Biznis logika nórskeho Bernevernetu preniká už aj sem.

Sú veci, ktoré nie je dobré kritizovať a ani sa nad nimi zamýšľať. Moderná bruselská kaviarenská spoločnosť vymedzila isté „javy“, na ktoré nesmieme mať kritický pohľad. Napríklad imigrácia, rovnosť homosexuálnych zväzkov s heterosexuálnymi  a tzv. Juvenilná justícia.

Kritizovanie tej poslednej bolo doteraz doménou nezávislých – alebo, ako to iní nazývajú – konšpiračných webov a slobodných vysielačov, ktoré si nezaslúžia nič len pohŕdanie a tí, čo ich čítajú alebo počúvajú, poľutovaniahodný úsmev a klepanie po čele.

 

 

V Poľskom mienkotvornom denníku Gazeta Wyborcza v prílohe Duży Format vyšiel článok popisujúci skúsenosti poľskej rodiny z Nórskym Bernevernetom.

Bolo to tak:

Rodičia boli pozvaní na úrad, kde im v prítomnosti policajtov, s širokým a priateľským úsmevom úradníci oznámili že bude im dočasne, do vysvetlenia celej záležitosti, odobratá staršia osem- ročná dcérka. Rodičia vedeli, že nesmú preukázať žiadnu nervozitu, žiadne emócie, lebo to môže len zhoršiť situáciu. Dôvoď odobratia bol definovaný ako násilie voči dieťaťu v rodine. Matke prišlo zle. Opýtali sa jej či potrebuje pomoc? Povedala, že chce len vodu a keby otvorili okno. Do spisu napísali: matka odmietla pomoc Bernevernet…

Keď prišli domov, našli tam plačúcu starú mamu, bez mladšieho jeden a polročného vnúčika. Počas návštevy na úrade ich dom navštívilo policajné komando a za asistencie tlmočníka po telefóne odobrali babičke vnuka.

Po pár týždňoch deti vrátili naspäť, vec bol vyšetrená. Ale – bolo treba deti odviezť 1800 km od rodičov aby zistili, že to násilie páchané v rodine bolo to, že mladší brat udrel hračkou staršiu sestru? Ako hovorí matka: ?Deti v škole sú učené, že môžu donášať na rodičov všetko, čo sa im nepáči a malé dieťa to nevie spracovať?.

Takých prípadov je veľa. Niekomu odoberú deti lebo ohluchne pri pôrode. Alebo griluje po 22 hodine a to sa nepáči susedovi, ktorý zavolá na políciu. Ale to, že o tom napísal denník  Gazeta Wyborcza  už niečo znamená.

Niekoľko dní neskôr, Piotr Tymochowicz, kúzelník osobnostného marketingu, poradca poľských politikov, v televízii povedal: ?Včera bolo som svedkom ako sa dvaja pseudoterapeuti v deckom domove pohádali  kvôli tomu, že treba ešte zohnať nejaké deti. Pretože jedno dieťa –  to je príjem 1250 eur mesačne. Náhradné rodiny dostavajú 750 eur mesačne na jedno dieťa. Politici PO (vládnúca strana v Poľsku) – stvorili ste štát potvoru?.

V českých internetových novinách riaditeľka Nadácie Naše dítě Monika Šimunková hovorí:

„Obecně chybí komplexní systém péče, díky kterému by s takovou rodinou v momentě, kdy je u ní nahlášeno týrání nebo zneužívání, začal okamžitě pracovat odborník. Taková obvinění mohou být třeba i mylná a je nutné pomoci zabránit rozpadu rodiny. V případech fyzického násilí ale musí dítě okamžitě pryč.“

Každý rok na Slovensku konci odbor sociálnej prace niekoľko tisíc študentov, neviem koľko mimovládiek pôsobí v tejto oblasti, a každý potrebuje z niečoho žiť.

Mariusz Malinowski

Pridaj komentár