Bola na Slavíne chystaná provokácia ako divadlo pre médiá ?

Nočný vlk sa fotí so Slovákmi. Foto: Jozef Šolc

Pre účastníkov akcie bolo cťou sa odfotiť  s Nočným vlkom. Foto: Jozef Šolc

Na Medzičase sme priniesli sériu článkov o Nočných vlkov. O vítaniach, úradnej buzerácii, výzvach „osobností“ a niekedy je škoda, že v Medzičase nemáme rubriku tragikomédie a súťaž o osla dňa.

Motorkári nakoniec predsa len na Slavín dorazili. Akcia na Slavíne prebehla dôstojne a všetkým zúčastneným, včítane Policajného zboru patrí za ňu vďaka. Slovensko sa prezentovalo svetu ako civilizovaná demokratická krajina v čase, keď si iné v tejto veci ľudovo povedané „ostudu natropili“. Aj na rozdiel od Nemecka, ktoré si hanbu robí práve v čase vzniku tohto článku.

 Na Slavín sa dostavila aj malá skupinka narušiteľov, ktorú polícia vyprevadila ešte skôr, než sa tak rozhodli urobiť ostatní účastníci akcie.

Máme však podozrenie, že tu nešlo o nejakých týpkov, akí sa nájdu všade, ale že ich akcia bola dopredu pripravovaná a koordinovaná s „mienkotvornými“ médiami s tým, že sa médiá zamerajú práve na túto skupinku. Následne budú prezentovať akciu ako rozpoltenú a postihnutú rozbrojmi. Samozrejme sú to len indície, ale nakoľko sú oprávnené,  to nech čitateľ posúdi sám.

Jeden z narušiteľov sa počas akcie premával s tričkom (používal ho ako transparent), na ktorom bol vulgárny nápis o Putinovi.  Celý (predpokladaný ?) plán však zmarila akčná mladá žena, ktorá mu tričko s hanlivým nápisom vytrhla a zahodila na miesto, kam sa dotyčný „dobre vyzerajúci“ (doktori ten stav nazývajú ináč) muž už nedostal.  Videá s touto konkrétnou  situáciou sú na web stránke Sergeja Chelemendika.

Narušiteľ mladej žene na oplátku zahodil šiltovku, ale to už na krachu (predpokladaného) mediálneho plánu zmenilo málo. Redakcii Medzičasu sa podarilo získať kontakt na priamu účastníčku tejto situácie – na mladú ženu, ktorá svojím prístupom zabránila dehonestácii akcie na Slavíne.

A tak tu máme rozhovor:

Fotografie a videá Vašej „komunikácie“ s dotyčným pánom, ktorý prezentoval svojský a hlavne vulgárny „transparent“ videlo veľa ľudí. Ja osobne si myslím, že Váš akčný „zásah“ veľmi pomohol k dôstojnému priebehu akcie. Sledujúc rôzne obrazové záznamy sa mi zdá, že u dotyčného pána nešlo len o prejav IQ jednotlivca, ale že akcia bola dopredu naplánovaná v súhre s niektorými „mienkotvornými“ médiami. Váš pocit, či poznatky  v tejto súvislosti ?

V súvislosti s tým, či bol ten človek poslaný s cieľom pútať pozornosť a robiť rozbroj je môj postoj k veci asi takýto: už dlhšie som toho pána sledovala, presúval sa z miesta na miesto a so zákerným úsmevom ukazoval tričko s banderovskou nadávkou na Putina.

Vždy sa okolo neho našiel nejaký novinár, ktorý ho sledoval a akoby čakal, čo z toho vznikne. Nakoniec sa k nemu vybral veľmi nahnevaný muž, ktorý mu dal jasne najavo kam s tým môže ísť. Ten pán sa síce naďalej výsmešné usmieval, ale bolo vidno, že má trochu strach, úplne zneistel a vydal sa smerom k policajtom, neustále však okolo neho boli aspoň dvaja novinári.

Keď som videla ako tam stoji s tým tričkom ako s transparentom a všetky televízie a noviny sa zbehli a fotili to, napadlo ma, že to snáď nie! Už vidím tie titulky – ľudia na Slavín prišli vyjadriť svoj nesúhlas s agresívnou politikou Putina! A čakali možno na to kedy sa kto s nim pusti do bitky aby mohli zasa ľudí, čo si tam v mieri prišli uctiť pamiatku Červenej armády spolu s Nočnými vlkmi označiť za agresívnych proruských extrémistov! Veď pre to tam bol ten v ukrajinskej vlajke, hral sa na obeť, ktorá prišla iba názor vyjadriť.

Rozhodla som sa zakročiť, lebo chápem, že pokrikovanie nič nevyrieši, iba rázny čin! Tak som prišla od chrbta, aby ma nevidel, vytrhla mu to tričko z ruky a hodila za plot, na to mi ihneď zhodil šiltovku Russia. V tom momente som ho chytila a kričala mu, že ten nápis na tričku je vlastne on, potom sa zbehli všetci novinári, ktorí tam boli a polícia, novinári si šli nohy dolámať aby to zaznamenali.

Ak som prispela k tomu aby oslava prebehla v pokoji som rada no hlavne by som chcela prispieť k tomu aby muži nečakali, kým začnú konať ženy! A bojovali za svoje nie iba slovami.

Čo priviedlo mladú sympatickú ženu na sobotňajší (2.5.2015) Slavín ?

Na Slavín chodím pravidelne pri každej udalosti, bola som aj keď tam bol pán Lavrov. Nočných vlkov som si predsa len nemohla nechať ujsť. Chcela som hlavne podporiť skupinu ľudí, ktorí prišli, aby nás bolo čo najviac. Nech Slovensko a tiež Rusko vidí, že Slováci si Rusov vážia! Ja osobne najviac.

Ako vnímate Vy osobne súčasné problémy vo vzťahu EU –  Rusko ?

V prvom rade ja vnímam Rusko ako krajinu s obrovskou silou, ale nie vojenskou, silou duše a srdca, taktiež rozumu. Už ich bohatá história vám čo to napovie o tom, kto Rusi naozaj sú a že vedia pre spravodlivosť a mier vo svete obetovať svoje životy.

Je mi nesmierne ľúto, že vo svete prebieha informačná vojna, kde korisť je myseľ ľudí a tým cielená manipulácia. Umelo vytvorená zámienka, že Rusi ukradli násilím Krym, kde nikoho nezaujíma, že to bola vôľa obyvateľov Krymu, rozpútala sankcie a zlé vzťahy medzi EU a Ruskom, ja to vnímam ako nespravodlivosť, a verím, že raz sa to skončí v prospech pravdy. Nikto z nás nevie úplnú pravdu, ani sa to z internetu nikdy nedočítame, vedia ju len priamo najvyšší. My vidíme už len dôsledky.

Ako túto situáciu vnímajú ľudia s ktorými sa stretávate, pôjde pravdepodobne  o mladých ľudí vo Vašom prípade. Je ich názor v súlade s tým, čo prezentujú „mienkotvorné“ médiá, alebo je cítiť v tejto veci samostatný pohľad, či prípadne až revoltu voči oficiálne prezentovanej pravde ?

Mladí ľudia okolo mňa vnímajú situáciu vo svete a okolo Ruska podobne ako ja, pretože ja v podstate komunikujem väčšinou s ľuďmi na vlne alternatívnych zdrojov. Ale bežní ľudia z ulice a nielen v mojom veku, sú bohužiaľ úplne ovplyvnení antirusky!

A je to výsledok dlhodobo propagovaného image Ruska, ako Rusi sú mafia, Rusi sú chudobní, Rusi sú zaostalí, Rusi sú alkoholici, Rusi sú okupanti.

Poviem vám už 13 rokov si všímam postoj ľudí k Rusku, pretože sa ma to priamo týka. Vždy keď niekto uvidí moje tetovanie na ruke Russia, sa na mňa veľmi udivene pozerajú a majú veľa rôznych otázok.

V súvislosti s tým som dospela k názoru, že tato mediálna manipulácia vytvorila akúsi veľkú neviditeľnú stenu, ktorá začína na hranici Slovensko Ukrajina a tam ďalej na východ sú podľa nich zaostalí neandertálci, ktorí slopú od rána do večera vodku a hrajú na balalajke a vyrezávajú matriošky a majú tam nonstop 4 metre snehu.

Aj práve preto som priložila ruku k dielu. Vytvorila facebookovu skupinu rusko-slovanského priateľstva bez politiky (Pozn. Medzičasu v súčasnosti sa skupina nedopatrením stala tajnou, teda neviditeľnou nečlenom, čo už nejde žiaľ zmeniť), ktorá je o kultúre a hudbe a fotografiách, pretože mám dosť toho, že Slováci už hovoria viac anglicky ako slovensky, a azbuku prečíta už málokto, z mladých ľudí iba mizivé percento.

Tak zasväcujem ľudí do úžasnej ruskej hudby a krás veľkého Ruska. A cez internetový obchod sa snažím trochu prebiť nadvládu amerických vlajok na oblečení… a že sa mi to z časti podarilo, to som veľmi šťastná, pretože aj na Slavíne som videla množstvo ľudí, ktorí mali na sebe oblečené tričká a mikiny s našimi motívmi.

(koniec rozhovoru)

Takže, to čo sme si všimli my na Medzičase, na tom niečo možno bude. Naozaj je zaujímavé ako novinári nie v tak malom areáli hneď našli uvedeného provokatéra. Niektorí okolo neho stále chodili ako umelé družice Zeme. A ten článok HN s bombastickým nadpisom „Noční vlci si na Slavíne uctili vojakov Červenej armády. Ich príchod vyvolal nepokoje„.

Lenže o nepokojoch na akcii sa hovoriť naozaj nedá. Že by niečo nevyšlo ??? Možno časom sa dozvieme viac o osobe provokatéra a dáme si dokopy súvislosti. Hospodárske noviny už (4.5.2015) zverejnili totožnosť oboch narušiteľov .

 A jeden nový poznatok (aktualizácia článku). Tatiana Jurašková z Hospodárskych novín zjavne Medzičas nečíta,  inak by si 2x rozmyslela, či dá na web novín tento článok po tom, čo vyšiel ten  náš. V kombinácii s tým našim totiž vyznieva ako priznanie…

One comment

  • Krym daroval Ukrajhine Ukrajinec Nikita Sergejevič Chruščov, predstaviteľ ÚV- KSSZ. Zobral ho Rusku. Chápem tých ktorým je ľúto, že Chruščovov komunistický akt sa nedožil úcty Rusov.

Pridaj komentár