Americký odchod zo slepej ukrajinskej uličky…

912-por

( Foto: Expert.ru) 

Lídri Luhanska a Donecka v deň návštevy Johna Kerryho v Rusku, teda 12. mája 2015 vyjadrili svoje podmienky pre miestne voľby v LNR a DNR. Podľa nich sa môžu voľby konať len po ukončení ATO – tzv. protiterostistickej operácie. Požadujú zákon o bezpodmienečnej amnestii pre milície, vykonanie zákona o zvláštnom postavení Luhanska a Donecka a úplne zrušenie ekonomickej blokády separatistických regiónov. Okrem toho požadujú zákaz zúčastnenia sa miestnych volieb pre tých ktorí sa podieľali na ATO a ekonomickej blokáde. V súlade s dohovormi z  Minska poslali lídri LNR a DNR Verchovnej rade Ukrajiny návrhy na zmeny ústavy. Medzi inými osobitný štatút pre Donbass, neutralita Ukrajiny, vytvorenie miestnych a bezpečnostných zložiek pod kontrolou samosprávy a ruština ako úradný uznaný jazyk. Rovnako požadujú špeciálny ekonomický režim:

„Mať možnosť vstúpiť do vzájomných dohôd medzi Ukrajinou a Donbassom a návrhov ohľadne súdneho systému, prokuratúry pod kontrolou miestnej samosprávy a diskusie o územno-správnom usporiadaní Ukrajiny“, povedal Denis Pušilin.

Oficiálne Kyjev samozrejme nie je spokojný s požiadavkami, prekážajú mu najmä požiadavky na kontrolu milícii zo strany Dobassu:

„Donbass je neoddeliteľnou súčasťou Ukrajiny. A žiadny výnimočný , či špeciálny právny režim by nemal dostať. Už Krym v roku 1991 ukázal, že to vedie neskôr k separatizmu a opozícii jednej časti krajiny voči iným častiam Ukrajiny“, povedal vodca Porošenkovho bloku vo Verchovnej rade Jurij Lutsenko.

Podľa neho väčšina ktorá je vo Verchovnej rade je pripravená na decentralizáciu a posilňovanie právomocí všetkých regiónov, nielen Donbassu, či Luhanska.

V tomto momente nie je o čom hovoriť. Lebo to čo navrhuje Lutsenko, za určitých okolností vyhovuje Moskve oveľa viac, než len zvláštne postavenie pre jeden Donbass alebo Luhansko. Všetko bude závisieť na tom, ako široké právomoci je Ukrajina pripravená poskytnúť regiónom. To, čo ponúka teraz Kyjev, to je pseudodecentralizácia. Rusko potrebuje maximálnu decentralizáciu podobnú federalizácií ako v prípade švajčiarskych kantónov, ktoré môžu vykonávať svoju vlastnú hospodársku a kultúrnu politiku. To sa netýka len Donbassu, ale všetkých regiónov, ktoré Rusko označuje za Novorusko.

Rokovanie o týchto otázkach bude nejaký čas trvať, pokiaľ Ukrajina nepríde do stavu finančného kolapsu, nebude pripravená jednať a naopak bude sa zameriavať Kyjev na vyhrotenie situácie.

Preto Porošensko sľubuje ofenzívu na Donecké letisko. Tento model sa však Porošenkovi začal rozpadať a postupne slabne.

John Kerry bol na návšteve v Soči nútený reagovať na Porošenkove nové plány na ofenzívu. Doporučil Porošenkovi „vážne premýšľať, či kroky, ktoré pripravuje neohrozujú dohodu z Minska“.

13. mája sa s Kerrym na summite NATO v Istanbule stretol aj Pavel Klimkin, predpokladá sa, že Kerry mu sprostredkoval svoje výhrady zo Soči a to zrozumiteľnejším spôsobom.

Pre Ukrajinu sú takéto výroky veľmi dôležitým signálom. Problémom, nie je ani tak kritika, ktorá prišla zo strany Johna Kerryho, ale hlavne narastajúca nespokojnosť u Európanov, ktorým už rétorika ukrajinského vedenia vyslovene vadí.

Nie je žiadnym tajomstvom, že Kyjev robí všetko preto, aby bezpečnosť Ukrajiny vykreslil ako bezpečnosť NATO a ak nie NATO, tak aspoň EÚ:

„Svet a Európa musí brať na vedomie a spomínať na obete, ktoré utrpeli Ukrajinci brániaci slobodu a európske hodnoty. Svet a Európa musí pochopiť, že Ukrajina je vo vojnovom stave s po zuby vyzbrojeným Ruskom. Ukrajina je brnenie pre EÚ. Silná Ukrajina je silná Európa“, povedal Jaceňuk.

V EÚ tieto pojmy a výroky, že Ukrajina je nepriestrelná vesta EÚ alebo, že bráni EÚ pred pochodovaním ruských tankov na Berlín sú vnímané už s únavou alebo bez povšimnutia.

To viedlo v Kyjeve k podráždeniu až do veľmi nediplomatických vyhlásení ministra zahraničia Klimkina, že „Európska únia by mala prestať diskutovať o členstve Ukrajiny v EÚ a začať pracovať, aby sa tak stalo.“

Ukrajinský veľvyslanec pri EÚ Konstantin Eliseev presviedčal Ukrajincov, že sa dohodol na bezvízovom režime medzi EÚ a Ukrajinou, a že dátum je dohodnutý, neskôr uviedol, že Európania nemajú vôľu, aby sa tak stalo. Je jasné, že takéto vyhlásenia, čo by mala EÚ robiť a ako vzbudzujú u európskych lídrov otázky, či podpora takéhoto režimu v Kyjeve ešte viac nehrá do rúk Moskvy.

Napríklad Kyjev propagandisticky desinterpretoval  návštevu Kerryho v Moskve a v Soči ústami Lutsenka, ktorý vysetloval Kerryho tak, že je za väčšiu angažovanosť USA v konflikte s Ruskom v priestore Ukrajiny:

„Pripojenie západných štátov k USA, ktoré podporujú Ukrajinu a ktoré chcú riešiť situáciu na Ukrajine je pre nás veľmi dôležité. Len USA je efektívny spojenec pre mier v prvej svetovej vojne, v druhej svetovej vojne a dnes v tretej vojne okolo Ukrajiny a to, že to USA riešia osobne je pre nás pozitívny signál“, povedal Lutsenko na margo Kerryho ruskej návštevy.

Lenže aj tieto vyjadrenia a aj ďalšie ako aj realita Ukrajiny znižuje záujem USA riešiť ukrajinský problém „osobne“.

Ako vieme Barack Obama vynaložil veľké úsilie, aby USA nezatiahol priamo do konfliktu na Ukrajine a ponechal problém na „outsourcingu“ Európy.

Včera John Kerry zahájil normalizáciu vzťahov s Ruskom a vystúpil z ukrajinskej slepej uličky. Potreby a záujmy USA sú momentálne iné a aj na úkor záujmov Ukrajincov.

 

Gevorg Mirzayan

(bezpečnostný a zahraničnopolitický expert, píšuci pre Expert.ru, Russia Beyond The Headlines a Russia Insider)

 

Preklad krátený.

Zdroj:

http://expert.ru/2015/05/13/ukraina—ne-evropa/

5 komentárov

 • No dúfam,že Ukrajina nebude v EÚ – ak by sa tak stalo,hneď tu bude Pravý sektor a jeho predseda Jaroš.Ďakujeme,neprosíme. Americký odchod,Porošenkov a Jaceňukov odchod ,neposielanie žiadnych zbraní,ukrajinský vojaci -stavať zdemolované budovy a normálne žiť.LNR a DNR -žiť svojim životom v mieri.

 • “Európska únia by mala prestať diskutovať o členstve Ukrajiny v EÚ a začať pracovať, aby sa tak stalo.” áno, ihneď po Turecku:-)
  Predstava pobehujúcich po EU fanúšikov pravého sektoru, so zbraňami od uja Kolomejského – bŕrr.
  Po prenesenom z Bruselu do Kyjeva stretnutí politikov vyšli na Ukrajine správy, že už v máji sa môžu rozbehnúť. Už vtedy im vlastný neverili. Príliš veľ Ukrajincov utieklo do RUska, aby vedeli kde je sever. Putin je v niektorých regiónoch Ukrajiny (iste nepočítam do toho Krym a Dombas) najpopulárnejší politik. Chunta je chunta a ako každý teror raz prehrá. Aj ujo Pinotchet raz skončil.

 • U.S.A.doslova balancují a to ve všem co dělají,mají ve všem velkej zmatek a proto to tak ve světě vypadá!!

 • Brzybudou vsichni ti zifacti hajzlove viset!

 • mariusz malinowski

  ehh a smatanovcom sa rozosypalo uz vsetko…

Pridaj komentár