie pozornosti od tej vlády. A samozřejmě sa popri tom dějí různé sociální a technické experimenty. Rozhodně žijeme v zajímavých časech.

Pridaj komentár