Boj o voľný trh v agrosektore alebo Obrovské víťazstvo zákona Wyomingu Food Freedom

10983861_10205389505490412_3322245611882226480_n

Myslím, že každý z nás bol nútený zamyslieť sa nad tým, čo si vložil do úst a musel úporne premýšľať, či sa to ešte vôbec dá nazvať jedlom.

Korporácie hnané ziskom sa neštítia predať zákazníkom to, čo by sa niekedy nedalo ani ošípaným. Tlak farma lobby na prijímanie zákonov v oblasti tohto priemyslu viac než jasne poukazuje, kto z toho má profit. Prvovýrobca je pod tlakom spracovateľov a obchodných reťazcov v úlohe štatistu a každým výkyvom trhu balansuje nad priepasťou bankrotu, pretože nie je schopný tvoriť finančné rezervy.

Podpora našich prvovýrobcov by mala byť doslova občianskou povinnosťou a každý by mal využiť nákup od prvovýrobcu ak sa mu to v okolí ponúka.

Nie len že bude konzumovať zdravšie potraviny, ale pomôže opätovne vytvárať sebestačnosť v oblasti potravinovej produkcie, ktorú sme za posledné roky dostali do stavu vydojenej zúboženej nevoľníckej kravicke.

Wyoming sa stal prvým štátom USA, kde sa prijal zákon o „slobode potravín“.

Tento zákon prispeje vysokou mierou k deregulácii nariadení a smerníc týkajúcich sa predaja potravín konečnému užívateľovi. Bude prínosom ako pre konečného spotrebiteľa, tak hlavne pre malých producentov agrosektora.

Čo bolo inšpiráciou pre zákon FFA?

Podpora slobodného potravinárskeho trhu a malých producentov.

Kto oponoval FFA?

Veľkú väčšinu tvorila opozícia pochádzajúca zo záujmových skupín, ktoré vyžadujú označovanie a kontroly svojich produktov, ako aj skupiny politických zákonodarcov, ktorí úprimne veria, že surové mlieko bude znamenať zánik spoločnosti.

Zdá sa, že v USA zošnurovanom množstvom nariadení o výrobe a predaji potravín podobne ako EÚ sa rozprúdila živá diskusia o tzv. predaji z dvora, ako ho poznáme u nás. A prijatie zákona štátom Wyoming je prvou lastovičkou na ceste k jeho deregulácii.

Postupnými krokmi by sa mali poľnohospodárom uvoľniť ruky až k predaju mäsa konečnému spotrebiteľovi.

Predpokladá sa, že toto uvoľnenie bude mať efekt vo zvýšených príjmoch farmárov, ktorí nebudú musieť byť odkázaný na dotácie, ktorých dostupnosť je pre nich čoraz ťažšia.

Návrat farmárskych trhov bude len čerešničkou na torte návratu k starým tradíciám predaja v mieste výroby.

Ako vidieť, tak v krajine slobody sa musí bojovať aj o slobodu potravín.

Farmárom z juesej držíme palce 🙂

 

Zdroje:

(1) http://legisweb.state.wy.us/2015/Engross/HB0056.pdf
(2) http://reason.com/archives/2015/03/14/tremendous-victory-for-wyomings-bi-parti

Pridaj komentár