Balkánsky plynovod nadväzujúci na Turkish Stream prichadza

The view of the port Burgas from the deck of the pipe laying vessel Castoro Sei

Včera sa zišli v Budapešti ministri zahraničných vecí Grécka Macedónie, Maďarska, Srbska a Turecka a podpísali Spoločnú deklaráciu o energetickej spolupráci ohľadom vybudovania plynovodu z Turecka do krajín Európy. 


Z uvedeného vyplýva, že Bulharsko je tak definitívne nahradené Tureckom. Zároveň, ako zdroje Kommersant naznačujú, by sa k deklarácii mohlo pripojiť aj Rakúsko, keďže plynovod má končiť v hube v rakúskom Baumgartene a riaditeľom OMV sa stal Reiner Zele, dlhoročný spolupracovník Gazpromu počas jeho predchádzajúceho vedenia spoločnosti Wintershall. Účastníci sa dohodli na vytvorení expertnej komisie, ktorá má koordinovať práce na projekte.

Financovanie je zatiaľ nejasnou záležitosťou. Keďže Gazprom nesmie vlastniť ako dodávateľ plynu potrubie, nebude stavbu financovať. Účastníci by chceli získať peniaze z Európskeho investičného fondu (tzv Junckerov fond obsahujúci 300 miliárd eur), avšak zatiaľ nebolo dané žiadne stanovisko Európskej komisie. Je však zrejmé, že pravidlá financovania infraštruktúrnych projektov budú obsahovať nielen ekonomické vyhodnocovanie projektov, ale tiež politické a z tohto hľadiska je len malá šanca na získanie zdrojov z európskych peňazí. Gazprom navrhuje vytvoriť konzorcium na stavbu potrubia, ktoré by oslovilo všetky zdroje financovania – aj vrátane spomínaných európskych peňazí.

Na schôdzi sa zúčastnil aj pozorovateľ EU.

http://www.kommersant.ru/doc/2703855?

 

One comment

Pridaj komentár