Americké letectvo stratilo za týždeň 4 lietadlá

Tento týždeň sa s veľkou pravdepodobnosťou zapíše čiernymi písmenami do histórie amerického letectva. Nie je totiž obvyklé, aby v čase mieru došlo k haváriám, pri ktorých by boli zničené štyri stíhačky.

Prvou katastrofou bola nehoda vo vzduchu, keď sa 26.5.2016 pri pobreží Severnej Karolíny do kolízie dostali dve lietadlá F/A-18F Super Hornet. Posádka oboch lietadiel sa stihla katapultovať a všetci štyria piloti prežili len s malými zraneniami

Počas včerajšieho dňa havarovali opäť dve lietadlá, ale v dvoch nesúviacich incidentoch

Prezident Obama bol prítomný na promócii kadetov Akadémie vzdušných síl v Colorade. Pri tejto príležitosti nad hlavami absolventov akadémie prelietala letka šiestich lietadiel leteckej akrobatickej skupiny Thunderbird amerických vzdušných síl US Air Force. Po prelete jedno z lietadiel F-16 skupiny havarovalo, pričom sa pilotovi podarilo bezpečne katapultovať

Podobné šťastie už nemal pilot z leteckej skupiny amerického námorníctva. Podľa správy Fox News pri tréningovom lete kvôli nácviku leteckej akrobacie skupiny Blue Angels pre nadchádzajúcu leteckú show, havarovala v Smyrne, v centre Tennessee stíhačka US Navy F/A-18. Pri havárii krátko po štarte sa pilot, námorný kapitán Jeff Kuss, nestihol katapultovať a bol jedinou obeťou tejto tragédie.

Česť jeho pamiatke!

8 komentárov

 • Miro Moskowski

  Ešte že je medzičas a to sa človek dozvie, že padajú len ruské AN v Afrike

 • Aj tá polovica techniky, to je stále podstatne viac, než má Rusko. Druhá polovica na náhradné diely je podstatne viac dielov, než má k dispozícii Rusko. Navyše americkí vojaci majú stále rovnako, ak nie viac, vymleté hlavy.
  Amerika je však schopná aktivizovať aj celé NATO, pričom Anglicko je prdelolezec, takže je aktívne stále.
  Z toho vyplýva, že je potrebný silný dolár a slabé ostatné meny, aby pre amíkov bolo viac zdrojov. Je hlúposť, že potrebujeme slabú korunu, aby sme boli pre investorov a odberateľov atraktívni. USA sa prečo snaží o silný dolár ? Výrobky si nechá vyroviť v lacných štátoch a predáva ich svetu za americké ceny. Napríklad iPhone vyrobený v Číne – ale nemá čínsku cenu ani zlú kvalitu.
  Všetko je to oblbovák.
  Aj silné Rusko je oblbovák! Jelcin predal západu väčšinu ekonomiky krajiny. Preto je Putinovi dosť ťažké si udržať pozíciu a dosiahol prakticky zázrak. Krčajinu postavil na nohy aj vďaka sankciám ( mimochodom – ruskí podnikatelia žiadali práve prezidenta, aby v danom smere pokračoval, aby do krajiny nepustil západ. Jednoducho preto, že ožíva vlastná výrobná sféra ).

  A čo sa toho porovnania zo začiatku týka : Jelcinovi sa nepodarilo úplne rozpredať Rusko. N epodasrilo sa mu predať vlasteneckú dušu Rusov. A tak sa NATO nedostalo k väčšine desaťročia vyvíjaných zbrojných systémov. Sila ruskej armády preto spočíva v jej kvalite. Dokonca urobili prednosť z nedostatku : robotizujú staré tanky – T60 – T70, namiesto vývoja nových robotov.

 • Pred nejakymi 10-15 rokmi USA zazili aj horsie dni. Behom 2 tyzdnov im spadlo po celom svete 16 ci 18 lietadiel, vcitane B-1 a F-117. Boli z toho taki vycucani ze minister obrany zakazal ucast B-2 na akejsi airshow.

 • Peter Hansen

  No a kde by tie dolare asi tak zobrali. Tretina letectva odpociva na zemi a je kanibalizovana na nahradne diely, kedze uz nemaju peniaze na nove… Bankrot je za dverami

 • Další dovod aby amici naliali viac dolarov do armády.

 • sak to sa uz dlhsiu chvilu hovori ze stav americkej vojenskej techniky je katastrofalny a pouzitelna je cca iba polovica techniky

Pridaj komentár