Bitka o Khanasir.

Správa o tom, že útok islamistov na cestu Ithria – Aleppo bol iba malý výpad islamistov sa  nepotvrdila. Ukazuje sa, že  to čo sme písali v predošlom článku malo reálny základ.

Medzitým sa jednotky Islamského štátu (ISIL) dostali priamo do mesta Khanasir. V tejto fáze začínajú mať jednotky Islamského štátu problém. Dnes už proti nim nestoja jednotky sýrskych milícií (domobrany) ako v hodinách predošlých.

Na severnú časť výbežku dorazila elitná jednotka sýrskej armády Tiger.

Na juhu do mesta vnikajú sýrske jednotky od Ithrie.

Je pravdou, že druhým útokom západne od Ithrie ISIL preťal komunikáciu Homs – Ithria – Aleppo ešte na jednom mieste. Len v tomto type vojny niekoľkodňové odrezanie od pozemného zásobovania nie je fatálne.

Preto aj jednotka Tiger sa uspokojila s vytlačením islamistov z obce Rasm al-Nafal a ďalej čaká na výsledok leteckého bombardovania.

Jednotky islamistov v obci Rasm al-Nafal (derivát Al Kaidy – Al Nusrá) sa teoreticky ešte mohli vydávať za opozíciu a tak sa dostať pod pripravované prímerie. Boli možno práve preto riešené „prioritne“.

Jednotky ISIL južne od obce takú možnosť nemajú. Tigri si teda môžu útok dôkladnejšie pripraviť a islamistov bude za ten čas zamestnávať rusko sýrske letectvo.

Pohľad na mapu ukazuje, že je otázkou hodín až dní, keď sa pre zmenu jednotky ISIL ocitnú v stave prerušenia zásobovacích línií.

Samotné „rusko americké“ prímerie môže byť mimoriadne komplikované.

Na mnohých územiach sú premiešané oddiely tzv. (pre západ) umiernenej opozície a jednotky islamistických skupín Al Kaidy (Al Nusrá) a ISIL, na ktoré sa prímerie nevzťahuje.

Pokušenie jednotiek Al Kaidy (Al Nusrá) a ISIL odzbrojiť (ak nie aj niečo horšie s nimi spraviť) jednotky tzv. umiernenej opozície môže byť v tejto situácii až príliš veľké.

V mnohom to pripomína „talianske“ prímerie z roku 1943 a môže viesť k rovnakému výsledku.

ISIL platí za ofenzívu vysokú cenu, telá bojovníkov ISIL pri ceste do Khanasir.

 

One comment

  • Toto tzv. prímerie spečatilo osud Turecka a postavilo ho medzi dva mlynské kamene. Hocijaký krok buď na jednu alebo druhú stranu má rovnaký výsledok. A to nie je nič iné ako rozpad Turecka. Takisto to vyzerá aj so Saudmi, hoci sa o nich veľmi nehovorí. Ich neuvážené kroky jednak v dodávkach určitých typov zbraní ale aj pozemného útoku by mohli v konečnom dôsledku viesť k zániku krajiny v podobe v akej ju poznáme dnes.
    Toto nie je dohoda k mieru, toto je kladivo, ktoré utlčie mier. Celé toto je to ilúzia, vojna prichádza a už sa nedá tomu zabrániť. Už nie je kde ustúpiť. Dohoda je len zásterka, prostriedok na oblbnutie ľudí, na vytvorenie ilúzie. Každý to vie a západ to už ani neskrýva.

Pridaj komentár